Květen 2008

Pečeme, vaříme...

29. května 2008 v 14:29 | Jiřina
Tak jsem ráda, že se vám opět mohu pochlubit svými zkušenostmi. Prosím, pokud chcete nějaké recepty, klikněte na celý článek...

Orgánové hodiny

28. května 2008 v 21:57 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Z vědeckých poznatků vyplývá,že každý orgán vlidském těle se vyznačuje svou maximální a minimální činností během 24 hodin.Každý fyziologický děj v průběhu dne vykazuje periodické kolísání .Jde vlastně o fyziologickou činnost jednotlivých tělesných systémů. Lidské tělo je k různým úkonům nejvíce způsobilé jen v určitou dobu.
Jak tedy probíhá 24 hodinový rytmus -/ některé výkony a úkony/
1 hodina po půlnoci-v této době dochází ke zvýšení koncentrace kyseliny močové v krvi a ostatních tělesných tekutinách.Tato koncentrace je nejvyšší za celých 24 hodin,což znatelně pociťují lidé nemocní dnou.
2 hodiny-hormon vasopresin se v tuto dobu stará o zadržování vody v organizmu a tak se nepřímo postará o to,abychom se např. nepomočili a také nemuseli na záchod.
3 hodiny-Tato doba je nejhorší pro astmatiky, protože adrenalin a hormony,které potlačují záněty jsou na nejnižší hladině.Tělo také produkuje max.množství látky histaminu,způsobující křeče dýchacích cest. Proto je důležité nezapomínat si před spaním vzít předepsané léky,ke kterým se může přibrat i vitamin B,C.
4 hodiny-Je to doba,kdy krevní tlak dosahuje svého minima,tělo je nejméně zásobené kyslíkem,takže může dojít k selhání nemocného orgánu .
5 hodin-Spací hormon melatonin v tuto dobu max.zaplavuje naše tělo, my se cítíme unaveni projeví se to také tím,že se nám nechce vstávat/ např. cestujeme,jdeme do práce a pod,/
6 hodin-Je to období startu do nového dne,protože se vylučují hormony,které zrychlují tep a krevní tlak stoupá.Proto by se v tuto dobu měly brát léky proti vysokému tlaku.Tato doba také dává velkou šanci párům,které si přejí potomka.
7 hodin-Hormony,které se podílí na zklidnění zánětů jsou na své nejnižší hodnotě, což hlavně pocítí lidé postižení revmatismem.
8 hodin-Do těla je vylučován stresový hormon cortisol,krevní tlaka tep stále stoupají. V tuto dobu hrozí nebezpečí vzniku infarktu a migrénových záchvatů.
9 hodin- Doba,kdy bychom měli snídat,protože trávicí trakt jede naplno a tělo se potřebuje zásobit živinami a vitaminy.
10 hodin-Tato hodina vykazuje velkou aktivitu mozku, nejvíce funguje krátkodobá paměť. Je to doba vhodná pro knference a konání zkoušek.
11 hodin-Imunitní systém začíná slábnout a to je právě velká šance pro viry a bakterie. Kolem jedenácté bychom neměli navštěvovat místa,která jsou přeplněna nemocnými lidmi.
12 hodin- Časové období,kdy krevní tlak je na svém maximu a je nebezpečí např. infarktu,mrtvice.Proto se doporučuje v tuto dobu jít na procházku a lidé nemocní vysokým tlakem by neměli zatěžovat organismus tučnými jídly a alkoholem.
13 hodin-Dochází k trávení snídaně a k největšímu vylučování moči.
14 hodin-pociťujeme únavu způsobenou poklesem energie / proces trávení/. Potřebujeme klid. V této době proto také dochází nejvíce k dopravním nehodám.
15 hodin-maximum vylučování endorfinu,což se projevuje kromě jiného i menší citlivostí bolesti.Je to ideální hodina zajít např. k zubaři nebo ke kosmetičce./trhat obočí/
16 hodin-v této době funguje nejlépe dlouhodobá paměť,což je dobré využít např. k trénování slovíček cizího jazyka.
17 hodin-tento čas byste si měli vyhradit pro manuální práce,protože v této době tělo vykazuje nejvíce síly.
18 hodin- dochází k poklesu krevního tlaku,tělo je unavené.Játra jsou nejvíce prokrvena,proto v tuto dobu nechte si zajít chuť na alkohol, protože mohou nastat problémy s jeho odbouráním.
19 hodin -je čas na večeři,chuťové buňky pracují naplno.
20 hodin-produkce žaludečních kyselin je na svém maximu.Kdo trpí na pálení žáhy,by si měl v tuto dobu vzít léky.Také by si v tuto dobu měli vzít léky revmatici.
21 hodin- teď si můžete dát skleničku dobrého vína nebo štamprličku alkoholu.Jaterní enzymy odbourávající alkohol jsou na maximální hodnotě.Díky adrenalinu jsou také smysly nejaktivnější.
Je čas si přečíst dobrou knihu nebo shlédnout dobrý film.
22 hodin- imunitní systém je na vrcholu.Neměly by se provádět jakékoliv akce,protože naše citlivost na bolest je největší.
23 hodin- Nejvhodnější doba k usínání.Vysoká hodnota melatoninu nám dává pocit únavy.
24 hodin-uvolňuje se nejvíce hormonu progesteronu proto také těhotné ženy v tuto dobu dostávají signály k porodu.V tuto dobu také vlasy poporostou asi o 0,35 mm.
Z uvedeného vyplývá,že mít vnitřní hodiny v pořádku, znamená efektivně se vyhýbat nemocem.
/ podklady pro uvedený článek byly převzaty a upraveny dle literatury o čínské medicině a obrázek byl stažen z knihy J.Jonáše/

