Listopad 2008

Účinná koupel při chronických revmatických bolestech

28. listopadu 2008 v 19:29 | vlastní úprava |  || Bylinné koupele a obklady

1.

meduňka lékařská nať 80 g
heřmánek květ 40 g
máta peprná list 60 g

Tato dávka bylinné směsi se povaří 5 minut ve 3 litrech vody,nechá se ustát a vlije do koupele. Koupel by neměla trvat déle než 20 minut. Opakuje se podle obtíží.

2.

Unavené svaly se doporučuje masírovat asi 10 minut výluhem nati meduňky lékařské ve francovce. Do sklenky od majolky dejte nadrobno nařezanou nať maduňky lékařské a zalijte po hrdlo francovkou tak, aby nať byla potopena. Po sedmi dnech výluh sceďte a užívejte k masážím./ masáž kombinujte s olivovým olejem, který zklidňuje kůži/

Arterioskleróza

22. listopadu 2008 v 22:21 | převzato z Fytoterapie pro lékaře-vlastní úprava |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Jedná se o chronické onemocnění cév /arterií/. Onemocnění se projevuje ztluštěním a ztvrdnutím cévních stěn důsledkem ukládání tukových látek. Cévy ztrácejí přirozenou pružnost a při jejich zátěži může někdy dojít k náhlým cévním příhodám. Nejčastěji bývají postižené cévy koronární, mozkové a končetin.
Arterioskleróza mozkových cév může při vysokém tlaku vyvolat pocit závratě,nemůžeme se na nic soustředit ,slábne paměť,může dojít i k mozkové mrtvici. U končetin se tato nemoc projevuje bolestí a pocitem chladu.
Jednou z příčin bývá vysoký tlak, obézita, cukrovka a snížená činnost štítné žlázy. Nejvíce jsou ohroženi lidé se sedavým způsobem života bez dostatečné fyzické aktivity. Dále negativně toto onemocnění také ovlivňují psychické stresy a nadměrný příjem živočišných tuků , alkohol a kouření.
Proto je nutné včas upravit životosprávu .

Z bylinných prostředků snižujících hladinu cholesterolu se doporučuje:

Šípková pálenka.

Potřebujeme: 1/2 kg šípků, 250 ml vodky

Šípky natrhané po prvním mrazu, rozdrtíme a naplníme jimi sklenku s uzávěrem do 2/3 a doplníme vodkou. Necháme 14 dnů v temnu odležet, občas protřepeme. Potom po scezení užíváme 10-20 kapek 2x denně po dobu dvou měsíců.

Mořské řasy.

4x denně užíváme půl čajové lžičky mořských řas / sušených/, které se mohou dát do plévky nebo vypít nasypané ve sklenici s vodou.

Tinktura z pupenů z břízy.

Tuto tunkturu doporučuji koupit v lékarně nebo v obchodě se zdravou výživou.Užívat dle návodu na balení.ˇ

Bylinné čaje:

Antisklerotická čajová směs:

česnek 25 g
hloh květ 25 g
přeslička nať 25 g
jmelí nať 25 g

1 polévkovou lžíci směsi zalijeme 250 ml vody, povaříme 3 minuty. Necháme odstát 20 minut.Užíváme 2x denně.
hloh květ .

2. jmelí nať 20 g
přeslička nať 20 g
kokoška pastuší tobolka nať 20g
benedikt lék. nať 20 g
routa nať 20 g
řebříček nať 20 g
pampeliška kořen 15 g

1 polévkovou lžíci zalijeme 200 ml vody, necháme 10 minut odstát a pijeme 1x denně - večer.

3.Při ischemickém onemocnění srdce :

mochna husí nať 30 g
meduňka lék. list 30g
pampeliška kořen 20 g
routa nať 10 g

1 polévkovou lžíci směsi zalijte 250 ml vařící vody, nechte 10 minut louhovat a vypijte během dne.

