Říjen 2008

Vegetativní neurózy

29. října 2008 v 22:27 | Jiřina |  || Bylinné čaje na různé obtíže
Jedná se o obtíže vyplývající z nervové lability.Např: bušení srdce,bolesti v oblasti hrudníku,střídání zácpy s průjmem.V každém případě je třeba navštívit lékaře.
Pokud se nejedná o závažnou příčinu, lze užívat následující čajovou směs:

kozlík kořen 20 g
třezalka nať 40 g
šištice chmelu 20 g
květ lípy 20 g
mařinka nať 20 g

1 polévkovou lžíci směsi přelijte 1/4 l vroucí vody, 20 minut nechte odstát a po scezení užívejte 2x denně.

/Zdroj: vlastní /

Zánět trojklanného nervu /trigeminu/

28. října 2008 v 22:09 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Zánět vyvolává velmi silnou bolest většinou na jedné straně obličeje. Jednou z příčin vyvolávající neuralgii trigeminu bývá silné nachlazení / např:delší pobyt v průvanu/ .Bolest často přichází náhle a intensivně.Může vyvolat i cukání v postižené oblasti.To může trvat i několik minut. Proto hned při prvních příznacích navštivte lékaře a dodržujte jeho pokyny.
Ke zmírnění bolesti se doporučuje pít čajovou směs:

černý bez plod 80 g
sporýš nať 20 g
oves plod 40 g

1 polévkovou lžíci směsi přelijte 1/4 l vařící vody, nechte 20 minut odstát a po scezení pijte 2x denně

Také pomáhá nápoj z černého bezu:

2 lžíce sušených plodů černého bezu 12 lžic teplé vody, 1 čajová lžička koňaku nabo pálenky

vše smíchejte dohromady ,nechte odstát do druhého dne. Pokud bude bolest silná, užívejte 1 polévkovou lžíci ráno a večer. Bude-li bolest malá, potom stačí užívat 1 polévkovou lžíci ráno. Nápoj užívejte nejméně dva měsíce. Postižené místo udržujte ve stálé teplotě, kterou pomůže udržet obklad z vlněného šálu nebo ovčího rouna /suché teplo/.

/ zdroj: vlastní /

Podávání bylinných čajů s ohledem na rytmus činnosti jednotlivých orgánů

27. října 2008 v 20:51 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Procesy,které probíhají v lidském organismu jsou převážně vázány na 24 hodinový cyklus. To znamená, že každý jednotlivý orgán má své hodiny, kdy vykazuje svou maximální činnost a hned nato za 12 hodin minimální činnost.Každý z nás jednotlivé fáze pociťuje buď větší nebo menší pracovní schopností. Někdy se dostavuje únava až pocit spánku. Také bylo zjištěno, že se děti rodí 2x více kolem půl noci než v poledne a lidé umírají nejvíce v 6 hodin ráno a v 16 hodin odpolene.
Bylinné čaje je proto vhodné užívat v době, kdy léčený orgán dosahuje maxima své činnosti.


01 -03 hodin

v tuto dobu vrcholí činnost jater a ostatní orgány mají činnost sníženou. Krevní tlak je velmi nízký a puls pomalý. Mnozí lidé se denně budí kolem 3 hodiny ráno.Příčinou bývá dobrá večeře ,tučné a masité jídlo nabo alkohol. Proto je třeba udělat v jídelníčku změnu a jíst nepozději 3 hodiny před spaním lehké jídlo,které nebude játra zatěžovat. Pokud toto dodržíme můžeme se zbavit např. bolestí nohou,které nás často budí v době po půl noci.

03 -05 hodin

je to časový úsek, kdy vrcholí činnost plic, tělo vykazuje nejpomalejší aktivitu včetně mozku,který je minimálně zásoben.

05 -07 hodin

funkce tlustého střeva je na vrcholu, krevní tlak stoupá a kolem sedmé hodiny je také vysoká imunologická aktivita.Proto také není vhodné v tuto dobu snídat.

07 -09 hodin

je to období vrcholu funkce žaludku,aktivita srdce a aktivita psychická stoupá. Snídat by se mělo kolem deváté hodiny, kdy je žaludek připraven dobře přijímat potravu

09 -11 hodin

funkce sleziny a slinivky je na vrcholu. Tělo dobře využívá živiny, tvoří se protilátky a proto také v této době můžeme dosahovat max. výkonnosti

11 -13 hodin

vrcholí srdeční aktivita,játra dosahují minimální činnosti, což se projevuje únavou až pocitem spánku.

13- 15 hodin

tenké střevo je plně aktivní, energie klesá.Přibližně kolem 15 té hodiny dosahují max. smyslové orgány a psychika.

15 -17 hodin

v tuto dobu je na vrcholu činnost močového měchýře.Kolem 16 té hodiny se dostavuje mírná únava. V 17 hodin stoupá fyzická aktivita a organismus má v tuto dobu velkou schopnost regulovat svoji teplotu

17 - 19 hodin

je to období činnosti ledvin a nadledvinek. V 18 hodin se zmenšuje citlivost na bolesti avšak výkonnost organismu je vcelku ještě dobrá

19 -21 hodin

oběhový systém je v maximální činnosti,taktéž psychické reakce jsou nejrychlejší. Kolem 21 hodiny pracuje dobře paměť

21 -23 hodin

vrcholí regulace vegetativního systému v oblasti hrudníku a v břišní dutině. Dochází k poklesu tlaku ,teploty, zvyšuje se počet bílých krvinek,organismus se pročišťuje,likvidují se nežadoucí vlivy a kalorie, uklidňuje se psychika

23 -01 hodin

je to dvouhodina žlučníku,který značně ovlivňuje psychiku. V této době také míváme nejintensivnější sny.

/ Zdroj: převzato a upraveno dle vlastní praxe a lit. Grešík,Jonáš/

Plísňové onemocnění nohou

23. října 2008 v 22:59 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Toto onemocnění patří mezi vysoce nakažlivé onemocnění,které vyvolává řada organismů,kterým se dobře daří na vlhkých a teplých místech pokožky.. Snadno se přenáší chůzí naboso např. ve veřejných zařízeních/ bazény,šatny,sprchy,koupelny/. Může se také přenášet zapůjčením ručníků nebo obuvi. Infekce se nejčastěji objevuje mezi prsty na nohou.Charakteristickým znakem je podrážděná kůže a svědění, červené až živé kousky kůže mezi prsty a nepříjemný zápach. Dále vlhká a popraskaná pokožka,která může začít krvácet a bolet.

Proto je nutné dodržovat správnou hygienu nohou a na veřejných místech používat vhodnou obuv. Pokud se budete zpočátku léčit sami a léčba nezabere nebo se bude infekce šířit dále, je nezbytné abyste navštívili odborného lékaře a dodrželi jeho pokyny.

Jako doplňková léčba se osvědčil " tea tree oil", který sena postižené místo nanáší bavlněným hadříkem,nebo můžete nohu namočit do vodní lázně,do které přidáte několik kapek uvedeného oleje.Postiženou část můžete potírat také mastí z měsíčku zahradního,kterou si můžete sami udělat:

50 g čerstvých lístků a 3 květy měsíčku zahradního zalijete 1/2 l vodou , pomalu vaříte až se všechna voda odpaří. Potom přidáte 200 g dobrého vepřového sádla,vše dobře rozpustíte a zamícháte. Teplé protlačíte přes plátýnko do sklenky necháte zchladit uzavřete a uložíte do chladničky. Postižená místa pravidelně potírejte až do vymizení obtíží.Plíseň pod nehty :

Pokud plíseň zasáhne nehty dochází k jejich bělavému až žlutému zbarvení. Přestávají být průhledné, jsou silnější a křehčí.

Na toto postižení pomáhá mazání z mořské cibule :


Do sklenky od majolky pokrájejte listy z mořské cibule a zalijte pálenkou.Uzavřenou sklenku uložte na dobu 14 ti dnů na temné a teplé místo. Po této době můžete roztok používat na mazání. Namočte do roztoku vatový tampon, přiložte ho na postižené místo a zavažte. Nechte působit 90 minut. Tento postup opakujte několikrát denně asi po dobu 4 dnů.


