Sebevědomí pro každý den

6. července 2008 v 13:34 | Jiřina |  || Na pomoc životu
Jak dál po operaci prsu ?
Dnešním článkem bych chtěla alespoň trochu pomoci ženám, které postoupily operaci prsu a neví jak dál.
Je zcela přirozené, že se po operaci prsu cítíte bezbranná, poražená a nevíte, jak znovu nalézt odvahu a radost ze života.
Váš zdravotní stav se sice změnil, ale pro Vaši rodinu, přátele a životního partnera zůstáváte stejnou ženou, kterou jste byla doposud.
Tisíce žen před Vámi se dokázaly brzy po operaci znovu dobře cítit a bez ostychu se pohybovat ve společnosti. Dokážete to i Vy !
Budete však potřebovat čas, abyste se se ztrátou vyrovnala. Vaše zdrženlivost a uzavřenost jsou zcela pochopitelné. Také Vaše pochybnosti o tom,zda-li se ještě někdy budete cítit jako žena, jestli se s tím vyrovná a smíří Váš partner a bude Vás i nadále milovat.
Budete-li skutečně chtít, aby Váš šarm a přitažlivost zůstaly zachovány, musíte na svém sebevědomí pracovat. Je velmi důležité, abyste si uvědomila svou cenu a především své dobré vlastnosti. Dokonalá postava není v životě to nejdůležitější.
Změnami projdou také Vaše vztahy k okolí. Pokud byly dobré a stabilní, zesílí a vše zůstane jako dřív. Pokud ne, musíte si sama položit otázku, co nebylo mezi Vámi a Vaším partnerem v pořádku již před operací.
Pomozte také partnerovi lépe se s novou situací vyrovnat. Neobestírejte se tajemstvím. Fantazie bývá horší, než skutečnost. Ukažte mu své jizvy, epitézu a neskrývejte, že jsou Vám jeho blízkost, pochopení a útěcha milé.
Muži bývají ve skutečnosti daleko citlivější a méně šokovaní, než si ženy představují. Často se u nich objevují ochranářské sklony, které přinášejí něhu a více lásky.
Většina lidí se bohužel stále vyhýbá otevřenému rozhovoru o nádorových onemocněních. Důvodem bývají vetšinou obavy, aby svými otázkami nemocného neranili, nebo nepřivedli do rozpaků.
Jen vlastní otevřeností můžete povzbudit své nejbližší k upřímnému rozhovoru o Vašem onemocnění a Vašich pocitech. Děti budou často z přirozené zvědavosti, ale i ze starostlivosti, chtt přesně vědět, co se Vám stalo. Vysvětlete jim to co nejotevřeněji. Jen tak se vyhnete hře na schovávanou,která Vám život ještě více zkomplikuje a ztíží.
Rodina i přátelé Vám budou chtít pomoci. Dejte jim příležitost a požádejte o pomoc. V žádném případě však nedopusťte, aby se Vám Vaši bližní zcela obětovali a vykonávali za Vás veškerou práci a povinnosti-časem by je to mohlo začít zmáhat. I zde platí -všeho s mírou.
Je dobré zamyslet se nad tím, co Vám Váš dosavadní život do dnešní doby přinesl. Co se Vám nesplnilo a čeho byste ještě chtěla dosáhnout. Vaše onemocnění by Vás mělo motivovat k tomu, abyste konečně začala brát ohled sama na sebe a přestala se přetěžovat. Zamyslete se nad tím, co Vám přináší radost a útěchu. Najděte si prostor a čas na své záliby a zájmy. Nezapomínejte na sebe. Jde o Vás, Vaši pohodu a o Vaše zdraví!
Důvěra k ošetřujícímu lékaři.
Při nádorovém onemocnění prsu je zpravidla operativní zákrok nezbytný. Je nutné odstranit ohnisko nádoru. Rozsah operace souvisí s velikostí a polohou tumoru. Podlenálezu, věku pacientky a ostatních okolností je určena další léčba-radioterapie,chemoterapie, hormonální léčba. Je důležité, abyste svému lékaři důvěřovala, po celou dobu by Vám měl být skutečnou oporou. Pro Váš klid není na závadu ani konzultace s jiným odborným lékařem. Budete pak klidnější a jistější, což Vám umpžní lépe snášet další léčbu. Nezapomeňte však na konzultaci předložit dosavadní dokumentaci o postupu léčby.