Užívání čajů musí být konzultováno s odborným lékařem, aby se zabránilo spolupůsobení s léky, které pacient užívá např. na srážlivost krve.

Špatně se hojící rány

18. listopadu 2008 v 11:30 | vlastní úprava |  || Bylinné koupele a obklady
1. Olej z listů ořešáku /vlašského/

Potřebujeme: 150 g listů ořešáku a 350 g olivového oleje


Listy pokrájíme nadrobno ,zalijeme olivovým olejem a necháme 2 týdny louhovat. Potom 3x denně potíráme nehojící se ránu./ pokud rozsah a stav rány dovolí můžeme olej při roztírání lehce poklepat /.


2. Léčivý sirup na rány

Sklenku od majolky naplníme do poloviny nadrobno nakrájenými listy aloe a zaplníme medem až po okraj.Uzavřeme a necháme 5 dní v temnu odležet. Potom přefiltrujeme a používáme denně na nezhojené rány.


3. Nálev z kakostu

Asi 5 kořenů kakostu dobře umyjeme,zlijeme 1/4 l vody a pomalu přivedeme k varu,povříme jemně 2 minuty. Používáme denně na obklady.Ránu před přiložením obkladu můžeme tímto odvarem opláchnout.

Rakovina tlustého střeva

13. listopadu 2008 v 20:59 | vlastní úprava |  || Na pomoc životu
Příznaky tohoto onemocnění : bolesti břicha, průjmy doprovázené krvácením,celková únavaaž vyčerpanost,nedostatek červených krvinek, někdy se objeví načervenalý kruh kolem zornice oka.
Čaje a obklady jsou pouze podpůrné prostředky jinak je nutné dodržovat doporučenou léčbu lékařem.

Čaj z této bylinné směsi:

pampeliška kořen 100 g
puškvorec 15 g
přeslička 25 g
kůra konduranová 25 g
řebříček květ 50 g
chmel šištice 25 g
kopřiva list 50 g
mochna husí list 25 g


1 polévkovou lžíci zalijte 1/2 l vody a vařte ř minut. 20 minut nechte odstát a pijte 3 x denně 30 minut před jídlem.

Také lze přikládat na břicho obklad ze Švédských bylin.

Chemoterapie- rady

12. listopadu 2008 v 20:05 | upraveno podle osvětové publikace vypracované lékařským týmem J.Vorlíček,Z.Adam, H.Vorlíčková, doplněno o vlastní zkušenosti |  || Na pomoc životu


Dnešní článek věnuji chemoterapii, protože sama jsem touto léčebnou "cestou" prošla před 6 ti roky. Chtěla bych přispět svými zkušenostmi při překonávání nežádoucích účinků. Pomocníkem mi bude výše citovaná publikace.
Lidé se často ptají co vlastně ta chemoterapie je. Je to název pro léčbu zhoubného nádoru pomocí léků, které se nazývají cytostatika. Tyto léky ničí nádorové buňky ale zároveň poškozují i některé zdravé buňky. Z toho pak vyplývájí i některé nežádoucí účinky , které chemoterapii doprovázejí. Protože některá cytostatika účinkují lépe v kombinacích,proto se chemoterapie často skládá z několika léků a to podle toho, který orgán nebo oblast jsou postiženy.
Podle druhu nádorového onemocnění a v jakém stadiu pokročilosti bylo onemocnění diagnostikováno/rozšíření do okolních orgánů/,můžeme od chemoterapie očekávat.:

-úplné zničení nádoru,kdy se pacient vyléčí
- nádor se narozšíří
- dojde ke zpomalení růstu nádoru
-zmírnění obtíží způsobených nádorem