/ zdroj- vlastní/

Svalová atrofie

21. října 2008 v 22:31 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Jedná se o svalové onemocnění s úbytkem svalové hmoty, která je místy nahrazovaná vazivem a tukem. Zasahuje především svaly lopatkové, svaly paže i hrudníku a pletence ramenního. Opatrné cvičení,vlažné koupele a bylinné čaje,což jsou všechno jenom podpůrné prostředky k léčbě, mohou zmírnit postup onemocnění.

Čaj:

Bříza list 50 g
Jitrocel list 50 g
Kontryhel na ť 50 g
Nátržník kořen 30 g
Pampeliška kořen 100 g
Benedikt čubet 50 g
Fenykl plod 20 g
Heřmánek květ 50 g

1 polévkovou lžíci směsi zalijte 200 ml vody / šálek/ , vařte 3 minuty, pak nechte 20 minut odstát. Pijte 3x denně šálek 20 minut před jídlem. Během vaření dolévejte vodu, aby bylo zachováno množství vody. Pijte tři týdny ,potom 10 dní vynechte a po této době můžete opět pokračovat v pití čaje.


Mazání:

1/4 litrový hrnek naplňte nakrájenou kopřivovou natí i s kořenem.Přesypte do sklenice s uzávěrem a zalijte 1/2 l panenského olivového oleje. Naplněnou sklenici zahřejte ve vodní lázni na teplotu kolem 120 stupňů C,odstavte a po vychladnutí uzavřete víčkem. Druhý den uvedený postup opakujte. Nalijte pak do tmavé lahve a uložte v chladnu a temnu. Potírejte svaly 2x denně
/ nohy směrem od kotníků ke kolenům a ruce od zápěstí k ramenům/

Dále se doporučuje užívat Pangamin /Pivovarské kvasnice/ obohacené pupalkou, 2 tablety 2x denně / užívat dlouhodobě/

Dopoledne vypít 2 dl zeleninového nebo ovocného džusu. /zeleninový- buď směs mrkev + červená řepa nebo samotná šťáva z mrkve / vše pít mezi jídlem.

Několikrát denně provádět masáž chodidel / např: chodidlem posunovat s mírným přítlakem po malém dřevěném válečku /

Černý kašel

20. října 2008 v 21:25 | Jiřina |  || Bylinné čaje na různé obtíže
Jedná se o velmi závažné onemocnění,při kterém dochází k infikování sliznice nosní,hltanu,průdušnice, bronchů a jejich nejjemnějších větví. V nich se pak tvoří velké množství hlenu, který je zpočátku řídký a později se stává hustší až lepkavý. Inkubační doba onemocnění je v průměru 7-14 dnů ,max. 3 týdny. Nemoc odeznívá asi až po 6 týdnech. Zpočátku děti pokašlávají, hlavně ve dne ale někdy i vnoci. Dostavuje se rýma,nechutenství, slzení očí.Horečka se zpočátku nedostavuje.Asi po 2 týdnech dochází k zesílení kašle se zhoršeným dýchání,kdy děti mohou při kašli až zmodrat. Vykašlaný hlen je hustý, dochází ke zvracení. Zdravotní stav se zlepšuje většinou až po 6 týdnech.

Onemocnění s ohledem na jeho závažnost musí být hned od počátku zjištění příznaků léčeno a po celou dobu léčby se musí přísně dodržovat pokyny lékaře.

Lékařem předepsanou léčbu lze podpořit bylinnými čaji z následujících směsí:

1.Bez černý květ 25 g
Rosnatka nať 25 g
Jitrocel kopinatý list 25 g
Violka trojbarevná 25 g

1 čajovou lžičku / udětí 1/2/ zalít 1/4 l vařící vody, nechat 15 minut odstát, scedit a vypít během dne. Může se sladit medem.


2. Fenykl plod 5 g
Lípa květ 5 g
Sléz list 5 g
Divizna květ 10 g
Lékořice kořen 25 g
Proskurník kořen 40 g


3.Tymián nať 30 g
Proskurník kořen 30 g
Prvosenka/Petrklíč/ květ 30 g
Bez černý květ 15 g
Šalvěj list 15 g
Anýz plod 15 g

1 čajovou lžičku/ u dětí 1/2 lžičky/ směsi zalijte šálkem /200 ml/ studené vody, povařte 10 minut / během vaření doplňujte odpařenou vodu/ , potom sceďte a užívejte denně 1-2 šálky teplého čaje / dle stáří dítěte/


Velice účinným prostředkem je čerstvá šťáva z mrkve. Dětem od věku 2 let se podává 1 čajová lžička šťávy, do které se přidají 2 kapky panenského olivového čaje, v intervalu každé dvě hodiny během dne.

/ zdroj: Mudr. Geiger, vlastní sb./

Rakytník řešetlákový.

15. října 2008 v 23:30 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Měsíc říjen je měsícem,kdy dozrávají žluté až oranžové plody rakytníku řešetlákového. Drobné peckoviny mají vysokou biologickou hodnotu. Obsahují provitamin A, vitamn C / ve 100 g dužniny asi 1500mg/, dále vitaminy skupina B, rutin, mastné kyseliny, sacharidy, třísloviny, flavonoidy, minerály draslík,železo,bór, mangan. Pro své léčivé účinky se doporučují přípravky z rakytníku užívat zejména při obtížích zažívacího traktu, oslabené imunity, v rekonvalescenci.Má schopnosti snižovat bolest , hojit rány a regulovat krevní oběh.

Z plodů rakytníku si můžeme připravit džusy, sirupy, kompoty a džemy.

Rakytníkový džem:

1 kg očistěných rakytníkových plodů dáme do nerez nádoby,podlijeme trochou vody a povaříme do měkka. Postupně přidáváme 800 g cukru a vaříme do zhoustnutí. Horký džem dáme do sklenic a převrátíme dnem vzhůru,necháme vychladnout. Můžeme také sterilovat 15 minut při teplotě 85 stupňů C.

Rakytníkový sirup:

1 kg rakytníkové šťávy / z odšťavovače/ zahřejeme na 75 stupňů C a za stálého míchání přisypáváme postupně 1,5 kg cukru až se zcela rozpustí. Horký sirup nalijeme do menších sklenic,uzavřeme a sterilujeme 20 minut při 85 stupňů C.

Šťávová směs:

Na jeden kg směsi, která obsahuje 1 díl rakytníkové,mrkvové a jablečné šťávy ,potřebujeme 1,5 kg cukru.Dále postupujeme jako u rakytníkového sirupu.

Plody rakytníku se také suší. Nejlépe v el. sušičce, protože je to časově náročné.Usušené plody potom můžeme přidávat k do čajových směsí.

Posilující a lahodný čaj:

1 polévková lžíce sušných plodů rakytníku / mohou být i zmrazené/
slupka ze středně velkého jablka,
1 čajová lžička rozinek
1 čajová lžička drcených šípků /bez semen/, nebo šípků celých,které předem macerujeme a potom přidáme do čajovésměsi
1 po.lžíce čerstvěho nebo zmraného rybízu /červený nebo černý/
1/2 čajové lžičky nastrouhaného čerstvého zázvoru / dle snášenlivosti/
/ místo zázvoru lze čaj dochutit lístečky máty nebo meduňky/

Čajovou směs zalijeme 3/4 l vařící vody ,necháme 20 minut louhovat a po scezení popíjíme během dne a nebo večer spřáteli. Sladíme medem.

Velké regenerační účinky má rakytníkový olej ,který doporučuji koupit v lékárně. Snižuje nětí v pooperačních jizvách,/ zejména se využívá v onkologii -jizvy po ozařování/, dále regeneruje porušenou tkáň při popáleninách a omrzlinách.

Pozn.: Čerstvé plody z větvičky snadno odstraníte, když větvičky dáte na noc do mrazničky. Potom stačí jenom klepnout a bobulky opadají.

