Srpen 2008

Třapatka jako účinný posilovač imunity

31. srpna 2008 v 22:46 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Třapatka /Echinacea/ pomáhá léčit infekce právě tím,že posiluje imunitní systém a nejen to, pomáhá také likvidovat mnoho různých druhů nebezpečných virů, bakterií, hub a prvoků. Toho se využívá při ošetřování ran a léčení mnoha infekčních onemocnění. Pokud se dostaví příznaky nachlazení nebo chřipky je třeba hned začít užívat čaj nebo tinkturu až do odeznění obtíží. Přípravky z byliny lze užít také formou obkladů/případně potírání/ na řezné rány,spáleniny,lupénku,ekzémy opary a afty.Užívání přípravků z této byliny pomáhá také pacientům , kteří chodí na chemoterapii nebo ozařování ,protože mají často následkem léčby sníženou imunitu. Zde je nutné poradit se se svým lékařem onkologem o možnosti zařazení do léčby i echinaceu.
Tinktura: /domácí výroba/ 12 čerstvých květů dáme do sklenice s víčkem , zalijeme vodkou nebo pálenkou/ květy jsou celé ponořené v alkoholu/ a necháme 6 týdnu odležet v chladnu a temnu.Během této doby několikrát obsah protřepeme. Po 6 ti týdnech scedíme.Užíváme 1 čajovou lžičku 2-3x týdně dle obtíží.
Tinkturu můžeme také vyrobit z kořenů byliny. Doporučená dávku je 3 dkg sešeného kořene na 15 dkg alkoholu./ Postup i užití je stejné jako předchozí přípravě/.Pokud nemůžete užívat přípravky obsahující alkohol, potom na přípravu tinktury použijte místo alkoholu,horký vinný nebo jablečný ocet./postup je stejný/
Čaj:1 pol.lžíci sušeného drceného květu zalijte 300ml vroucí vody, nechte povařit 10 minut na mírném plameni.Sceďte a užívejte 2 šálky denně do odeznění obtíží.
Při užívání přípravků z uvedené byliny můžete mít někdy pocit lehkého mravenčení na jazyku. Tento pocit je neškodný a brzy odezní.

Onemocnění dýchacích cest II

22. srpna 2008 v 21:56 | Jiřina |  || Bylinné čaje na různé obtíže
Zánětlivá onemocnění dýchacích cest se nechají zpočátku léčit vhodnými bylinami pokud se navytvoří ohniska začínajícího zápalu plic. Bylinami docílíme zvýšení odolnosti organismu a rychlejší odeznění obtíží.
Angina,zánět nosohltanu a dásní.
1. nať řepíku 100g, list borůvky 50g, lněné semínko 30g.
1 pol.lžíce směsi dáme do 400 ml vařící vody, vaříme 6 minut.Po odtavení ještě 90 minut louhujeme a po zcezení používáme na výplachy a kloktání. Provádíme 5x denně každé 3 hodiny. Výplachy a kloktání provádíme ještě týden po ukončení obtíží.
2.nať bazalky 50g, nať jitrocelu 50g, květ heřmánku 100g. Postu i užívání jako v bodu 1.
3.nať řepíku 100g, květ heřmánku 100g. Postup opět stejný včetně užití, jako v bodu 1.
Akutní zánět hrtanu /laryngitida/
květ heřmánku 50g ,nať majoránky 50g, nať mateřídoušky 50g
Výplach a kloktání- postup jako v před uvedeno /bod1/
Čaj: list /nať/ máty peprné 50g, list jitrocelu 50g, list šalvěje 50g, květ heřmánku 40g, lněné semínko 30g
Dvě polévkové lžíce směsi dáme do 600ml vařící vody , 6 minut vaříme, po odstavení louhujeme 30 minut a po této době scedíme. Užíváme 6x denně 0,l l odvaru 15 minut před jídlem a 30 minut jídle. Tuto směs lze i inhalovat.
Účinný čaj při nachlazení:
květ lípy 100g, květ heřmánku 100g, nať kopřivy 20g, nať řepíku 30g, květ bezu černého 50g.
1 pol.lžíci dáme do 400 ml vařící vody ,4 minuty vaříme ,necháme 20 minut louhovat a pak scedíme.Odvar užíváme horký 3x denně šálek před jídlem. Odvar můžeme také vypít najednou a potom se uložit do postele a dobře se zakrýt. Nebo také můžete si před vypítím odvaru udělat horkou koupel nohou.
K celkové desinfekci dýchacích cest jsou také vhodné inhalace. Pro tento účel se používají byliny s protizánětlivým účinkem na sliznici dutiny ústní, nosohltanu, průdušnice a průdušek./ heřmánek, mateřídouška, výhonky/jehličí/ borovice,nať tymiánu/
Inhalace za použití květu heřmánku:
Do nádoby o objemu 1 l nalijeme 500 ml vody, kterou zahřejeme na bod varu. Pak přidáme 1 pol. lžíci květu heřmánku, 1 pol. lžíci medu a 1 čaj. lžičku jedlé sody.
Nádobu zakryjeme trychtýřem,nemocný si zakryje hlavu ručníkem a inhaluje ve vzdálenosti asi 30 cm od trychtýře / může se udělat i kornout z tvrdého papíru/ . Inhaluje se 1-2x denně po dobu 15-20 minut.
/ zdroj: autor blogu/

Nahořany, Zechovice

20. srpna 2008 v 11:19 | Jiřina
NAHOŘANY
Pokud pojedete z Volyně na Vimperk, uvidíte odbočku na Nahořany, malebnou vesničku, v podhůří Šumavy, jejíž náves zdobí usedlosti s tradičními štíty. Nejhezčí štíty uvidíte v galerii.
ZECHOVICE
Vesnička poblíž Volyně. Při vstupu do vesničky vás upoutá řada usedlostí s výraznými tradičními štíty. Do tohoto souboru patří i kaplička Sv. Petra a Pavla z 18. století. Vše ostatní opět v galerii.

Holašovice

19. srpna 2008 v 21:53 | Jiřina
Vesnice, která se nachází nedaleko Českých Budějovic. Dominantou vesničky jsou stavby ve stylu selského baroka. V prosinci 1998 byla vesnice zařazena na seznam UNESCO. Každoročně v červenci jsou zde pořádány "Selské slavnosti" s ukázkou staročeských řemesel. Slavnosti se nám moc líbily, i počasí přálo. Více v galerii...

Vlachovo Březí a jeho památky

18. srpna 2008 v 12:11 | Jiřina
V mé galerii vás zvu na cesty za lidovou architekturou (selské baroko). Umělecké ztvárnění štítů domů, včetně jejich rozložení, svědčí o velké dovednosti a umu našich předků.
Lidovými stavbami se "zvonovými" štíty se může pochlubit i Vlachovo Březí, ve kterém žiji a v jednom takovém domku stylu selské baroko, bydlím. Toto město se nachází asi 12 km severozápadním směrem od Prachatic v nadmořské výšce 525 m. Poblíž náměstí stojí raně barokní zámecká budova ze 17 století (zatím nevyužita). Dominantou města je kostel Zvěstování P. Marie, postavený v letech 1656 - 1669 a do dnešní podoby byl upraven v letech 1860 - 1865. Severně nad městem je poutní kopec se 14ti zastaveními Křížové cesty, včetně kaple Sv. Ducha z 18. století. Jednotlivé kapličky byly postaveny v první polovině padesátých let 19. století pod vedením zdejšího zednického mistra Jakuba Bursy. Ten své nápady přímo tvořil vlastní rukou v maltě. Proto každý štít je význačný svou jedinečností. Unikátní malbu na plechu vytvořili malíři Jan Boška a František Matoušek (pozdější restauraci provedl malíř Jindřich Boška, syn Jana Bošky). Poblíž poutního místa se nachází Židovský hřbitov s umělecky cennými náhrobky a dvěma památnými stromy. Ve městě často přebýval u svého přítele Jan Junngmann a na zámku Jan Neruda u své milé Aničky Tiché, dcery správce statku. Území města Vlachova Březí bylo vyhlášeno památkovou zónou. Okolí města obklopují pošumavské kopce, jsou zdezajímavé cyklotrasy, turistické cesty, rybníky, potůčky.
(P.S. V galerii jsou obrázky uloženy v obráceném pořadí odspodu)

Zásady bezpečnosti bylinné léčby

17. srpna 2008 v 13:09 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
1. Prostudujte veškeré informace o příslušné léčivé bylině a to v odborné literatuře o bylinách. Zejména o jejím léčivém účinku, včetně účinncích vedlejších. Při jakýchkoliv pochybách o vhodnosti byliny na vaše obtíže raději s užíváním této byliny nezačínejte. Na každé varování reagujte a řiďte se jím.Vybírejte byliny podle správného označení/ musí být označen a i latinským názvem,protože ten určuje nejen rod,ale i druh byliny/.
2.Nepřekračujte doporučenou dávku. Neřiďte se tím, že "čím víc, tím líp". Tato zásada neplatí. Z vlastní praxe mohu uvést příklad: na jaře se většina z nás přímo vrhne na "čistící nálev z mladých kopřiv". Zde právě dochází k chybám, protože tento nálev mnozí nepijí v doporučených dávkách, ale přímo v litrech.Potom se diví,že mají bolesti žaludku nebo střevní problémy. Důvodem vzniklých obtíží jsou drobné žahavé chloupky na listech kopřivy, které dráždí sliznice zažívacího traktu.Doporučená dávka nálevu je 1 pol.lžíce na 300 ml vařící vody, užívat 2-šx denně po dobu 3 týdny,potom vynechat.Dlouhodobé užívání uvedeného nálevu může způsobit vyčeroání zásob draslíku v tělě ,protože kopřiva je značné diuretikum/odvodňuje/
3.K bylinné léčbě je třeba přistupovat individuálně, protože mnozí z nás mohou mít na tutéž bylinu odlišné reakce. U někoho může dojít k silné alergické reakci u druhého se zase mohou vyskytnout jiné zdravotní obtíže. Proto během bylinné léčby je nutné sledovat reakci svého těla a pokud se objeví nevolnosti,bolesti hlavy, svědění, vyrážky ,okamžitě přestaňte byliny užívat a poraďte se s lékařem.Přecitlivělost na byliny se projevuje zejména u alergiků,astmatiků, senné rýmy,ekzémech. Hlavním příznakem většinou bývá ztížené dýchání. V takovém případě okamžitě zajistět lékařskou pomoc. Pokud trpíte na některé uvedené obtíže a chcete léčbu podpořit bylinami, potom se domluvte se zkušeným bylinkářem nebo lékárníkem a lékařem.
4.V těhotenství a v době kojení je nutná velká opatrnost při užívání léč.bylin. Jedině po dohodě s lékařem.
5.Pozor na vzájemná ovlivnění co do účinku mezi rostlinnými přípravky a běžně užívanými léky, zejména těmi,které jsou užívány dlouhodobě. V žádném případě se nesnažte pomocí bylinného přípravku zvyšovat účinek užívaného léku,předepsaného vaším lékařem.To platí i pro léky, které zakoupíte v lékárně bez předpisu,nebo bez vědomí lékaře./analgetika,psychofarmaka/.Nesnažte se účinek sedativního léku zvýšit např.pitím silné kávy nebo čájů z bylin s uklidňujícími účinky /chmel, levandule,meduňka,kozlík lékařský mučenka,heřmánek/ To platí i v případě když se rozhodnete jenom pro uklidňující byliny, potom použijte jen jeden druh, nezesilujte účinek dvěma různými druhy najednou.
6.U léčivých bylin s obsahem látek stimulujících a dráždivých jako je např: žen-šen a všechny rostlinné přípravky obsahující kofein/káva,kakao,čaj,maté,cola/ nepřekračujte doporučené dávky .Zejména .dva různé nápoje se sedativním účinkem při vypití tento účinek nekontrolovaně navyšují a může tak dojít k vážným zdravotním problémům.
7. Byliny s projímavým účinkem užívejte v doporučených dávkách, protože při větších dávkách můžre dojít k silným průjmům a bolestem břicha s křečemi. Při zácpě upravta životosprávu,zvyšte přísun tekutin , vlákniny a nezapomínejte na pohybovou aktivitu. Pokud ani toto nepomůže pak lze užívat jako projímadlo čaj ze senny a to 1x týdně. Pokud ani to nepomůže je nutné se poradit s lékařem.
8. Vyvarujte se neověřeným sousedským radám jako " tato bylina je přímo zázračná téměř na vše". Zrovna tato bylina může snížit účinek vašich současně užívaných léků. Tím může dojít také ke zhoršení vašeho zdravotního stavu.
9. Lidé s poruchami srážlivosti krve a lidé užívající antikoagulanty nebo podobné doplňky musí užívání bylin a jejich produktů v každém případě konzultovat s lékařem, aby se zabránilo spolupůsobení bylin s užívanými léky a tím snížení jejich účinku.
Z výše uvedeného vyplývá, že po dobu léčby bylinami je nutno sledovat svůj zdravotní stav. Pokud zdravotní problém při léčbě bylinami do 14 ti dnů neustoupí neprodleně navštivte odborného lékaře. 14 dnů před plánovanou operací ukončete bylinnou léčbu.
/ autor blogu-vlastní praxe/