Léčba chemoterapií je velmi účinná a pokud nedokáže pacienta vyléčit, může mu pomoci žít déle s lepší kvalitou života. O tom jaká cytostatika bude pacient dostávat rozhodne pouze odborný lékař na základě výsledků diagnostiky a celkového zdravotního stavu pacienta. Lékař také rozhodne dle druhu nádoru a jeho rozšíření do organismu v jakých cyklech bude pacient chemoterapii dostávat. Její podávání může být denně , jednou týdně a nebo jednou měsíčně. Během této léčby také bývá třítýdenní přestávka, aby měl organismus možnost vytvářet v orgánech a tkáních nové zdravé buňky. Léčba chemoterapií ve většině případů trvá 3 měsíce, ale v některých případech může celkově trvat až 3 roky. Odborný lékař však dokáže odhadnout jak dlouho se bude chemoterapie podávat. Pokud během léčby má pacient jakékoliv potíže je důležité je včas sdělit ošetřujícímu lékaři,protože na tom záleží úspěch léčby.

Podle druhu nádoru a výběru cytostatik se určí způsob jejich podávání :

ústně-formou tablet
místně- mast nebo roztok se vetře do kůže
do svalu-
přímo do nádoru
do tepny
do žíly

Pokud se chemoterapie dává do žíly, potom se jehlou napichuje žíla na předloktí nebo na hřbetu ruky. Výhodnější je podávání pomocí nitržilního katetru buď do uvedených žil a nebo do žil velkých a to na různých místech těla / v podklíčkové,krční a tříselné oblasti/ Další výhodou je, že katetry mohou být v žilách ponechány po delší dobu. Při špatné dostupnosti žil se používá portů, je to implantovaná komůrka, která je napojena na katetr zavedený do velké žíly. Tento systém je použitelný dlouhodobě aniž by pacienta omezoval v jeho životních aktivitách. Mohu potvrdit,že chemoterapie není bolestivá avšak pro někoho může být nepříjemný pocit chladu na začátku podání léku.Mně osobně to bylo také velmi nepříjmné. Jestliže pacient pocítí bolest nebo pálení v průběhu podávání léku , musí okamžitě tento pocit nahlásit sestře nebo lékaři. Každý pacient je před prvním podáním chemoterapie sestrou poučen. V každém případě musí být ošetřující lékař pacientem informován o všech lécích, které užívá pravidelně, protože některé z nich by mohly spolupůsobit s cytostatiky.

Pacienty také zajímalo zda budou moci během léčby pokračovat ve své práci.Pokud se pacient během léčby bude cítit dobře.a jeho zdravotní stav bude dobrý, může ve své práci pokračovat.
Pokud je podávání léku formou infuze, lze jeho podávání posunout na odpolední hodiny.

Účinnost chemoterapie se průběžně sleduje, před každou infusí se provádí vyšetření krve, případně rentgeny a laboratorní rozbory. Pacient ba se také něměl bát ptát se lékařů na výsledky vyštření a na účinnost probíhající léčby.
Pacienti často mají obavy z nežádoucích účinků chemoterapie. Jelikož cytostatika nedokážou rozpoznat buňku nádorovou a buňky normální, poškozují tak i buňky,které rychle rostou a jsou důležité pro další funkci orgánů našeho těla. Nejčastěji jsou zasaženy normální buňky krvinek,
které se tvoří v kostní dřeni a také buňky ve sliznicích zažívacího traktu,v reprodukčních orgánecha vlasových váčcích. Protinádorové léky mohou také v některých případech poškodit buňky srdce, ledvin, močového měchýře, plic i nervového systému.

Nejčastějším nežádoucím účinkem chematerapie je nevolnost až zvracení/ zejména na počátku jejího podání/, vypadávání vlasů a únava. Většina nežádoucích účinků rachle odezní po ukončení chemoterapie. Znovu se obnoví růst zdravých buněk a začíná se zlepšovat stav celého organismu. Avšak doba, která je k tomu zapotřebí je u pacientů různá.To záleží jednak na druhu užívaných cytostatik, ale také celkovém zdravotním stavu.

Několik rad na závěr-jak překonat obtíže způsobené uvedenou léčbou:

1. Při poklesu počtu krevních destiček:

-neužívejte žádné léky ani volně prodejné /Acylpirin a léky proti bolesti/ bez předchozí porady s lékařem

- nepijte alkohol
- k čištění zubů používejte měkký kartáček
- při rýmě čistětě nos opatrně
- při holení používejte jenom elektrický strojek / zabránění pořezání,škrábnutí a pod./
- buďte velice opatrní při domácích pracech /nebezpečí úrazu/
- pokud budete pracovat například na zahrádce, potom používejte silné rukavice
-nezapomeňte pravidelně docházet na kontrolu krevního obrazu

2. Při poklesu červených krvinek:

- dopřejte si dostatek spánku,naučte se pravidelně přes den odpočívat
- jinak dělejte jen takové věci,které jsou pro vás důležité a na které stačíte
- pokud práci nezvládáte,nebojte se požádat o pomoc rodinu,nebo vaše přátele
- jezte pestré jídlo včetně masa, zeleniny ,ovoce, pijte čerstvé ovocné šťávy
- z lůžka vstávejte pomalu, nejprve se posaďte a potom teprve vstaňte ,zabráníte tak závratím

3.Při nevolnosti a zvracení:

Pro pacienta mohou být nevolnost a zvracení velmi nepříjemné,které mu mohou jeho onemocnění stále připomínat a tak zeslabovat jeho vůli k dalšímu léčení. Někdy tyto příznaky pacienta doprovázejí po celou dobu léčby v mírnější formě. Nevolnost a zvracení je však většinou v omezeném čase při i po chemoterapii.Při opakovaném podávání chemoterapie se může také stát, že zvracení začne ještě před podáním cytostatik. V tomto případě se jedná o předběžnou nevolnost. V každém případě každou nevolnost nebo zvracení včas ohlaste svému lékaři nebo setře. V poslední době se začaly používat léky, které účinně dokáží odstranňovat tyto nežádoucí a nepříjemné vlastnosti chemoterapie.Lékař potom vybere vhodný lék, protože různé léky učinkují u jednotlivých pacientů odlišně.

V rámci prevence se doporučuje:
-jíst menší porce několikrát denně a vyvarovat pocitu plného žaludku
- pít tekutiny hodinu před nebo po jídle, nepít v průběhu jídla
- jíst pomalu a pít také pomalu
- vyvarovat se sladkostí, tučného a smaženého jídla
-jíst studená jídla ,protože se lépe snáší než teplá
-jídlo dobře rozžvýkat,usnadní to jeho trávení
- pokud přijde nevolnost ráno,potom je dobré před vstanutím sníst trochu suchého jídla/ sušenky nebo obilninu
- pít chladné, neslazené ovocné šťávy-neperlivé
- cumlat ledové kostky mátové
- vyhýbat se intenzivním vůním a pachům
-je dobré si doma připravit mražené jídlo do zásoby,pro případ únavy a nemožnosti vařit
- po jídle odpočívat na židli nebo v křesle / nejméně dvě hodiny po jídle si nelehejte/
- noste volné oblečení / bez opasku/
- při nevolnosti dýchejte pomalu a zhluboka
-odvracet pozornost od svých obtíží / např. nepovídat o tom svým spolupacientům, členům rodiny/
- poslouchat oblíbenou hudbu v televizi sledovat jenom nenáročné pořady
-nejíst několik hodin před podáním chemoterapie v případě když při ní pociťujete nevolnost nebo nucení na zvracení
-po poradě s psychologem se mohou vyzkoušet relaxační techniky , což pomůže v předcházení předběžné nevolnosti

3.

Pokud se v krku a v ústech objeví bolesti nabo krvácení z těchto oblastí,potom je důležité tento stav hned ohlásit lékaři a nebo sestře, protože je nutně provést okamžitou léčbu.Je důležité dodržovat následující opatření:

- vyplachovat ústa ,případně kloktat speciálními roztoky, které lékař doporučí / např.pomáhá roztok Tantum verde, pokud lékař souhlasí mohou pomoci i bylinné směsi ke kloktání a výplachům/
- vyvarovat se horkých jídel a nápojů, které by mohly dráždit sliznici
- dávat přednost měkkému jídlu,/omáčky,kaše,krémy,kompoty,banány,zmrzlina,vajíčka na měkko, tvaroh,pudink,sekaná,makarony,špagety,nudle /
- vyhýbat se dráždivému a kyselému jídlu /rajčata,citrusové ovoce,džusy,kořeněnému nebo nevhodně slanému jídlu,nejíst suché jídlo,které by mohlo sliznici poškrábat/
-při suchosti v krku pít velké množství tekutiny
-zvlhčit suché jídlo máslem, masovou šťávou,omáčkou nebo zeleninovým vývarem
- na rty používat balzám nebo jelení lůj na rty suché

Bylinné směsi vhodné k výplachům a kloktání:
a)
oman kořen
třezalka nať
kostival kořen
řepík nať
měsíček lék. květ

b) heřmánek květ
koriandr plod
oman kořen
kostival kořen

c)
přeslička nať
heřmánek květ
řepík nať
kopr semeno

d)šípek plod/bez semen/
heřmánek květ
řepík nať
přeslička nať
heřmánek květ
bazalka nať

ˇPříprava odvaru pro rp. a-c
Jednu čajovou lžičku z každé byliny zalijeme 66 ml vařící vody a vaříme 5 minut,necháme 3O minut odstát, pak přecedíme.zchlazeným odvarem vyplachujeme a kloktáme pět až šestkrát denně.

příprava rp. d) vezmeme dvě čajov lžičky kořene kostivalu a ostatních bylin po jedné čajové lžičce vše zalijeme 600 ml vařící vody, vaříme 5 minut ,odstavíme na 30 minut pak přecedíme a po zchlazení pijeme 6x 80 ml 15 minut před jídlem a 30 minut po jídle ústa odvarem vypláchneme.


4. Psychická zátěž:

Sdělení diagnozy bývá často pro pacienta šokem, kdy má najednou pocit zmarnění, mohou se dostavit i deprese.Tato psychická prožívání mohou velice ztížit průběh léčby.

Proto:
- otevřeně hovořte o svých problémech s ošetřujícím lékařem případně psychologem
- ptejte se lékaře na léky, které dostáváte a na dobu trvání nežádoucích účinků
- netrapte se tím, že vám vypadaly vlasy,pěkná paruka vám vše nahradí po dobu než narostou nové a kvalitní
- neuzavírejte se do sebe, choďte do společnosti, věnujte se svým koníčkům, naučte se radovat i z maličkostí, protože toto vás hodně posílí auvidíte, že budete dále žít kvalitním životem

Také se mne lidé často ptali jak velikou fyzickou zátěž si při chemoterapii mohou dovolit. Vycházela jsem z vlastní zkušenosti Cítila jsem se stále dosti silná abych mohla chodit plavat, běhat cvičit.Ale nikdy jsem své aktivity nedělala, když jsem se cítila unavena. Naučila jsem se pravidelně po obědě odpočívat a také chodit na procházky..Bez dostatečného pohybu rychle klesá fyzická zdatnost, svalová hmota,ale také i hladina vápníku v kostech. Kosti se stávají křehčí.Veškerá zátež se musí dělat bez velké únavy,protože tato je spojena s poklesem imunity a tělo ztrácí odolnost proti ostatním nemocem,zejména infekčním.

Mne také zastihla tato nepříjemná nemoc nečekaně.Pravidelně jsem docházela na mamografický screening a jednoho dne přišla ta nečekaná zpráva. Somzřejmě,že jsem byla v prvním okamžiku po sdělení diagnozy zaskočena a začala jsem přemýšlet o tom co bude dál a zda to všechno zvládnu.Jedinou jistotou v té době pro mnebylo, že je nemoc díky pravidelným kontrolám v počátečním stadiu a že tedy mám velkou naději na vyléčení, opokud se psychicky nesložím. Měla jsem před tím stále velké cíle co ještě musím udělat /23 let jsem masírovala a chtěla jsem pokračovat dál/ a to mne nutilo k tomu, že musím tu nemoc zvládnout a udělala jsem si takový podpůrný léčebný plán jenom pro sebe toho jsem se po celou dobu léčby držela, protože mi vyhovoval a nedělala jsem proto žádné experimenty s užíváním podpůrných přírodních produktů, o kterých jsem nebyla přesvědčena,že mi pomohou.

2x denně jsem užívala 2 tbl Pangaminu / je tam obsažena celá řada vitaminu B, podporuje svalový matabolismus/, 3x denně 3 tabl. Wobenzymu, a mezi jídly jsem popíjela 3 dl čerstvé zeleninové šťávy/ červená řepa,mrkev, celer, petržel,/ Pokud má pacient problémy s ledvinami,tak se vynechá celer a petržel. Stravu jsem volila pestrou, bílé maso, hodně zeleniny v jakékoliv formě.Vitaminy jsem užívala až po ukončení léčby chemoterapií. Během léčby jsem hodně cvičila / v mém věku už to bylo obtížnější. Také jsem se v této době naučila plavat a vždy 3 dny před každou infusí / byly 4/ jsem prožila 5 hodin v bazénu / samozřejmě s odpočinkem/. Na infuze jsem dojížděla do Prahy /140 km tam a obratem zpět/ i toto jsem dobře zvládala. Teď je tomu již 6 let od onemocnění ,cítím se stále dobře a mám i sílu na masáže. "

"Život je vzácný dar ,který nesmíme prohrát" !


Pokud máte také své zkušenosti s "bojem" s touto nemocí, napište je do komentáře, stačí do okénka napsat jenom křestní jméno, pomůžete také svým příběhem ostatním lidem.Kandidóza ústní dutiny

10. listopadu 2008 v 14:50 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Toto onemocnění postihuje jazyk, makké patro, dásně. Pokud obtíže trvají déle může být postižena i sliznice hltanu a jícnu. Příznakem onemocnění bývají zpočátku drobné , bělavé povlaky, které mohou splývat ve větší plochy. Příčinou bývají kvasinkové buňky, které přilnou k slizničnímu povrchu . Po jejich odstranění zůstává zarudlá až krví prosakující plocha /sliznice je značně překrvená. Často bývají postiženy i ústní koutky.

Ke zmírnění uvedených obtíží pomáhají výplachy dutiny z odvaru následujících bylin:

nátržník oddenek 40 g
šalvěj lék. list 20 g
měsíček květ 30 g
ořešák list 30 g


pokud dojde k poškození sliznice např: horkou tekutinou nebo nemocný má silný kašel, potom pomůže odvar z této bylinné směsi pro výplach dutiny ústní:

řepík lék. list 30 g
sléz lesní květ 20 g
šalvěj lék. 30 g
ořešák list 20 g

Příprava obou odvarů:

1 polévkovou lžíci zalijte 200 ml vody, a jemně povařte 8 minut / během varu doplňujte odpařenou vodu, aby bylo zachováno původní množství/. Teplým odvarem vyplachujte ústa několik minut ve dvouhodinovém intervalu.

Trnka obecná

8. listopadu 2008 v 20:58 | vlastní úprava |  || Léčivé nápoje
Kulovité peckovice obsahují třísloviny,cukry,vitaminuC kolem 20 mg/100g dužniny, vitaminy řady b, provitamin A,organické kyseliny a paktin. Čerstvé plody se mohou pojídat jen v malém množství až přes ně přejdou první mrazy.To jsou sladší,jinak jsou trpké. Přidávají se do ovocných kompotů,připravuje se z nich víno,likéry, suší se a nakládají.

Plody trky působí proti průjmům,žaludečním potížím a onemocněním močových cest. Čaj z květů má mírné močopůdné účinky a také pomáhá při nachlazení.

Na trnkový likér potřebujeme:

1 kg trnek
1 litr vodky
0,5 kg cukru a 3 šálky vody na sirup
kousek skořice
4 hřebíčky
1/2 čajové lžičky nastrouhaného muškátového oříšku

Plody trnky rozmačkejte, vložte do širší skleněné lahve a zalijte vodkou. Přidejte koření a také jádra z 8 pecek.Uzavřete a nechte 14 dní louhovat. Potom zceďte přes plátno a trnky vymačkejte. Do roztoku přidejte vychladlý cukrový sirup,promíchejte,nechte ustát a stočte do lahví s pevným uzávěrem.

Na trnky ve víně potřebujeme:

1 kg trnek
0,7 kg cukru
1 litr dobrého bílého vína

Plody vložte po vrstvách do skleniček a prosypte cukrem.Zalijte bílým vínem, uzavřete a sterilujte
20 minut při teplotě 85 stupňů C.

Ječné zrno

7. listopadu 2008 v 23:02 | vlastní úprava |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Jedná se o ohraničený hnisavý zánět okraje očního víčka kolem žlázky Zeisovy a vlasového folikulu. Víčko otéká, bolí při mrkání a také při doteku. Na ječném zrnu můžeme pozorovat žlutavý hnis. Pokud se zrno vytvoří v zevním koutku je potom průběh "zrání" pomalejší. Otéci může i spodní víčko. Pokud se vytvoří vce zrn najednou a nebo se často opakují, potom se jedná o infekci. U dětí tento proces probíhá velice silně, proto je třeba neodkladně navštívit oční oddělení v nemocnici.
Při mírném průběhu nemoci postačí přikládat na oko 2x denně na dobu 20 minut teplý obklad z bylinné směsi:

světlík lék. květ 20 g
měsíček lék. květ 20 g
chrpa květ 20g

nebo:

heřmánek květ 20g
měsíček lék. 20g
řebříček květ 40 g

1 polévkovou lžíci směsi zalijte 300 ml vody, povařte 2 minuty a teplý obklad podávejte při použití
druhé bylinné směsi po dvou hodinách.

heřmánek květ 25g
bazalka nať 20g
tymián nať 20 g

nebo:

heřmánek lék. květ 30g
světlík nať 30 g
měsíček lék. 20g

Příprava u prvé i druhé byl. směsi je stejná: 2 polévkové lžíce zalijte 0,5 l studené vody, povařte 2 minuty a po odstavení nechejte 5 minut louhovat. Přikládat teplé obklady 3-4 x denně.

Omývání víček provádět i po vymizení obtíží asi po dobu 2 týdnů . Doporučuje se užívat vitamin B a C.

Zánět očních víček-okrajů,spojivek

6. listopadu 2008 v 19:34 | vlastní úprava |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Toto onemocnění postihuje všechny věkové kategorie, nejvíce však děti. Příčinou bývá bakteriální infekce, alergie,nedostetečná hygiena,prach, kouř, také poruchy látkové výměny. Jedním z příznaků zánětu je slepování řas, které vypadávají a nové rostou chybně proti oku, dráždí tak rohovku a způsobují její zánět. Některé řasy vůbec nerostou, okraje víček bývají zarudlé až oteklé.

Obklady,které mají hojivé účinky:

1.při bakteriální infekci:

světlík nať 20g
heřmánek květ 20 g
měsíček květ 20 g
chrpa květ 20 g

1 polévkovou lžíci směsi zalijte 250 ml vařící vody/ doporučuje se nechat ještě přejít varem/, 15 minut louhovat.Obkládat víčka po dobu 20 minut několikrát denně.

2. při vředovém onemocnění víček:

jitrocel kopinatý list 30 g
měsíček lék. květ 30 g
komonice lékařská nať 20 g

Bylinnou směs smíchejte s vodou,rozmixujte na kaši a přendejte do nádobky ve které vše necháte přejít varem.Teplou kaši natřete na sterilní obvaz a přikládejte po dobu 15 minut několikrát denně.

V každém případě včas navštivte lékaře.

Při léčení zánětu očních víček a spojivek také pomáhají tyto obklady:

1. Ze syrových okurkových slupek:

Polovinu sklenky čerstvých okurkových slupek zalijeme 100 ml vařící vody a přidá se 1/2 čajové lžičky jedlé sody. Obklad děláme 2-3x denně .

2. Výplach odvarem z cibule:

Jednu středně velkou cibuli zalijeme 400 ml vody ,povaříme 20 minut ,odstavíme a do odvaru dáme půl čajové lžičky medu. 4-5x denně vyplachujeme oči. Má to být účinný prostředek.

3. Obklad z nálevu semen kopru vonného:

Jednu polévkovou lžíci drobně nakrájeného kopru nebo semen kopru zalijeme 200 ml vařící vody,necháme 20 minut louhovat.2-3x denně přikládáme na oči po dobu 10 minut.Pomáhá při bolesti a pálení očí.

4.Obklad ze syrových brambor jemně nastrouhaných.:

Dvě polévkové lžíce jemně nastrouhaných brambor smícháme s jednou čajovou lžičkou bílku a použijeme jako obklad na oči. Zmírňuje bolesti a pálení očí.

5.Obklad těstovitou kaší z ovsa a sraženého mléka:

4 polévkové lžíce ovesné mouky smícháme s 1 čajovou lžičkou sraženého mléka uděláme těstovitou kaši, kterou pokládáme na oči.

5. Také pomáhají obklady z čerstvě nastrouhané mrkve, přikládají se 2-3 x denně až do odeznění obtíží.

Závratě ušního původu /Meniérova nemoc/

2. listopadu 2008 v 20:15 | vlastní úprava |  || Bylinné čaje na různé obtíže
Toto onemocnění se projevuje záchvaty závratí, poruchou sluchu a ušními šelesty. Pokud se záchvaty opakují častěji,může dojít k trvalému zhoršení sluchu až k hluchotě.Většinou však zůstává sluch na postižené straně částečně zachován. K záchvatu ůže dojít i v noci, zejména po prudším pohybu hlavy. Postižený má pocit, že se mu vše kolem něho otáčí a nebo že se dokonce otáčí sám.Důležité je včas navštívit lékaře, vyvarovat se všech stresů, nadměrného požívání alkoholu, kouření a častého ponocování.
Pomáhá čaj uklidňující a močopudný ze směsi:

meduňka list 20 g
kopřiva list 30 g
kontryhel list 30 g
řebříček nať 30 g
hloh květ 10 g
černý bez květ 20 g
maceška polní nať 30 g
přeslička polní nať 30 g
zlatobýl nať 30 g

2 polévkové lžíce bylinné směsi zalít 400 ml vody,5 minut povařit a po scezení pít 3x denně 100 ml mezi jídlem.

Trnutí rukou a nohou

2. listopadu 2008 v 20:00 | vlastní úprava |  || Bylinné čaje na různé obtíže
Obtíže se projevují zejména ztrátou citu a trnutím rukou nejvíce kolem loktu, někdy i částečně nohou. V noci se budíme a po protřepání a uvolnění končetin,ikdyž zcela obtíže neodezní, opět usneme. Touto nemocí trpí častěji ženy ve středním věku. Ke snížení obtíží pomáhá kartáčování končetin,aby se dobře prokrvily a také pomáhají časté koupele s příměsí bylinných odvarů nebo olejíčků.

Doporučuje se čaj tohoto složení:

zlatobýl nať 25 g
maceška polní nať 25 g
komonice nať 25 g
petržel semeno 10 g
kůra kaliny 10 g
/Cor.Viburni opuli/
kopřiva list 20 g

2 polévkové lžíce zalijte 500 ml vody,vařte jemně 3 minuty,nechte 10 minut odstát. Můžete scedit do termosky a pít 2-3x denně 150 ml čaje po jídle.