Svého lékaře navštivte vždy, pokud se nebudete cítit dobře, budete neklidná nebo pouze chtít zodpovědět nějaké otázky. Máte na to právo !
Většina žen se ptá zda lze vzniku nádoru prsu předejít.
Ze zkušenosti lékařů onkologů ano , pokud budou ženy včas a pravidelně docházet na diagnostická vyšetření /mamograf/ a to po 45 .roce věku a pokud budou pravidelně provádět samovyšetřování prsů, při kterém mohou být včas zachyceny jakékoliv změny /deformace, zatvrdlinky,vtažené bradavky/. Zejména ženy ,v jejichž přímém příbuzenstvu se vyskytly nádory prsu by měly nvštívit specializovanou genetickou poradnu, kde jim odborní lékaři určí stupeň rizika.
K výše uvedené problematice malý test:
1. Je váš věk vyšší než 45 let?
2. Máte nadváhu?
3. Kouříte?
4. Pijete alkohol?
5. Jsou vaše prsa větší?
6. Máte děti?
7. Kojila jste vaše děti kratší dobu než půl roku?
8. Onemocněl někdo ve vaší rodině rakovinou prsu?
9. Objevila jste zatvrdlinky nebo bulku?
10. Máte pocit, že se vaše prsa na pohled změnila / deformace, větší/?
11. Vytéká z vaší bradavky nějaká tekutina?
12. Máte na prsu zarudlé místo ,které by mohloznamenat zánět?
Pokud jste odpověděly na otázky 1-8 kladně, navštivte vašeho gynekologa a nechte si od něho udělat vyšetření prsů. Nenechávejte věci na potom !
Pokud byla vaše odpověď u dalších otázek alespoň v 1 případě kladná, je nutné v co nejkratší době navštívit lékaře.
Přijdete-li včas a nádor je v počátečním stadiu, nemusí se prs odstranit celý, ale odstraní se jen nádorové ložisko s menší částí okolní tkáně. Avšak vždy následuje léčba ozařováním.
Nezapomínejte na prevenci, dodržujte životosprávu /nebýt obézní/, sportujte dle vašich možností, denně choďte na procházky a varujte se stresů.
Prevence lymfatického otoku /lymfedém/
Při operaci prsu bývají často odstraněny lymfatické/mízní/ uzliny.( Tato skutečnost, znásobená navíc následnou terapií, může způsobit , že odtok lymfy/mízy/ z paže na straně operovaného prsu může být znesnadněn či znmožněn. Končetina je pak oteklá a mohutná. Léčba je časově náročná a vyžaduje spolupráci s odborníkem. Dnes jsou na klinikách oddělení spealizovaná na provádění lymfodrenáží a tím zmenšení otoků.
Lymfatickému otoku je nutné předcházet a to pravidelnou tělesnou aktivitou, nošením vhodného prádla.
Pocit pnutí v jizvě.
Tohoto pocitu se můžete časem zbavit tím, že již zahojenou jizvu můžete jemně masírovat např. olivovým olejem, sádlem nebo jakostním pleťovým krémem.
Bolesti v zádech.
Ženy mívají často po operaci problémy se správným držením těla a je pro ně obtížné držet tělo zpříma. Bolesti v zádech,ramenních a šíjových svalech pak neustupují.
Proto se doporučuje cvičit několik následujících cviků v klidné, příjemně vytopené místnosti. Při cvičení se nepřepínejte, cvičte pravidelně denně 10-15 minut v pohodlném oblečení. Sezení na rehabilitačním balonu není podmínkou. Múžete ke cvičení použít vhodnou židli.Také plavání působí blahodárně proti vzniku lymfedému a podporuje správné držení těla.
Pro zobrazení obrázku klikněte na náhled:

/ Zdroj:převzato a upraveno z publikace s,r,o, Amoena a dle vlastní zkušenosti ,zveřejněno se souhlasem jmenované firmy včetně obrázkové dokumentace,která je nedílnou součástí osvětové publikace více na www.amoena.cz a také na www.zdravaprsa.cz , www.koc.cz / Onkologická klinika VFN a 1.LF UK /
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama