Červenec 2008

Zánět močových cest a močového měchýře

31. července 2008 v 14:49 | Jiřina |  || Bylinné čaje na různé obtíže
Je to onemocnění,které se projevuje obtížemi při močení /pálení,řezání/ a také častým nucením na moč.Po dobu tohoto onemocnění je důležité dodržovat dietu,vyvarovat se dráždivých jídel.Léčba se nesmí předčasně přerušit, ikdyž máme pocit,že je vše v pořádku.Nedoléčená infekce může způsobit zánět ledvinových pánviček,případně samotné ledviny. Ledvinové záněty také mohou způsobit jiné infekční zdroje v těle jako jsou mandle,neošetřené zuby,nosní dutiny ,ženské orgány .
Jako podpůrná léčba na uvené problémy se osvědčil bylinný čaj z těchto byl. surovin:
1. borůvka černá list 50g, medvědice léčivá list 25g, řebříček obecný nať 20g, jitrocel kopinatý list 20g. 1 polévková lžíce směsi se zalije 1/4 l vařící vody a nechá se 20 minut louhovat. Po scezení se pijí 2 dávky denně. Nejlépe je čaj pít po douškách.
2. bobule jalovce 25g, smil písečný květ 25g, list břízy 25g, kořen pampelišky 25g, list medvědice léčivé 25g.
1 polévková lžíce směsi se vsype do 300 ml studené vody,přivede k varu a vaří se asi 20 minut. Po scezení se užívá uvedená dávka 2x denně.
/Zdroj: upraveno dle Lidového receptáře, Vlastní praxe/

Bércový vřed

30. července 2008 v 22:28 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Jedná se o velmi bolestivé onemocnění s pomalým léčením. Okolí vředu včetně otevřené rány musí být udržováno v absolutní čistotě. Léčba vředu musí být vedena lékařem a s jeho souhlasem je možné přidat bylinnou léčbu:
Čaj 1 -kopřiva dvoudomá list 35g, třezalka tečkovaná nať 15g, přeslička rplní nať 20g, rdesno ptačí /truskavec/nať 10 g. Polévková lžíce směsi se přelije 300 ml vařící vody ,nechá se 20 minut louhovat,pije se jeden šálek denně. Po dobu obtíží. Pokud se léčba prodlouží,pak po 3 týdnech se udělá 14 ti denní přestávka v pítí čaje.
2- pampeliška list 20g, lípa květ 25g, meduňka lékařská nať 20g, kopřiva dvoudomá list 25g.
Polévková lžícesměsi se přelije 200 ml vařící vody.,louhuje se 10 minut a po scezení se užívají 2 šálky denně.
Obklady- řepík lékařský nať 2 polévkové lžíce se přelijí 300ml vařící/převařené/ vody,nechá se 10 minut louhovat ,potom se do vlažného výluhu namočí plátno nebo gáza a postižené místo se obloží.
měsíček lékařský květ ,příprava jako výše uvedeno včetně užití
přeslička rolní- 20g byliny se vloží do 1/4 l studené vody na 2 hodiny,pak se 20 minut vaří, scedí a vlažný macerát se použije k obkladům.Já doporučuji potřít okolí vředu po výše uvedeném ošetření ředenou jitrocelovou tinkturou /1:2/ a samozřejmě dodržet pokyny lékaře co se týče užití mastí a frekvence provádění převazů.

Doporučuji vyzkoušet mast Iruxol mono ( Collagenasum) .Mast je určena pro enzymové čištění otevřených ran včetně dekubitů, vředů a proleženin. Mast může předepsat jenom lékař specialista.

Zánět vedlejších nosních dutin /sinusitida/

28. července 2008 v 22:50 | Jiřina |  || Bylinné čaje na různé obtíže
Onemocnění se projevuje bolestí hlvy nebo jen jedné poloviny čela.Bývá doprovázeno zvýšenou teplotou a hnisavou rýmou.Léčbu předepsanou lékařem můžeme podpořit bylinnými přípravky:
mateřídouška obecná nať 50g, sléz lesní květ 50g, 1 pol.lžíce směsi se přelije 1/4 l vařící vody,nechá se 10 minut louhovat a užívají se 2-3 šálky denně až do odeznění obtíží
inhalace- mateřídouška obecná nať 50g, heřmánek lékařský květ 50g,
dvě polévkové lžíce směsi se chvíli povaří v 1 l vody a pak se inhalují páry nebo se vezmou dvě polévkové lžíce pupenů borovice lesní /může se použít i jehličí/ nechají se 2 hodiny macerovat ve studené vodě.Potom se obsah pomalu zahřívá a krátce povaří/3minuty/. Nechá se odstát 10 minut a pak se inhaluje.
/zdroj: převzato a upraveno Lidový receptář léčivých čajů/

Domácí bylinné čaje pro dobrou pohodu

25. července 2008 v 22:48 | Jiřina |  || Bylinné čaje na různé obtíže
Ostružiník obecný list 40g, jahodník obecný list 40g, dobromysl obecná nať 40g, podběl obecný květ 40g, bez černý květ 20g.
2. Lípa květ 50g,heřmánek lékařský květ 25g, jahodník obecný list 25g, jablečné slupky 25 g,/ pokud jsou čerstvé tak 50 g/.
3.Kopřiva dvoudomá list 50g, třezalka tečkovaná nať 50g.
4.Mateřídouška obecná nať 40g, dobromysl obecná nať 40g, máta peprná list 20g.
5. Jitrocel kopinatý list 20g, ostružiník obecný list 20g,maliník obecný list 20g, jahodník obecný list 20g, třezalka tečkovaná nať 10g,lípa květ 10g.
6.Ostružiník obecný list 25g, mateřídouška obecná nať 25g, divizna velkokvětá květ 10g.
7. Měsíček lékařský květ 25g, maduňka lékařská nať 25g,chrpa polní květ 10 g.
3 polévkové lžíce směsi vsypeme do 1 litru studené vody,přivedeme k varu,nevaříme. Necháme louhovat 10 minut, scedíme a popíjíme s přáteli.

Únava očí, oční podráždění,zhoršující se zrak

25. července 2008 v 22:24 | Jiřina |  || Bylinné koupele a obklady
Levandule lékařská květ 20g ,světlík lékařský nať 20g,
Polévková lžíce směsi se přelije 0,5 l vřelé vody a nechá se 7 minut louhovat. Obklady se podle potřeby přikládají na 10 minut.
Světlík lékařský nať 30g, měsíček lékařský květ 30g,. Příprava a použití jako u předchozího návodu. / Zdroj: Léčivé rostliny/

Oteklá víčka-pokud lékař nezjistí jako příčinu vážné onemocnění,potom pomáhají koupele a obklady z následujících bylinných směsí:

1. lípa květ 25 g
bez černý list /čerstvý jemně pokrájený/ 25 g

Příprava: 3 čajové lžičky směsi zalít 5OO ml vody, nechat přejít varem,louhovat po odstavení asi 10 minut a scedit. Teplým výluhem koupat několikrát denně oči nebo přikládat na víčka jako obklad asi na dobu 5-1O minut

2.
Tři čajové lžičky květu měsíčku zahradního přelít 500 ml vody, nechat přejít varem,louhovat 5 minut a přikládat obklady na víčka po dobu 5-10 minut

3.
Jednu pol. lžíci kořene ibišku přelít 200 ml vody ,nechat přejít varem, 15 minut louhovat a pak scedit. Přikládat vlažné obklady na víčka po dobu 5 minut.