/ vlastní/

Infekční onemocnění jater-žloutenka

11. října 2008 v 23:19 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Typickým příznakem infekčního onemocnění jater bývá pocit únavy, bolest břicha, nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu, moč může ztmávnout a stolice zesvětlit. Pokud se bilirubin dostává zpět do krve, potom může způsobit také svědění kůže.

Během celkové léčby se podle snášenlivosti a dle dohody s lékařem mohou podávat jako podpůrná léčba následující bylinné čaje. Ty se mohou jemně osladit medem. Je výhodné uvedené čaje po dvou měsících střídat.

1.Ostropestřec marijánský plod 40g
Třezalka nať 40g
Benedykt lékařský nať 35 g
Máta peprná list 35 g
Heřmánek lékařský květ 30 g

1 polévkovou lžíci směsi zalijte 300 ml vařící vody, zakryjte a nechte 35 minut louhovat. Po scezení vypijte 1/2 dávky ráno nalačno a druhou 1/2 dávky večer před spaním.

2.Ostropestřec majiránský plod 40 g
Truskavec nať 40 g
Pýr plazivý kořen 30 g
Kopřiva list 30 g
Heřmánek lék. květ 30 g
Řebříček obecný květ 30 g
Lípa květ 30 g
Smil písečný 15 g

Příprava a užití jako u čaje č. 1


3.Ostropestřec marijánský plod 50 g
Čekanka kořen 50 g
Pampeliška kořen 50 g
Pýr plazivý kořen 40 g
Fenykl plod 10 g

1 polévkovou lžíci směsi zalijte 400 ml vařící vody a nechte 15 minut louhovat. Rozdělte na dvě dávky a vypijte během dne.

4.Meduňka lékařská list 30 g
Třezalka tečkovaná nať 30 g
Máta peprná list 30 g
Ostropestřec marijánský plod 30 g


1 polévkovou lžíci směsi zalijte 250 ml vařící vody ,nechte 20 minut louhovat.Užívejte ráno nalačno a večer před spaním. Tento čaj je spasmolitický a uklidňující.


5. Rozrazil nať 25 g
Řepík nať 25 g
Přeslička nať 25 g
Pelyněk nať 25 g
Čekanka kořen 25 g
Pampeliška kořen 25 g

1 polévkovou lžíci směsi zalijte 300 ml studené vody a nechte 2 hodiny odstát. Po této době vše zahřejte k bodu varu a asi 5 minut jemně povařte. Po zcezení vypijte teplé během dne.


Během rekonvalescence mohou nemocní trpět častými poruchami zažívacího traktu a to i po lehkých jídlech. Mohou se dostavit bolesti břicha s bolestivým průjmem. Ke zmírnění těchto obtíží pomáhá vypít ráno a večer sklenku dobrého jablečného moštu oslazeného 1 polévkovou lžící medu.Jablečný mošt si dělám doma sama na odšťavovači. Nechám odstát, odstraním pěnu a čirou tekutinu sliji do nádoby, ve které mošt uložím. Na 1 litr nápoje přidám 1 vrchovatou čajovou lžičku jemně nastrouhaného křenu, který je výborným přírodním konzrervantem.Křen také obohatí nápoj o další důležité vitaminy a minerály. Nádobu s moštem dobře uzavřu a uložím v chladnu a temnu.

/ zdroj: Fytoterapie pro lékaře- převzato a upraveno dle vlatní praxe/

Vysoký krevní tlak /hypertenze/

5. října 2008 v 23:26 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Příčiny vysokého krevního tlaku nejsou zatím zcela známy. Protože nemívá žádné příznaky, bývá často zjištěn náhodně až při lékařském vyšetření. V kždém případě je nutné vysoký krevní tlak brát vážně, protože zvyšuje riziko mrtvice, přechodné ischemické příhody, nadměrného zatěžování srdce,poškození velkých a malých tepen/ dochází ke ztrátě pružnosti tepenných stěn / , ledvinových obtíží.

Jednou z příčin hypertenze bývá kouření, nadměrné pití alkoholu,málo pohybu, obezita,stresy a také genetické faktory.Pokud vám byla diagnostikována jednou hypertenze , nezapomínejte chodit na pravidelné kontroly tlaku ke svému praktickému lékaři ikdyž se budete cítit dobře .

Jsou dvě hodnoty, které určují krevní tlak: systolická / tlak krve vstupující ze srdce do aorty/ a diastolická / tlak krve, který vzniká při uvolnění komor mezi dvěma srdečními stahy/. Normální tlak má ukazovat hodnoty kolem 140/90 mm rtuťového sloupce. Tyto hodnoty se však mohou měnit podle způsobu výživy, váhy, problémů v zaměstnání a také stupněm uvolnění při měřenítlaku u lékaře.

Pokud užíváte léky předepsané lékařem a chcete navíc pomoci bylinnými prostředky a potravinovými doplňky, vždy se poraďte s lékařem zda jsou pro vás vhodné případně lékař určí dobu po kterou je můžete užívat.

Podpůrné přírodní prostředky ke snížení vysokého tlaku:

Čaje:

Jmelí nať 20g
Česnek 20 g
Hloh květ 20 g
Přeslička rolní nať 25 g

1 pol. lžíci směsi přelijte 0,20 l vařící vody, nechte 20 minut odstát. Po scezení se užívá 1 šálek ráno a večer


Jmelí nať 15 g
Česnek 20 g
Bříza list 15 g

1 pol. lžíci směsi zalijte 0, 20 l vařící vody, nechte 15 odstát. Pijí se 3 šálky denně.


Přeslička nať 30g
Řebříček nať 30 g
Jmelí nať 20 g
Mochna husí nať 25 g
Routa nať 10 g

1 pol. lžíci směsi zalijte 0,20 l vařící vody, nechte 20 minut odstát. Pijí se 2 šálky denně. Dobu užívání určí lékař na základě výsledků pravidelného měření tlaku.

Zajímavý recept z cibule:

1,5 kg cibule, 0,25 kg medu, 13 mezistěn ze skořápek vlašských ořechů, 0,5 l vodky nebo pálenky

Cibuli odšťavníme v odšťavovači,smícháme šťávu s medem a k tomu přidáme ořechové mezistěny a zalijeme vodkou. Necháme uzavřené louhovat 14 dní. Po scezení se užívá jedna polévková lžíc 2-3x denně.


Šťáva z aloe:

Do jedné čajové lžičky dobré studené vody kápneme 3 kapky čerstvé šťávy z aloe a užíváme 1 x denně na lačno.


Česnek a citron:

5 česnekových hlaviček, 5 citronů/nejlépe bio, nebo normální namočit do octové vody na 30 minut/, rozmixujeme a zalijeme 1 litrem vařící vody. Zakryjeme a louhujeme 24 hodin v teple.Během této doby několikrát obsah zamícháme. Scedíme a užíváme 1 pol.lžíci 2-3x denně 30 minut před jídlem.

Med a červená řepa:

1/2 sklenice medu, 1/2 sklenice červené řepy


Jemně nastrouhanou červenou řepu ( může být i vařená) smícháme s medem. Užívá se 3x denně jedna polévková lžíce 30 minut před jídlem po dobu 2-3 měsíce. Uvedená směs také celkově posiluje imunitu.


/ Zdroj: K. Mika-Fytoterapie pro lékaře, Dr. K. Markarianová, převzato a upraveno./

Diagnoza " Karcinom prsu " - vlastní dodatek.

2. října 2008 v 21:49 | Jiřina |  || Na pomoc životu

Diagnoza " Karcinom prsu " - vlastní dodatek.

V prvé části pořadu jsem stručně uvedla mé pocity při léčbě chemoterapií jako neostré vidění a pocit plavajícího žaludku. Tyto příznaky mně donutily odzkoušet na sobě své dřívější znalosti přírodních prostředků, abych si od uvedených průvodních potíží ulehčila .

a) Detoxikace :
Neostré vidění a těžkost v žaludku ukazovalo na zatížení funkce ledvin a jater.
Použila jsem proto čaj ve složení.: Kakost smrdutý 50 g
Měsíček zahradní 25 g