Čaj podle dr.Šikuly

28. května 2008 v 19:44 | Jiřina |  || Bylinné čaje na různé obtíže
dobromysl 10 objemových dílů, nať jahodníku 3 díly, nať meduňky lék. 10 dílů, nať třezalky tečkované 8 dílů, nať žindavy evropské 3 díly, květ bezu černého 3 díly, listy a květy podbělu 3 díly, květ divizny velkokvěté 0,5 dílu, list jitrocele kopinatého 3 díly, nať řebříčku 1 díl, nať řepíku lékařského 0,5 dílu, nať kontryhele 0,5 dílu, nať mařinky vonné 0,5 dílu, list maliníku 1 díl,
Příprava čaje:
Do 1 litru studené vody nasypeme 1 pol.lžíci čajové směsi ke které přidáme půl čajové lžičky černého čaje. Nádobu přikryjeme a necháme přejít varem, pak odsuneme a necháme zchladnout na cca 60 stupňů C louhujeme 10 minut.Kapénky s pokličky setřeme zpět do čaje ,protože jsou to éterické oleje,silice a jiné účinné látky.Čaj přecedíme a pijeme mírně oslazený medem nebo javorovým sirupem.Můžeme přidat i trochu citronové šťávy.
Čaj lze pít jako běžný potravinový čaj ke snídani i během dne,večer pak nejméně 1/2 hod. po poledním jídle.Čaj je chutný,nškodí ani dětem ani těhotným nebo nemocným osobám.
Složení čaje vychází a tradičně osvědčených i nově vyzkoušených léčivých rostlin s komplexním účinkem. Podstatou je ovlivnění zvláště těch funkcí a orgánů, které jsou v období stresů zhoršených ekologických podmínek nejvíce ohroženy. Současně bylo cílem vyřadit z pravidelného užívání ty byliny,které mají kontraindikační účinky nabo které působí jako drogy, tedy s návykovým rizikem. Základem čaje je soubor bylin chuťově příjemných s vitaminem C,provitaminem A ,vitaminem E.Čaj posiluje nervovou soustavu,podporuje látkovou výměnu,procesy vyměšování, upravuje oxidační procesy v krvi,zlepšuje kvalitu cév, léčí dýchací obtíže.

Tinktura z divizny

24. května 2008 v 23:05 | Jiřina |  || Tinktury
20 čerstvých květů divizny velkokvěté, 10 vonných hřebíčků, 15 kuliček nového koření ,4 dl pálenky.
Uvedenou směs dáme do sklenice, dobře promícháme ,zavíčkujeme necháme 4 týdny louhovat.Potom scedíme a uložíme.
Při nachlazení a kašli užíváme 10-15 kapek,zapíjeme šálkem s vlažnou vodou s citronem a oslazenou medem.

Borůvková tinktura

24. května 2008 v 22:56 | Jiřina |  || Tinktury
Jeden díl borůvek zalijeme 2 díly alkoholu,uzavřeme víčkem a 3 týdny louhujeme na světlém místě.Potom zcedíme a uložíme.
Při průjmu se užívá 20 kapek 3-5 x denně/ dle zdrav. obtíží/ Dodržujte pokynů lékaře.

Třezalková tinktura

24. května 2008 v 22:42 | Jiřina |  || Tinktury
Dvě hrsti čerstvé třezalkové nati dáme do sklenice s víčkem, zalijeme pálenkou /vodkou/tak,aby byla ponořena.Necháme 3 týdny louhovat na světlém a teplém místě. Potom zcedíme a uložíme v chladnu a temnu.
Při žaludečních obtíží se užívá 20-30 kapek 1/2 hod. před jídlem. Na uklidnění se užívá 15-20 kapek 3x denně.ÚčinnOST kapek se zvýší ponecháním v ústech asi 1-2 minuty.Může se zapít sklenkou vody.