4.Nebo přiložit na 5 minut tenké plátky z jablek

5.Přikládat studené obklady s heřmánkem.
6.Přikládat na víčka jako obklad namočený kousek vaty nebo gázy ve zředěném jagurtu .
7.Dvě čajové lžičky šťávy z aloe / seškrábnutý gel z rozříznutého listu/ smíchané se 150 ml vody, tuto směs nakapeme na dva tampony a dle úpotřeby přikládáme na zavřená víčka.

Ovesná sláma na lišeje

14. července 2008 v 21:11 | Jiřina |  || Bylinné koupele a obklady
Odvar 1 kg řezané ovesné slámy / vařila se půl hodiny ve 2 litrech vody/ se přidal do koupele.Do odvaru lze také přidat ovesné vločky nebo obilky ovsa. Koupel nejen uklidňovala,ale také příznivě působila na lišej.
/ zdroj: recept mé babičky/

Měsíček zahradní na kuří oko

14. července 2008 v 21:04 | Jiřina |  || Bylinné koupele a obklady
Z čerstvých listů a květů měsíčku zahradního se vytlačí šťáva,smísí se v poměru 2:1 se solí a s touto směsí se přiloží obklad na kuří oko. Obklad se přikládá tak dlouho až se podaří kuří oko i s lůžkem odstranit.Někdy se to podaří již po několika dnech. Je to recept mojí maminky.

Revma-vleklá bolest

13. července 2008 v 21:34 | Jiřina |  || Bylinné koupele a obklady
Při vleklé revmatické bolesti se osvědčila koupel, do které se přidal odvar z následující směsi:
75 g meduňky natě, 3O g heřmánku květu, 75 g máty peprné listu. Uvedená dávka bylinné směsi se vaří asi 8 minut ve 3 litrech vody. Po dalších 5ti minutách se scedí a přidá do koupele.
/ zdroj:autor blogu/

Překyselení žaludku

13. července 2008 v 21:28 | Jiřina |  || Bylinné čaje na různé obtíže
Stejné díly květů lípy, semene lnu, kořenu lékořice, oddenku puškvorce,listů máty peprné, plodů fenyklu
1 pol.lžíce směsi se přelije 300 ml studené vody, nechá se přes noc louhovat. Ráno se scedí a zbytek směsi po vyluhování se přelije 300 ml vrocí vody. Po 10 ti minutách se tento nálev scedí a oba výluhy se spojí. Užívá se 3x denně 1 šálek asi 1/2 hod. před jídlem.
/zdroj: autor blogu/

Sebevědomí pro každý den

6. července 2008 v 13:34 | Jiřina |  || Na pomoc životu
Jak dál po operaci prsu ?
Dnešním článkem bych chtěla alespoň trochu pomoci ženám, které postoupily operaci prsu a neví jak dál.
Je zcela přirozené, že se po operaci prsu cítíte bezbranná, poražená a nevíte, jak znovu nalézt odvahu a radost ze života.
Váš zdravotní stav se sice změnil, ale pro Vaši rodinu, přátele a životního partnera zůstáváte stejnou ženou, kterou jste byla doposud.
Tisíce žen před Vámi se dokázaly brzy po operaci znovu dobře cítit a bez ostychu se pohybovat ve společnosti. Dokážete to i Vy !
Budete však potřebovat čas, abyste se se ztrátou vyrovnala. Vaše zdrženlivost a uzavřenost jsou zcela pochopitelné. Také Vaše pochybnosti o tom,zda-li se ještě někdy budete cítit jako žena, jestli se s tím vyrovná a smíří Váš partner a bude Vás i nadále milovat.
Budete-li skutečně chtít, aby Váš šarm a přitažlivost zůstaly zachovány, musíte na svém sebevědomí pracovat. Je velmi důležité, abyste si uvědomila svou cenu a především své dobré vlastnosti. Dokonalá postava není v životě to nejdůležitější.
Změnami projdou také Vaše vztahy k okolí. Pokud byly dobré a stabilní, zesílí a vše zůstane jako dřív. Pokud ne, musíte si sama položit otázku, co nebylo mezi Vámi a Vaším partnerem v pořádku již před operací.
Pomozte také partnerovi lépe se s novou situací vyrovnat. Neobestírejte se tajemstvím. Fantazie bývá horší, než skutečnost. Ukažte mu své jizvy, epitézu a neskrývejte, že jsou Vám jeho blízkost, pochopení a útěcha milé.
Muži bývají ve skutečnosti daleko citlivější a méně šokovaní, než si ženy představují. Často se u nich objevují ochranářské sklony, které přinášejí něhu a více lásky.
Většina lidí se bohužel stále vyhýbá otevřenému rozhovoru o nádorových onemocněních. Důvodem bývají vetšinou obavy, aby svými otázkami nemocného neranili, nebo nepřivedli do rozpaků.
Jen vlastní otevřeností můžete povzbudit své nejbližší k upřímnému rozhovoru o Vašem onemocnění a Vašich pocitech. Děti budou často z přirozené zvědavosti, ale i ze starostlivosti, chtt přesně vědět, co se Vám stalo. Vysvětlete jim to co nejotevřeněji. Jen tak se vyhnete hře na schovávanou,která Vám život ještě více zkomplikuje a ztíží.
Rodina i přátelé Vám budou chtít pomoci. Dejte jim příležitost a požádejte o pomoc. V žádném případě však nedopusťte, aby se Vám Vaši bližní zcela obětovali a vykonávali za Vás veškerou práci a povinnosti-časem by je to mohlo začít zmáhat. I zde platí -všeho s mírou.
Je dobré zamyslet se nad tím, co Vám Váš dosavadní život do dnešní doby přinesl. Co se Vám nesplnilo a čeho byste ještě chtěla dosáhnout. Vaše onemocnění by Vás mělo motivovat k tomu, abyste konečně začala brát ohled sama na sebe a přestala se přetěžovat. Zamyslete se nad tím, co Vám přináší radost a útěchu. Najděte si prostor a čas na své záliby a zájmy. Nezapomínejte na sebe. Jde o Vás, Vaši pohodu a o Vaše zdraví!
Důvěra k ošetřujícímu lékaři.
Při nádorovém onemocnění prsu je zpravidla operativní zákrok nezbytný. Je nutné odstranit ohnisko nádoru. Rozsah operace souvisí s velikostí a polohou tumoru. Podlenálezu, věku pacientky a ostatních okolností je určena další léčba-radioterapie,chemoterapie, hormonální léčba. Je důležité, abyste svému lékaři důvěřovala, po celou dobu by Vám měl být skutečnou oporou. Pro Váš klid není na závadu ani konzultace s jiným odborným lékařem. Budete pak klidnější a jistější, což Vám umpžní lépe snášet další léčbu. Nezapomeňte však na konzultaci předložit dosavadní dokumentaci o postupu léčby.
Svého lékaře navštivte vždy, pokud se nebudete cítit dobře, budete neklidná nebo pouze chtít zodpovědět nějaké otázky. Máte na to právo !
Většina žen se ptá zda lze vzniku nádoru prsu předejít.