Dávkování- 1 pol. lž. na čtvrt litru vody, louhovat 8 min. a pít 2x denně

Před spaním jsem pila jeden šálek čaje ve složení: Pampeliška list 1 díl
Kopřiva 1 díl
Jitrocel 1 díl
´Žaludečním potížím jsem předcházela užíváním Karmelitských kapek ( Ing.V.Grešík)
3x denně jsem jedla 1 pol.lžíci medu, 2 tablety Pangaminu a 5 tablet Wobenzymu
b) Imunita :
V době, kdy byla už moje základní přirozená imunita oslabena chemoterapií, osvědčila se mi tinktura Imunostim ( Ing.Grešík) zakoupena v lékárně
c) Krev :
Krvetvorbu jsem posílila pitím zeleninového džusu , na jehož přípravu jsem potřebovala dvě středně velké červené řepy, dvě karotky, plátek kořene celeru a jeden kořen petržele.Vše jsem zpracovala v odš ťavovači . O,25 l štávy jsem pila 2x denně mezi jídlem
d) Vlasy :
K vypadává vlasů, které je jedním z obvyklých důsledků léčby cytostatiky došlo až po třetí infuzi.
Vlasovou pokožku jsem ošetřovala těmito tinkturami:
kopřivovou ( list i kořen naložený v alkoholu)
rozmarýnovou ( list naložený v bílém přírodním víně - 4 lístky na 1 dcl )
bylinným přípravkem od fy Just ( lO ampulí )
c) Strava :
V průběhu léčby jsem věnovala pozornost zejména skladbě stravy, protože bylo pro mne důležité abych měla dostatek životadárné energie a potřebné látky pro obnovu metabolizmu. Volila jsem proto stravu pestrou, aby měla charakter nejen stahující,odvodňující, ale i uvolňující ( zelenina, ovoce,luštěniny, bílé maso, ryby , jogurty se živou kulturou,nápoje s bifidofilní nebo acidofilní kulturou)V odpoledních hodinách jsem jedla převážně ovoce a zeleninu, které poskytují dostatek tekutiny a enzymy. Z jídelníčku jsem vyloučila špenát, omezila cibuli,protože obsahují látky, které s kalciem v těle tvoří nerozpustné sloučeniny a jsou z těla bez užitku vyloučeny.Také jsem omezila cukr a výrobky z něho, které jsou značně kyselinotvorné a na neutralizaci kyselosti tělo zbytečně spotřebovává mnoho vápníku .
Radioterapie :
Průvodním znakem této léčby může být opět útlum krvetvorby, ozařovaná místa mohou později
mokvat,může dojít k zajizvení kůže proto je nutné pečovat o ozařovaná místa dle návodu lékaře.Protože jsem s tímto neměla problémy , ošetřovala jsem ozařované místo tvarohovými obklady ( odebíraly z místa horkost)a po odstranění obkladu jsem místo natřela rakytníkovým olejem. Po celou dobu léčby jsem se cítila velmi dobře , k poškození ozářené pokožky nedošlo.,V tomto období jsem užívala maxidávky vitaminu E 400, pila vitaminové šťávy z 5 ti pomerančů a jednoho citronu naředěné čistou vodou a čaj na posílení imunity ve složení:
Měsíček zahradní 30 g
Rozrazil 50 g
Svízel siřišťový 50 g
Lapacho 50 g
Černý bez plod 50 g

Dávkování… 1 pol. lžíce na čtvrt litru vody, louhovat 8 min. scedit a pít dvakrát denně mezi jídlem

Výše uvedená podpůrná léčba mi pomohla odstranit řadu velmi nepříjemných obtíží chemoterapie a radioterapie. Po ukončení léčby nemám žádné bolesti, vlasy mám kvalitní, vidění se upravilo,laboratorní testy krve jsou v normě.Hodně mne posiloval také pocit, že mohu sama přispět ke svému vyléčení. Zároveň oceňuji všechno, co pro mne lékaři a zdravotní sestry udělali. Teď bude záležet jenom ne mně jak podpořím výsledky jejich práce a zda další etapu života prožiji v pohodě nebo v úzkosti. Proto se snažím být psychicky vyrovnaná,radovat se z pěkných prožitků a pokud mi to bude dále dáno pomáhat lidem, což se mi zatím daří.Jsem ráda,že jsem bez problémů a mohu se opět věnovat svému koníčku masírování.
Pro úplnost uvádím adresu, na níž je možno pořad shlédnout www.diagnozy.cz ze dne 9.6.2004

