Září 2008

Onemocnění kyčelních kloubů-artróza

21. září 2008 v 22:58 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Kyčel je důležitý ,značně namáhaný a zatěžovaný kloub,který je zvláště náchylný k artroze. Je také slabě vyživovaný krví a většinou je namáhaný při chůzi směrem dopředu a dozadu. Nedostatek činnosti pak zapříčiňuje snížení tvorby kloubního moku.Dochází k poškození chrupavky,která chrání kost .Prvními příznaky artrozy jsou ztuhlost a bolest kloubu.Buď bolí samotný kloub, nebo se blest šíří přes třísla po přední straně stehna až do kolena. V noci pak obtíže budí nemocného ze spaní.
Jak zpomalit rozvoj artrózy:
- správným držení těla,čímž se sníží tlak na kyčle
- snažit se udržovat tělesnou hmotnost s ohledem ke své výšce
- pravidelně cvičit,plavat / doporučuje se styl prsa/
-vynechat sportovní discipliny jako je fotbal, tenis a tam kde dochází k nárazům, kroucení a ohýbání.
Závažné případy artrózy se řeší chirurgicky. Mírná artroza se může tlumit po dohodě s lékařem , podpůrnou bylinnou léčbou.
Uvádím několik zajímavých recetů,které jsem upravila.
1.. 1 čajovou lžičku jemně nastrouhaného ,dobře očištěného kostivalového kořenu smíchejte se 100g tekutého medu. Užívejte 1 čajovou lžičku směsi 3x denně.
2. 1 polévkovou lžíci jemně nastrouhaného kostivalového kořenu smíchejte se 3 polévkovými lžicemi medu a 1 čaj.lžičkou olivového oleje. Směs dobře promíchejte a naneste na pláténko. Přiložte na kyčelní oblast a nechte působit přes noc./překryjte folií/ Opakujte 9x
3. 30g řeckého sena krátce povařte v 0,1 l mléka.Vychlazené dejte do mixeru,přidejte 1 středně velkou cibuli a 3 líce medu. Vše rozmixujte a směs potom natřete na plátno a postupujte jako v předešlém. Opakujte 9x.
4.1 polévkovou lžíci nastrouhaného kostivalu smíchejte s 200g dobrého sádla a 1 polévkovou lžící sušeného mléka.Přidejte 50g jemně pomletých lískových oříšků. Vše dobře vymíchejte do hladké masti a nechte uležet 10 dnů na chladném a temném místě. Po této době denně vtírejte mast do nemocného místa. Nakonec vetřete trochu slivovice nebo jiné pálenky,která místo prokrví a mast se lépe vstřebá.
Doporučuji pít "Čistící čaj s červenou řepou" / Natura Děčín-Grešík/

Poruchy spánku-nespavost

17. září 2008 v 21:46 | Jiřina |  || Bylinné čaje na různé obtíže
Účinné bylinné směsi proti nespavosti
šištice chmelu 40 g
meduňka nať 30 g
heřmánek květ 30 g
1 polévková lžíce směsi se zalije 250 ml vařící vody a nechá 10 minut louhovat. Užívá se 1/2 -21 hod. před spaním.
2. bazalka pravá nať 20 g
meduňka nať 20 g
máta peprná list 15 g
heřmánek květ 15 g
chmel šištice 10 g
1 polévkovou lžíci směsi zalijte 250 ml vařící vody, nechte 10 minut louhovat a pijte hodinu před spaním.
meduňka na´t 20 g
máta peprná list 15 g
heřmánek květ 15gvachta list 25g
chmel šištice 10g
1 pol.lžíce byl. směsi zalijte 1/4 l vařící vody, nechte 10 minut odstát a pijte hodinu před spaním
3. vřes nať 20g
kozlík lékařský kořen 30g
meduňka nať 50 g
1 pol lžíci vsypte do 300 ml studené vody, přiveďte k varu a povařte 8 minut. Po scezení vypijte večer před spaním. Tento čaj pomáhá při nespavosti spojené s močovými obtížemi a s poruchami prokrvení dolních končetin.
4. vachta list 25 g
máta peprná list 25 g
andělika lék. kořen 30 g
kozlík lékařský kořen 30 g
1 polévkovou lžíci přelijte 400 ml vody, nechte 8 minut povařit a po scezení pijte dva šálky denně. / druhý šálek hodinu před spaním/
Tento čaj pomáhá při nespavosti spojené se žaludečními a žlučníkovými obtížemi.
Vhodným doplňkem pitné léčby jsou bylinné koupele, které mají nejen uklidňijící,ale také posilující účinky.
1.levandule lékařská nať 50 g
heřmánek květ 50g
máta peprná 60g
šalvěj lékařská 50 g
puškvorec kořen 50g
Uvedenou byl. směs vsypte do nádoby a zalijte 4 l vody. Nechte přejít varem,odstavte na 10 minut,sceďte do připravené koupele, která by neměla trvat déle než 20 minut.
2. heřmánek květ 50 g
levandule nať 50 g
mateřídouška nať 50g
tymián nať 50 g
majoránka nať 50 g
Směs vsypte do 4 litrové nádoby ,zalijte vodou přiveďte k varu a louhujte 30 minut.Potom sceďte do koupele.
Také mám dobré zkušenosti s tinkturou připravenou z květu hluchavky:
5 polévkových lžic květu hluchavky vsypte do zavařovací lahve a zalijte 1/2 l vodky nebo pálenky.Uzvřete a louhujte 14 dní.Po této době slijte do lahve a užívejte 1 čajovou lžičku / asi 20 kapek/ večer před spaním až do odeznění obtíží. Pokud použijete sušené květy doporučuji je dát na hluboký talíř a jemně navlčit vodou asi na dvě hodiny. Potom přendat do sklenice a zalít alkoholem.
V každém případě se poraďte s lékařem o možnosti využití podpůrné bylinné léčby, aby se zabránilo přípanému spolupůsobení bylin s léky, které vám na uvedenou diagnozu lékař předepsal.pánkové poruchy většinou způsobuje úzkost, emoce, předtucha blížících se nesnízí, ale také zažívací obtíže, neklidné nohy/ to je stav, kdy brnění nebo mírná bolest nohou v době jejich nehybnosti nás nutí neustále měnit polohu/, deprese.
Zde je několik rad jak předcházet poruchám spánku:
- spát v pohodlné posteli/ vhodné matrace/
- mít v ložnici klid, tmu a příjemnou teplotu
- hodinu před spaním nejíst tučná jídla ani sladkosti, můžete si udělat lehkou svačinku,která pomůže navodit ospalost, protože hlad může také bránit v usínání nebo nás během noci budit ,nesledovat napínavé filmya číst provokativní články v tisku
- během dne nepodřimujte a alespoň 30 minut cvičte
- alespoň 5 hodin před spaním nepijte kávu ani ostatní nápoje, která obsahují kofein
-

Křen na žlučové kaménky

17. září 2008 v 21:25 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Žlučové kaménky jsou nejčastějším onemocněním žlučníku. Příčinou jejich vzniku bývá většinou chyba v životosprávě. Například nadbytek tuků v potravě. Lidé s nadváhou nebo trpící zácpou mívají větší předpoklady k tvorbě žlučových kaménků. Ucpání žlučovodu větším kamenem většinou vyvolá prudké bolesti v nadbřišku nebo v zádech. Ke zmírnění uvedených obtíží zkoušíme užívat různé bylinné směsi. Včera mně kamarádka vyprávěla o nápoji, který jí pomohl kaménky rozpustit. Takže uvádím jeho přípravu po malé vlastní úpravě.
Čtvrtlitrový hrnek naplňte jemně nastrouhaným křenem a toto vsypte do 1 litru dobrého suchého červeného vína a uzavřete. Nechte v temnu odležet 14 dní. Potom zceďte a užívejte první tři dny 1 čajovou lžičku 3x denně, následně 1 polévkovou lžíci 3x denně až do využívání celého obsahu.
Nezapomínejte na to, že při všech žlučníkových obtíží je nutné navštívit lékaře a případně s ním zkonzultovat vaši bylinnou léčbu.