Ze zkušenosti lékařů onkologů ano , pokud budou ženy včas a pravidelně docházet na diagnostická vyšetření /mamograf/ a to po 45 .roce věku a pokud budou pravidelně provádět samovyšetřování prsů, při kterém mohou být včas zachyceny jakékoliv změny /deformace, zatvrdlinky,vtažené bradavky/. Zejména ženy ,v jejichž přímém příbuzenstvu se vyskytly nádory prsu by měly nvštívit specializovanou genetickou poradnu, kde jim odborní lékaři určí stupeň rizika.
K výše uvedené problematice malý test:
1. Je váš věk vyšší než 45 let?
2. Máte nadváhu?
3. Kouříte?
4. Pijete alkohol?
5. Jsou vaše prsa větší?
6. Máte děti?
7. Kojila jste vaše děti kratší dobu než půl roku?
8. Onemocněl někdo ve vaší rodině rakovinou prsu?
9. Objevila jste zatvrdlinky nebo bulku?
10. Máte pocit, že se vaše prsa na pohled změnila / deformace, větší/?
11. Vytéká z vaší bradavky nějaká tekutina?
12. Máte na prsu zarudlé místo ,které by mohloznamenat zánět?
Pokud jste odpověděly na otázky 1-8 kladně, navštivte vašeho gynekologa a nechte si od něho udělat vyšetření prsů. Nenechávejte věci na potom !
Pokud byla vaše odpověď u dalších otázek alespoň v 1 případě kladná, je nutné v co nejkratší době navštívit lékaře.
Přijdete-li včas a nádor je v počátečním stadiu, nemusí se prs odstranit celý, ale odstraní se jen nádorové ložisko s menší částí okolní tkáně. Avšak vždy následuje léčba ozařováním.
Nezapomínejte na prevenci, dodržujte životosprávu /nebýt obézní/, sportujte dle vašich možností, denně choďte na procházky a varujte se stresů.
Prevence lymfatického otoku /lymfedém/
Při operaci prsu bývají často odstraněny lymfatické/mízní/ uzliny.( Tato skutečnost, znásobená navíc následnou terapií, může způsobit , že odtok lymfy/mízy/ z paže na straně operovaného prsu může být znesnadněn či znmožněn. Končetina je pak oteklá a mohutná. Léčba je časově náročná a vyžaduje spolupráci s odborníkem. Dnes jsou na klinikách oddělení spealizovaná na provádění lymfodrenáží a tím zmenšení otoků.
Lymfatickému otoku je nutné předcházet a to pravidelnou tělesnou aktivitou, nošením vhodného prádla.
Pocit pnutí v jizvě.
Tohoto pocitu se můžete časem zbavit tím, že již zahojenou jizvu můžete jemně masírovat např. olivovým olejem, sádlem nebo jakostním pleťovým krémem.
Bolesti v zádech.
Ženy mívají často po operaci problémy se správným držením těla a je pro ně obtížné držet tělo zpříma. Bolesti v zádech,ramenních a šíjových svalech pak neustupují.
Proto se doporučuje cvičit několik následujících cviků v klidné, příjemně vytopené místnosti. Při cvičení se nepřepínejte, cvičte pravidelně denně 10-15 minut v pohodlném oblečení. Sezení na rehabilitačním balonu není podmínkou. Múžete ke cvičení použít vhodnou židli.Také plavání působí blahodárně proti vzniku lymfedému a podporuje správné držení těla.
Pro zobrazení obrázku klikněte na náhled:

/ Zdroj:převzato a upraveno z publikace s,r,o, Amoena a dle vlastní zkušenosti ,zveřejněno se souhlasem jmenované firmy včetně obrázkové dokumentace,která je nedílnou součástí osvětové publikace více na www.amoena.cz a také na www.zdravaprsa.cz , www.koc.cz / Onkologická klinika VFN a 1.LF UK /

Odstranění bradavic

4. července 2008 v 21:38 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
1 stroužek česneku,ocet
Stroužek česneku nakrájíme na tenké plátky,které vložíme do zavařovací sklenice,zalijeme troškou octa a uzavřeme víčkem.Necháme 7 dnů stát. Pak plátky česneku přiložíme na bradavice,přelepíme náplastí,navlečeme ponožky a necháme působit přes noc.Tento postup opakujeme 6-7x.Kúra je velmi účinná,ale více páchne.Začínající bradavice se do 3 dnů dá se odstranit.
/ zdroj: domácí lékárna/

Váčky pod očima

4. července 2008 v 21:32 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Jeden brambor nastrouháme a smícháme s tvarohem na hustou kaši. Nanášíme 2x po sobě a po několika minutách odstraníme papírovým kapesníčkem.
/ zdroj: domácí lékárna/