Další odkaz: www.projekt35.cz

Ledvinové kaménky a písek

2. října 2008 v 19:20 | Jiřina |  || Bylinné čaje na různé obtíže
Jednou z příčin vzniku ledvinových kaménků je zánět ledvinové pánvičky a močového měchýře následkem silného podchlazení . Ledvinové kaménky bývají zpravidla složené z krystalických solí kyseliny močové, šťavelanu vápenatého, fosforečnanu vápenatého nebo cystinu. Konečná příčina jejich vzniku není zatím zcela objasněna. Kaménky se nachází nejen v ledvinové pánvičce,močovém měchýři,ale i v moč. trubici. Větší kaménky se mohou v ledvině nacházet i několik roků. To záleží na poloze a velikosti kaménku.Pokud se dá do pohybu a dostane se do močovodu může způsobit jeho přicpání a způsobit koliku se silnými bolestmi, které vystřelují nejen do bederní krajiny,ale i do podbřišku.Bolesti mohou být doprovázeny celkovou nevolností, pocením,zvracením, nucením na moč a zimnicí. Zamezení odtoku moči může vést k zpětnému toku moči a k následnému poškození ledviny. Proto je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.


Účinné podpůrné přírodní prostředky,které působí antibakteriálně,posilují imunitu a tiší bolesti:


1. Kopřiva nať 30g
Přeslička nať 30g
Řebříček nať 30g

2. Zlatobýl nať 60g
Jehlice trnitá kořen 60g
Bříza list 25g

3. Anýz plod 5g
Petržel semeno 5g
Kokoška pastuší tobolka 10g
Jalovčinky bobule 10g
Medvědice list 15g
Jehlice trnitá kořen 15g
Libeček kořen 15g
Pampeliška kořen 15g

4. Kručinka nať 10g
Jalovec plod 10g
Medvědice list 15g
Truskavec nať 15g
Přeslička rolní nať 100g


Příprava čajů 1-4 :

Tři čajové lžičky směsi zalijeme 600ml vody, necháme mírně povařit asi 5 minut,nechat 15 minut odstát a po scezení pít 3 šálky denně do odeznění obtíží případně po dohodě s lékařem pokračovat / pozn. 1 šálek =200ml/

Další podpůrnéprostředky,které také pomáhají:


Nálev z kořene petržele:

Dva kořeny petržele dobře očistíme a jemně nastrouháme.Zalijeme je 500 ml vody a 500 ml mléka. Pomalu přivedeme k varu, necháme vychladnout a přecedíme. Užívá se 3x denně 1/2 šálku.Potom se udělá měsíc přestávka a cyklus se může opakovat. U tohoto receptu je nutná konzultace s lékařem.

Odvar z malin:

20 g sešených malin zalijeme 200 ml vařící vody, necháme 15 minut povařit na mírném plameni.Potom necháme 2 hodiny louhovat. Po přecezení pijeme 2x denně 1/2 šálku denně po dobu 6 týdnů.

Křenová a citronová šťáva:

1 čajovou lžičku šťávy z čerstvého křenu a 1 čajovou lžičku citronové šťávy dáme do sklenice a zalijeme do 3/4 sklenice teplou vodou. Užíváme 5x denně

Čerstvý citron:

Citron oloupeme, rozkrájíme na středně velké kostky a užíváme během dne s dostatkem tekutiny.

Březová šťáva:

1 šálek březové šťávy se pije po celý rok.


Zeleninová směs-šťáva:

Doporučuje se denně vypít 500 ml čerstvé zeleninové šťávy ze směsi: 300 ml mrkvové šťávy, 90 ml z červené řepy a 90 ml z okurky.

/ Zdroj: Dr. Geiger, Naumova- ve vlastní úpravě/

/dále viz čl.Močové kaménky -srpen 2009 Dobré rady.../