Jitrocelová tinktura

24. května 2008 v 22:29 | Jiřina |  || Tinktury
Listy jitrocelu kopinatého nařežeme nadrobno,naplníme jimi sklenici,přelijeme pálenkou nebo vodkou tak,aby byly v alkoholu ponořeny a uzavřeme víčkem.Necháme louhovat na světlém místě 4 týdny. Během této doby obsah ve sklenici několikrát protřepeme.Potom scedíme a uložíme na tmavém místě.
Užívá se jako kloktadlo / může se ředit 1:2/ při angině a nachlazení. Při aftech a zánětu dásní se mlgá.Nehojící se bolesti se ošetřují formou obkladů a pokud je rána otevřená, její okolí se tinkturou pouze potírá. Při kašli se může do šálku bylinkového čaje přidat 1/2 čaj.lžičky tinktury.Je velmi účinná při ošetření štípanců agresivního hmyzu.
Patří mezi nejlepší tinktury a neměla by v domácnosti chybět.
/zdroj:vl.sb./

Přípravek z aloe

20. května 2008 v 18:14 | Jiřina |  || Léčivé nápoje
30 dkg čerstvě utržených listů aloe se uloží na týden do chladničky.Potom se pomelou,přidá se k nim 0,5 kg medu 1 dl čistého ,ale může být i pálenka jablkovicea 7 dl přírodního červeného vína. Tato směs se dobře promíchá a nechá odstát 5 dnů ,po této době se scedí a uloží do chladničky.Užívá se 3x denně 1 pol.lžíce 1/2 hod. před jídlem. V roce se smí užívat jen 2 měsíce.
Stimuluje imunitní systém,podporuje látkovou výměnu,působí jako mírné projímadlo.Posiluje organismus při onkolog.léčbě.Podpůrná léčba prostředky z aloe musí být pod kontrolou lékaře.
/ zdroj:vl.sb./

Dobrý žaludeční likér-ořechovka

19. května 2008 v 20:15 | Jiřina |  || Všehochuť z přírody
Potřebujeme: 20 zelených vlašských ořechů,malou roličku skořice,3 kuličky jalovčinek, kousek citronové kůry, 1 l jablkovice /může být i dobrá vodka/, 500g pískového cukru,0,5 l vody.
Postup: Oprané ořechy dobře rozpícháme vidličkou,vložíme do 3 litrové lahve.Přidáme skořici,jalovčinky,citr.kůru.Směs zalijeme jablkovicí,láhev uzavřeme víčkem a necháme v teple louhovat asi 8 týdnů.Potom obsah přecedíme,vlijeme zpět do lahve,přidáme cukerný roztok / svaříme cukr s vodou a vychladíme/,dobře promícháme s ořechovým výluhem a necháme ještě měsíc stát na teplém místě. Nakonec přelijeme do lahví a skladujeme v chladu a temnu./doporučuje se zelené ořechy natrhat na svátek Anny,t.j.26.7./
Užívá se dle obtíží jedna -dvě štamprličky .

Zázvorový čaj

11. května 2008 v 22:48 | Jiřina |  || Bylinné čaje na různé obtíže
1 čajová lžička nastrouhaného čerstvého zázvoru,šťáva z půlky citronu,čajová lžička medu se zalije 1/4 l vroucí vody.Pije se dvakrát denně do odeznění obtíží.
Je utišujícím nápojem při nachlazení nebo chřipce.Stimuluje játra k detoxikační činnosti.Podporuje trávení a zlepšuje krevní oběh.

Mrkev proti vráskám

11. května 2008 v 22:29 | Jiřina |  || Byliny v kosmetice
Pleťové mléko-dobře umletá středně velká karotka,tři lžíce vařící vody,tři lžíce drobně nasekaného hlávkového salátu,čtrnáct lžic mléka.Směs nechat dvě hodiny ustát a potom procedit. Po umytí se jí potírá obličej kromě partií kolem očí.

Bobkový list na cukrovku

11. května 2008 v 22:19 | Jiřina |  || Bylinné čaje na různé obtíže
40g bobkového listu večer rozlamte do 0,8 l studené vody. Ráno výluh i s listem povařte asi 40 minut,nechte vychladnout,přeceďte a uložte do chladničky.Užívejte 3x denně 1 polévkovou lžíci před jídlem. Dodržujte pokyny lékaře.
/ mamka/

Zelenina a její léčivé účinky

8. května 2008 v 22:43 | Jiřina |  || Síla zeleniny
Celer- příznivě ovlivňuje látkovou výměnu,má močopudné účinky,doporučuje se jako hlavní složka potravy při dně,onemocnění močového měchýře a při cukrovce. Z minerálů obsahuje draslík,vápník, sodík ,vitamin C,A.
Červená řepa- ovlivňuje příznivě cévní a lymfatický systém, posiluje organismus, napomáhá látkové výměně,upravuje krevní tlak,podporuje tvorbu červených krvinek,zvyšuje odolnost vůči zhoubným nádorům a leukemii.Obsahuje vitaminy, bílkoviny,cukry a minerály draslík,sodík,hořčík,vápník.
Mrkev-pomáhá při léčbě průjmů, únavě,nechutenství.Mrkvová šťáva zklidňuje nervy,posiluje imunitu,užívá se v prevenci při nádorových a vředových onemocněních. Obsahuje větší množství vápníku dále pak minerály draslík,sodík,železo, mangan,síru,fosfor a provitamin A,vitaminy řady B.Je důležitá pro kojence.
Petržel- užívá se při nechutenství,onemocnění močových cest,zlepšuje funkci žláz s vnitřní sekrecí. Obsahuje bílkoviny,vitaminy řady B a důležité minerály.
Černá ředkev- příznivě ovlivňuje stav sliznic zažívacího a dýchacího ústrojí. Má také příznivý vliv na slinivku břišní.Ničí choroboplodné zárodky v zažívacím a dýchacím i močovém ústrojí. Je močopudná a žlučopudná.Podává se taképroti kašli. Obsahuje minerály vápník,draslík,sodík,hořčík,železo,síru,fosfor.
Účinné recepty ze zeleniny
Šťáva na posílení imunity ,prevenci onkolog.onemocnění,úpravu krevního obrazu ,ze směsi zeleniny:
červená řepa 250g, mrkev karotka 150g, petržel kořen 80g,celer bulva 80g, černá ředkev 50g.
Uvedenou zeleninu postupně dáváme do oďšťavovače.Získanou šťávu dáme do skleničky s víčkem a uložíme do chladničky. Z uvedené dávky získáme 400ml šťávy. Užíváme 2X denně 1 dl vždy 1/2 hodiny před jídlem po dobu alespoň 3 týdnů. Při léčbě chemoterapií se užívá po dobu léčby a ještě 3 týdny po jejím ukončení. Látky obsažené ve šťávě podporují činnost střev z toho důvodu dochází k častějšímu vyprazdňování.
Při angině
Do sklenice, ve které je šťáva z červené řepy dáme 1 polévkovou lžíci octa. Tímto roztokem kloktáme 5-6x denně.
Trávení a uklidnění žaludku
1 kg černého kořene, 3 stroužky česneku, 1l vody, 4 lžíce medu, 100 ml rumu.
Opraný a na kousky pokrájený černý kořen povaříme 30 minut s česnekem. Potom vývar scedíme a po vychladnutí smícháme s medem a rumem. Uložíme do chladničky. Užívá se 50 ml 1/2 hodiny před jídlem do odeznění obtíží.
Mrkev na astma
Uvařenou a na kaši propasírovanou mrkev ochutíme medem, přidáme trochu citronu a olivového oleje. Užíváme každý den porci před spaním.
Cibulová medicina na kašel
500g cibule, 1l vody ,100g cukru, 200g medu. Na plátky nakrájenou cibuli ,vodu a cukr vaříme 15 minut. Scedíme do nádoby s medem,dobře promícháme.Užíváme 3 polévkové lžíce 3x denně.
/Vlastní/

Podpůrná bylinná léčba ženské neplodnosti

5. května 2008 v 23:06 | Jiřina |  || Bylinné čaje na různé obtíže
Doporučuje se pít čaj z bylin,které jsou bohaté na vitaminy,tuky,bílkoviny a také karotény,fytoncidy( rostlinná antibiotika vyšších rostlin) a hormony.
1.
DOPORUČENÁ BYLINNÁ SMĚS:šípek plod, 20g, řebříček květ 20g,mateřídouška 10g, dobromysl nať 15g, hluchavka květ 7g, truskavec nať15g, heřmánek květ 5g, čekanka nať 110g, jitrocel kopinatý list 7g.

2.

Kopřiva list 100g,třezalka nať 100 g,hluchavka květ 10 g, měsíček lék. květ 20 g, řebříček květ 10 g


1 polévkovou lžíci směsi zalít 300 ml studené vody ,nechat přejít varem,30minut louhovat.Pít na lačno 2x denně.

Strava po dobu léčby by měla být bohatá na vitaminy a minerály s dostatečným přísunem bílkovin(čočka,hrách,fazole.)Základem by měla být vláknina -ovoce a zelenina.Vypustit jídla kořeněná.Ty pak pochutit jinými chuťovými složkami..Nevhodná je strava vegetariánská.
K udržení harmonické vyváženosti svalového ,vazivového a kosterního systému doporučuji rehabilitační cvičení podle Ludmily Mojžíšové uvedené v knize" Rehabilitační metoda Ludmily Mojžíšové očima fyziologa".
/zdroj:vlastní sb./