Tradiční masáže

15. srpna 2008 v 8:59 | Jiřina |  I I Masáže
Z výsledků své letité masérské praxe vím,že ne vždy léčebné masáže pomohou tak, jak si to přejeme.Proto jsem při provádění léčebných masáží využívala k tlumení bolestí tradiční masáž.Obecně masáže působí na tělesný i duševní stav člověka velmi kladně.Zlepšují zejména podmínky pro svalovou a kloubní činnost a také pposilují imunitu. Působí nejenom na povrchu těla, což se většinou projevuje zarudnutím kůže, ale výrazně ovlivňují i hlubší partie,které se významněji prokrvují. Účinek nebývá jen díky mechanickému působení, ale také díky reflexním reakcím.
Tradiční masáž využívá různé citlivosti bodů v kůži, jejichž drážděním vznikají různé pochody např: nervové, chemické, ale i hormonální. Abychom dosáhli tělesné a duševní pohody, dráždíme příslušné body, které vykazují na kůži větší citlivost než jejich okolí. Některé bývají i velmi citlivé, jedná-li se zejména o body se vztahem k postižené části těla či orgánu.
Masáž provádíme sami, nebo s pomocí druhé osoby /Masáže Praha /

Poradna...

12. srpna 2008 v 22:30 | Jiřina
Založila jsem novou rubriku pro vás, kde můžete vznést dotazy k vašim zdravotním problémům. V rámci možností se budu snažit odpovědět na adresu blogu (případně jiného kontaktu) kterou uvedete.


Likér z máty peprné

9. srpna 2008 v 21:22 | Jiřina |  || Všehochuť z přírody
Potřebujeme 2 hrsti listů máty peprné,1/4 l vodky nabo pálenky, 200 g cukru, 1/4 l vody.Listy máty pokrájíme nadrobno vložíme do sklenice s uzávěrem,zalijeme vodkou, uzavřeme a dáme na 5 dnů louhovat. Po této době obsah přecedíme a přidáme vychladlý cukerný roztok.Promícháme a dáme do vhodných sklenek. Při střevních potížích se užívá 1 čajová lžička 3x denně.
/ zdroj: vlastní/

Likér k příjemnému léčení.

9. srpna 2008 v 21:00 | Jiřina |  || Všehochuť z přírody
2 l zralých bezinek, l litr vody,3/4 kg cukru, 2 lžíce mleté zrnkové kávy, 1/2 l rumu. Bezinky vaříme ve vodě asi 10 minut.Pak hmotu propasírujeme jemným sítkem a do vzniklé šťávy přidáme krastalový cukr a dále vaříme 5 minut.Uvaříme kávu v 1 dl vody a přecezenou ji přidáme do šťávy.Odstavíme a po vychladutí přilijeme rum,promícháme a plníme do lahví.Užívá se při nachlazení ale také při posezení s přáteli.
/zdroj: domácí lékárna/

Obklad na podlitiny

9. srpna 2008 v 20:13 | Jiřina |  || Bylinné koupele a obklady
2 díly nastrouhaného kostivalového kořene, 1 díl nastrouhané celerové bulvy,1 díl čerstvě nastrouhaných syrových brambor. Vše smícháme a směsí pokryjeme postižená místa,která nakonec ovážeme.

" Babské slzy"

6. srpna 2008 v 23:23 | Jiřina |  || Léčivé nápoje
Vezmeme 0,4 l vodky, 0,5l černého piva 12 stup.,kousek vanilky a 200g cukru.Pivo ,vanilku a cukr vaříme asi 20 minut.Po vychladnutí přidáme vodku,nalijeme do lahví a necháme ještě asi 15 dnů uležet. Likér se užívá jako lék ,když je nám špatně od žaludku.Nakape se pár kapek na cukr a v krátké době bychom měli mít úlevu.
/zdroj: sebrané recepty/