Kaštan na bolavé klouby

11. září 2008 v 20:00 | Jiřina |  || Tinktury
Většina z nás trpí bolestmi kloubů ,tuhostí svalů nebo různými svalovými křečemi.Udělala jsem si mazání z kaštanových květů a byla jsem překvapena jeho účinkem. Před tím jsem také zkoušela různá mazání i masti.Ne každý přípravek pomůže, protože zde často rozhoduje stupeň poškození pohybového ústrojí .
Příprava tinktury:
3 laty kaštanového květu se zalijí vodkou nebo pálenkou tak, aby byly zatopeny.Láhev uzavřeme a uložíme na 3 týdna do temna.Po scezení mažeme bolavá místa 2x denně./kolena i lýtka,/
To samé můžeme udělat s čerstvými kaštany, které nastrouháme do 1/3 zavařovací lahve se šroub. víčkem. Dále přidáme asi 30g nastrouhaného kostivalového kořene.Opět zalijeme alkoholem a necháme 3 týdny louhovat.Mažeme 2x denně a nakonec můžeme vetřít tenkou vrstvu kaštanové masti Dr. Popova.

Zlatobýl a jeho léčivé účinky

8. září 2008 v 22:28 | Jiřina |  || Bylinné čaje na různé obtíže
V přírodě můžeme zlatobýl nalézt na stráních , pasekách a na okrajích světlých lesů. Má nápadně krásné žluté květní úbory, které jsou sestaveny ve válcovitý hrozen./ Pozor může se snadno splést s jedovatou rostlinkou "Starček"/. K léčebným účelům se používá kvetoucí nať, která se dobře suší zavěšená ve svazcích v temnu.
Odvary z nati zlatobýlu jsou užívány jako " krev čistící čaj", při ledvinových kaméncích, při dně, k zevním účelům při kožních onemocněních, dále k výplachům ústní dutiny a k omývání špatně se hojících ran.Vzhledem k vyššímu obsahu flavonoidů doporučuje Dr. Weiss čaj ze zlatobýlu užívat i při žilních onemocněních.
Odvar z nati se připraví tak, že se 1 pol. lžíce byliny vsype do 1/4 l studené vody, zhřeje se k bodu varu a 5 minut povaří. Po odstavení se nechá 20 minut louhovat. Užívá se 3x denně. Tento výluh se může užívat i k zevním účelům. Zlatobýl je také základní drogou bylinných směsí užívaných při onemocnění ledvin,močového měchýře a zvětšení prostaty.
Při jeho užívání se musí dodržovat přestávky.

Na potivé nohy

8. září 2008 v 22:07 | Jiřina |  || Bylinné koupele a obklady
Hrst listů ořešáku vaříme ve dvou litrech vody 10 minut, necháme 20 minut odstát a vlijeme do připravené koupele. Tato koupel pomáhá léčit také kotní nárůstky a plísně.

Vypadávání vlasů

3. září 2008 v 22:02 | Jiřina |  || Byliny v kosmetice
Do nádoby dáme hrst čerstvých nebo sušených kopřiv, zalijeme 1 litrem vařící vody a necháme 25 minut louhovat. Po scezení přidáme do nálevu šťávu z jednoho citronu.Užívají se 2 šálky denně a zbytkem nálevu můžeme masírovat pokožku hlavy. Kúru je třeba několikrát opakovat, protože se účinek dostaví později.

S cibulí proti lupům

3. září 2008 v 21:58 | Jiřina |  || Byliny v kosmetice
3 středně velké cibule jemně pokrájíme, dáme do sklenice a zalijeme Alpou. Necháme 10 dní louhovat. Tinkturu vtíráme 2x denně do pokožky na hlavě. K tomu 1x týdně uděláme žloutkový zábal, který necháme působit 30 minut a poté hlavu umyjeme.

Šípkový likér.

3. září 2008 v 21:54 | Jiřina |  || Léčivé nápoje
Potřebujeme: 500 g šípků, celou kůru z 1/2 citronu a z 1/2 pomeranče, 1 lžíci rozinek, kousek celé skořice, 3 hřebíčky, 3 kuličky nového koření, 1,5 l pálenky/ vodky/, 250 g cukru, 1/4 l vody.
Postup:
šípky dáme do nádoby s uzávěrem / očistěné od stopek a okvětí/, přidáme sitronovou a pomerančovou kůru, spařené rozinky, skořici, hřebíček a nové koření. Vše zalijeme pálenkou a dáme na 3 týdny odležet.Po této dopbě nálev scedíme ,smícháme s vychlazeným cukerným roztokem a nalijeme do lahví. Likér necháme ještě krátkou dobu odležet v chladnu.
Užíváme pro posílení organismu.Také pomáhá při tvorbě krevních destiček.