Vlachovo Březí a jeho památky

18. srpna 2008 v 12:11 | Jiřina
V mé galerii vás zvu na cesty za lidovou architekturou (selské baroko). Umělecké ztvárnění štítů domů, včetně jejich rozložení, svědčí o velké dovednosti a umu našich předků.
Lidovými stavbami se "zvonovými" štíty se může pochlubit i Vlachovo Březí, ve kterém žiji a v jednom takovém domku stylu selské baroko, bydlím. Toto město se nachází asi 12 km severozápadním směrem od Prachatic v nadmořské výšce 525 m. Poblíž náměstí stojí raně barokní zámecká budova ze 17 století (zatím nevyužita). Dominantou města je kostel Zvěstování P. Marie, postavený v letech 1656 - 1669 a do dnešní podoby byl upraven v letech 1860 - 1865. Severně nad městem je poutní kopec se 14ti zastaveními Křížové cesty, včetně kaple Sv. Ducha z 18. století. Jednotlivé kapličky byly postaveny v první polovině padesátých let 19. století pod vedením zdejšího zednického mistra Jakuba Bursy. Ten své nápady přímo tvořil vlastní rukou v maltě. Proto každý štít je význačný svou jedinečností. Unikátní malbu na plechu vytvořili malíři Jan Boška a František Matoušek (pozdější restauraci provedl malíř Jindřich Boška, syn Jana Bošky). Poblíž poutního místa se nachází Židovský hřbitov s umělecky cennými náhrobky a dvěma památnými stromy. Ve městě často přebýval u svého přítele Jan Junngmann a na zámku Jan Neruda u své milé Aničky Tiché, dcery správce statku. Území města Vlachova Březí bylo vyhlášeno památkovou zónou. Okolí města obklopují pošumavské kopce, jsou zdezajímavé cyklotrasy, turistické cesty, rybníky, potůčky.
(P.S. V galerii jsou obrázky uloženy v obráceném pořadí odspodu)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Verča Verča | 9. ledna 2013 v 11:23 | Reagovat

Dobrý den, ráda bych se vás jako znalkyni okolí na něco zeptala, mohla byste prosím napsat svůj mail nebo mě kontaktovat na adrese krakorazkrakorce@seznam.cz.

2 Dol77larSa Dol77larSa | E-mail | 14. října 2017 v 12:47 | Reagovat

Были заплачены деньги 6000 за покупку базы данных и просто швырнул. с другого аккаунта к нему обратились, уже специально на 100р была сделка на выборку и тоже швырнул.

непорядочный гандон. кинет 100р%

Телеграм  @japoshka кидальная дешевка

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama