Dávkování a užívání bylin a bylinných směsí

19. dubna 2008 v 23:46 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Dávkování jednotlivých bylin a čajových směsí je přizpůsobeno možnostem nemocného v domácím prostředí.To znamená,že k dávkování čajové směsi nebo jednotlivých bylin se používá polévková lžíce nebo čajová lžička. Pokud není přesně určena dávka, počításe s plnými zarovnanými lžicemi a lžičkami. Vrchovatě naplněné obsahují téměř dvojnásobnou hmotnost.
Pro orientaci uvádím přepočet jednotek hmotnosti a objemu.
1 šálek 200 ml
1 pohár 150 ml
1 likérka 20 ml
1 polévková lžíce 15 ml
1 dětská lžička 10 ml
1 kávová lžička 5 ml
1 zarovnaná polévková lžíce práškové směsi nebo čajové směsi cca 5 g
1 zrovnaná polévková lžíce kvetů nebo listů cca 3-5 g
1 zarovnaná polévková lžíce kořenů,plodů cca 6-10 g
1 zarovnaná polévková lžíce semen cca 5-10 g
1 zarovnaná kávová lžička prášku nebo čajové směsi cca 1,5-2 g
K dosažení optimálního léčebného účinku je nutné dodržovat dávkováníbylinných směsí i jednotlivých bylin.Dětské dávky jsou o třetinu až polovinu nižší a to podle věku,hmotnosti a stavu metabolizmu dítěte.
Bylinkové čaje se pijí čerstvě připravené, většinou neslazené, teplé nebo vlažné.Pijí se nalačno v jednorázové dávce 1-3 dl. Denní dávka činí asi 1/2 - 3/4 litru.
Čaje upravující činnost žaludku,podporující vylučování žluči ze žlučníku žlučovodem do dvanáctníku se užívají 3x denně asi 15-30 minut před hlavními jídly. Odvodňující směsi se pijí vícekrát denně.Čaje upravující látkovou přeměnu v tkáních,antisklerotické a snižující vysoký tlak se pijí přes den po douškách,nejlépe nalačno.
Čaje tišící bolesti,uvolňující stažení hladkého svalstva se pijí v jednorázové dávce asi 1-1,5 dl. Laxativní čaje se pijí teplé, v ´menších dávkách,nejlépe večer,protože účinkují po 8-16 ti hodinách.Ale mohou se pít i ráno. V tomo případě je nutno dodržovat dietní režim.Čaje na odhleňování se mohou sladit medem.
Jarní čaje "čistící" se mohou pít dlouhodobě,protože většinou obsahují listy jahodníku,maliníku,pampelišky,jablkové slupky a pod. V moderní medicíně má také nezastupitelné místo fytobalneoterapie. Koupele s přísadou léčivých bylin se aplikují buď částečně (sedavé) nebo celkové ve vaně. Podle množství vody se dává dospělým 100-250 g případně až 400g bylin na celkovou koupel.Dětem se dává do dětské vany 30-50g nejvíc však poloviční dávka určená pro dospělé.Teplota koupele nemá být vyšší než 35-38 stupňů Celsia.Trvat má v rozmezí 10-20 minut,podle stavu obtíží.
/ Zdroj: fytoterapie pro lékaře/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama