Orgánové hodiny

28. května 2008 v 21:57 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Z vědeckých poznatků vyplývá,že každý orgán vlidském těle se vyznačuje svou maximální a minimální činností během 24 hodin.Každý fyziologický děj v průběhu dne vykazuje periodické kolísání .Jde vlastně o fyziologickou činnost jednotlivých tělesných systémů. Lidské tělo je k různým úkonům nejvíce způsobilé jen v určitou dobu.
Jak tedy probíhá 24 hodinový rytmus -/ některé výkony a úkony/
1 hodina po půlnoci-v této době dochází ke zvýšení koncentrace kyseliny močové v krvi a ostatních tělesných tekutinách.Tato koncentrace je nejvyšší za celých 24 hodin,což znatelně pociťují lidé nemocní dnou.
2 hodiny-hormon vasopresin se v tuto dobu stará o zadržování vody v organizmu a tak se nepřímo postará o to,abychom se např. nepomočili a také nemuseli na záchod.
3 hodiny-Tato doba je nejhorší pro astmatiky, protože adrenalin a hormony,které potlačují záněty jsou na nejnižší hladině.Tělo také produkuje max.množství látky histaminu,způsobující křeče dýchacích cest. Proto je důležité nezapomínat si před spaním vzít předepsané léky,ke kterým se může přibrat i vitamin B,C.
4 hodiny-Je to doba,kdy krevní tlak dosahuje svého minima,tělo je nejméně zásobené kyslíkem,takže může dojít k selhání nemocného orgánu .
5 hodin-Spací hormon melatonin v tuto dobu max.zaplavuje naše tělo, my se cítíme unaveni projeví se to také tím,že se nám nechce vstávat/ např. cestujeme,jdeme do práce a pod,/
6 hodin-Je to období startu do nového dne,protože se vylučují hormony,které zrychlují tep a krevní tlak stoupá.Proto by se v tuto dobu měly brát léky proti vysokému tlaku.Tato doba také dává velkou šanci párům,které si přejí potomka.
7 hodin-Hormony,které se podílí na zklidnění zánětů jsou na své nejnižší hodnotě, což hlavně pocítí lidé postižení revmatismem.
8 hodin-Do těla je vylučován stresový hormon cortisol,krevní tlaka tep stále stoupají. V tuto dobu hrozí nebezpečí vzniku infarktu a migrénových záchvatů.
9 hodin- Doba,kdy bychom měli snídat,protože trávicí trakt jede naplno a tělo se potřebuje zásobit živinami a vitaminy.
10 hodin-Tato hodina vykazuje velkou aktivitu mozku, nejvíce funguje krátkodobá paměť. Je to doba vhodná pro knference a konání zkoušek.
11 hodin-Imunitní systém začíná slábnout a to je právě velká šance pro viry a bakterie. Kolem jedenácté bychom neměli navštěvovat místa,která jsou přeplněna nemocnými lidmi.
12 hodin- Časové období,kdy krevní tlak je na svém maximu a je nebezpečí např. infarktu,mrtvice.Proto se doporučuje v tuto dobu jít na procházku a lidé nemocní vysokým tlakem by neměli zatěžovat organismus tučnými jídly a alkoholem.
13 hodin-Dochází k trávení snídaně a k největšímu vylučování moči.
14 hodin-pociťujeme únavu způsobenou poklesem energie / proces trávení/. Potřebujeme klid. V této době proto také dochází nejvíce k dopravním nehodám.
15 hodin-maximum vylučování endorfinu,což se projevuje kromě jiného i menší citlivostí bolesti.Je to ideální hodina zajít např. k zubaři nebo ke kosmetičce./trhat obočí/
16 hodin-v této době funguje nejlépe dlouhodobá paměť,což je dobré využít např. k trénování slovíček cizího jazyka.
17 hodin-tento čas byste si měli vyhradit pro manuální práce,protože v této době tělo vykazuje nejvíce síly.
18 hodin- dochází k poklesu krevního tlaku,tělo je unavené.Játra jsou nejvíce prokrvena,proto v tuto dobu nechte si zajít chuť na alkohol, protože mohou nastat problémy s jeho odbouráním.
19 hodin -je čas na večeři,chuťové buňky pracují naplno.
20 hodin-produkce žaludečních kyselin je na svém maximu.Kdo trpí na pálení žáhy,by si měl v tuto dobu vzít léky.Také by si v tuto dobu měli vzít léky revmatici.
21 hodin- teď si můžete dát skleničku dobrého vína nebo štamprličku alkoholu.Jaterní enzymy odbourávající alkohol jsou na maximální hodnotě.Díky adrenalinu jsou také smysly nejaktivnější.
Je čas si přečíst dobrou knihu nebo shlédnout dobrý film.
22 hodin- imunitní systém je na vrcholu.Neměly by se provádět jakékoliv akce,protože naše citlivost na bolest je největší.
23 hodin- Nejvhodnější doba k usínání.Vysoká hodnota melatoninu nám dává pocit únavy.
24 hodin-uvolňuje se nejvíce hormonu progesteronu proto také těhotné ženy v tuto dobu dostávají signály k porodu.V tuto dobu také vlasy poporostou asi o 0,35 mm.
Z uvedeného vyplývá,že mít vnitřní hodiny v pořádku, znamená efektivně se vyhýbat nemocem.
/ podklady pro uvedený článek byly převzaty a upraveny dle literatury o čínské medicině a obrázek byl stažen z knihy J.Jonáše/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama