Leden 2009

Automasáž-naučme se masírovat sami,uvolňovací cviky-2.část

31. ledna 2009 v 22:42 | Jiřina,vlastní úprava ,čerpáno z praxe, J.Kvapílek -Sportovní masáž prokaždého, foto vlastní ,J.Kombercová,E.Rychlíková , |  I I Masáže
Cviky pro uvolnění krční páteře jsou zaměřeny na úseky, ve kterých je pohyb značně omezen. Důsledkem omezení jsou funkční kloubní blokády krční páteře a svalová spasma/napětí/, která způsobují zkracování svalů. Toto vše potom značně omezuje pohyb krční páteře.
Velmi citlovou oblastí je přechod hlavy a krční páteře, protože hlavové klouby, které umožňují pohyb hlavou všemi směry, nesou těžkou hlavu na křehké krční páteři. Proto také v tomto přechodu často vznikají reflexní změny,ovlivňující jeho funkci a napětí příslušných svalů. Různé funkční poruchy v této oblasti omezují nejen pohyblivost ,ale také mohou být příčinou ztuhlé šíje, poruch rovnováhy a dokonce i bolesti krčních mandlí. Hlavové klouby mohou také ovlivňovat krční tepnu, kdy jejím ztlačováním může dojít k nedostatečnému prokrvení hlavy a v důsledku toho mohou nastat závratě až kolapsové stavy.
Před prováděním uvolňovacích cviků je proto nutné svaly nejprve uvolnit automasáží.

Automasáž šíje:

a) tření-úvodní tření provádíme tak, že lehce masírujeme jednou rukou na protilehlé straně.Hlavu lehce předkloníme nebo částečněnatočíme k masírované straně.Snažíme se ,aby šíjové svaly byly co nejvíce uvolněny. Dále třeme dlaněmi od páteře ke stranám.

úvodní lehké tření k uvolnění šíjových svalů


tření oběma dlaněmi od páteře ke stranám

vlnovité hnětení

roztírání čtyřmi prsty


vějířovité tepání-lehce na horních okrajích jedné i druhé strany trapezového svalu nad rameny

Cviky na uvolnění krční páteře.

Postup při uvolnění dolního úseku krční páteře - do úklonu:

Pohodlně si sedneme. Jednu ruku přiložíme na zadní část krku tak, že prsty obejmou trny obratlů a to ve výši úseku, který chceme procvičit.Druhou ruku přiložíme dlaní a prsty přes hlavu až ke spánku, prsty mohou sahat až nad ucho.
Provedení cviku: hlavou lehce zatlačíme proti ruce přiložené na spánku na dobu asi 4 vteřin, potom tlak uvolníme a hlavu hlavu ukláníme na opačnou stran ve směru prstů přiložených na krku. V krajní poloze hlavou do úklonu jemně zapružíme. Totéž provedeme i na druhou stranu.


přiložení rukou

provedení cviku


Chyby, kterých se při tomto cviku můžeme dopustit:

- dlaně a prsty značně tlačí na měkké části krku
-příliš tlačíme hlavou proti ruce
-místo ůklonu hlavy, často provádíme rotaci.

Pokud se uvedených chyb navyvarujeme,potom nedocílíme chtěného výsledku.

Postup při uvolnění horní části krční páteře do úklonu:

Opět si ppohodlně sedneme na židli. Jednu ruku přiložíme na zadní část krku tak, aby konce prstů sahaly až na trny krční páteře. Malík by měl být uložen v místě , kde je pohyb omezen. Druhou ruku přiložíme dlaní na přilehlou spánkovou stranu.
Provedení cviku:

Lehce tlačíme hlavou po dobu 4 vteřin proti ruce ,kterou mám přiloženou na na spánkové straně.Zároveň kladem odpor prsty a dlaní. Potom opět tlak uvolníme a hlavu ukláníme směrem k ruce přiložené na krku a současně se také podíváme ve směru úklonu. Až ucítíme, že je pohyb až u malíku přiložené ruky, zapružíme / jemně/ několikrát hlavou do ůklonu.

přiložení rukou


Chyby, kterých se při cviku můžeme dopustit:

-že budeme příliš tlačit na obě přiložené ruce
-rychle provedeme úklon hlavy
-místo úklonu provádíme rotaci
Uvedených chyb se musíme vyvarovat.

Opakované pružení hlavy do úklonu:

Posadíme se na židli, jednu ruku zasuneme pod hýždi a druhou přiložíme ze strany na ucho a ukloníme hlavu. Asi 15 x rytmicky pružíme do úklonu. Při tomto pohybu hlava klade ruce mírný odpor. To samé cvičíme na druhou stranu.


rytmické pružení hlavou do úklonu


Uvolnění krční páteře rotací upažených horních končetin:

K uvolnění krční páteře také pomáhá cvik, při kterém ve stoji rzkročném, provádíme rotaci upažených horních končetin, které jsou mírně pod úrovní ramen. Současně otáčíme horní končetiny opačným směrem, t.j. jedna je natočena palcem vzhůru a druhá palcem dolů. Zároveň plynule otáčíme hlavu v rytmu rotace rukou a to vždy ve směru ruky, která je palcem dolů. Při cviku dáváme pozor, abychom nekrčili ramena,která musí být uvolněna.


Všechny uvolňující cviky i automatická masáž musí být prováděny s ohledem na zdravotní stav.
Doporučuji konzultace s odborným cvičitelem nebo s lékařem.
Pro uvolněnísvalového napětí je velmi důležité správné dýchání.Ideální je naučt se plnému dechu, do kterého je zapojena jak oblast břišního, tak i hrudního a podklíčkového dýchání.Správnému dýchání bychom se měli naučit pod odborným vedením zkušeného cvičitele.Také lze k učení použít příslušnou odbornou literaturu.
.
Automasáž-naučme se masírovat sami, 1. část

21. ledna 2009 v 22:53 | Jiřina,vlastní úprava ,čerpáno z praxe, J.Kvapílek-Sportovní masáž prokaždého, foto vlastní |  I I Masáže

Mnoho lidí nemá možnost a někdy ani čas navštěvovat maséra,proto mohou používat automasáže, při které se sami masírujeme. Nevýhodou automasáže je že např. horní končetiny
si můžeme masírovat jen druhou rukou a část zad je pro tuto masáž nepřístupná. Ale lze to do určité míry nahradit masážními kartáči s dlouhou rukojetí,masážními pásy a také pomocí frote ručníku. Výhodou této masáže je i to, že si sami můžeme řídit její intenzitu, hloubku hmatů a také dobu trvání. Při automasáži se doporučuje střídat masáž různých částí těla denně podle potřeby. Proto je dobré ji zařazovat do každodenního režimu. Při automasáži nohou sedíme na lavičce ,na nižší židli nebo na zemi. Při automasáži břicha ležíme na zádech s mírně pokrčenými a zapřenými nohami. Ostatní části těla jako záda,hrudník,šíji,ruce masírujeme převážně ve stoje nebo v sedě.

Jak postupovat při automasáži:

Jednotlivé hmaty /tahy / při posílení celého organismu provádíme vydatně a každý hmat opakujeme 15-20x. Pokud potřebujeme odstranit únavu, masírujeme jen lehce se střední silou a každý hmat provádíme 8-12x. Vynecháme hluboké tepání a pohyby v kloubech.

Masážní hmaty dělíme na:

a/ tření- kde jednou nebo oběma rukama třeme masírovanou oblast dlaní, hřbetem ruky nebo bříšky prstů

b/ roztírání - obdobné jako tření, ale při tomto hmatu působíme více do hloubky.Má značný účinek na ploché svaly, klouby a jejich okolí. Provádí se spirálovitě-dlaní, prsty oběma rukama, palcem nebo hřbetem pěstí.
Na kloubech zase dlaní, špetkou ,palcem.

c/ hnětení - používáme tam. kdeje více svalové hmoty. Sval uchopíme mezi palec a ostatní prsty a buď ho obtahujeme od středu svalu nebo ho vlnovitě propracováváme oběma rukama.Oběma dlaněmi uchopíme sval a proti sobě hněteme kolmo na podélnou osu říká se tomu hnětení válením

d/ tepání - provádíme rychlými údery střídavě oběma rukama. Svaly musí být úplně uvolněné.
provádí se - plochou dlaní a prsty
- dlaní ve tvaru misky
- smetáním konečky prstů

e/ chvění - dlaň položíme na sval, široce roztáhneme prsty ,podržíme sval a krátkými rychlými pohyby jím pohybujeme do stran-palec při tom dáme proti ostaním prstům

f/vidličkou- tvořenou ohnutým druhým a třetím prstem

Automasáž dolní kočetiny.

Nohy tuto masáž potřebují nejvíce,protože bývají hodně namáhány. Při jejich masáži buď stojíme nebo sedíme.Tak jak nám to vyhovuje.

1. Začneme třením jedné a potom druhé nohy dlaněmi k sobě směrem od chodidel nahoru a hřbety rukou směrem dolů k chodidlůmAutomasáž nártu:

-dlaní patkou

-palci


- špetkou body na linii začátku nártu zejména při velké únavě


kotníky - dlaní patkou

-špetkou
-palci / t.zv. osmičky/
bérec:Achillova šlacha,nůžkový hmat

hmat vidlicí-
koleno:-roztírání částí dlaně
-špetkou
oběma palci /osmička/
automasáž stehna:tepání sekáním

- chvění rychlým i pomalým válením
-třením vytíráním přes ruku
- vlnovité roztírání palci
Automasáž lýtka: svaly bérce jsou uvlněny, koleno trochu pokrčíme a masírujeme vytíráním přes ruku,a to od paty směrem k podkolení jamce,hnětením uchopováním a odtahováním,tepáním hřbety rukou a chvěním vidlicí.

.............hnětení uchopováním a odtahováním

Zakončení automasáže dolní končetiny provedeme závěrečným třením jako u úvodního tření.


Zánět ozubice- periodontitis

19. ledna 2009 v 20:25 | J.Suchý,návrat k přírodě ,vlastní úprava |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Jedná se o zánět ,který obklopuje kořenový hrot. Zprvu bolí zub jen při mechanickém dráždění, ale později bolest přechází ve spontánní. Zub je citlivý na poklep nebo lehké nakousnutí a stává se, že máme pocit vystouplého zubu z lůžka a že je uvolněný. Bolest se stává nesnesitelnou, reagujeme bolestivě i při teplejším nápoji.Sliznice je při tlaku bolestivá abývají i zvětšené uzliny v blízkém okolí.
Pokud se jedná o zánět chronický, ten většinou probíhá bez příznaků a přechod z hnisavého zánětu bývá plynulý. V daném případě jedině lékař rozhodne o volbě léčení a to buď konzervativní nebo chirurgické. Chirurgický výkon nelze nahradit antibiotiky a nebo bylinkami, které mohou být jenom dobrým doplňkem chirurgické léčby,ale vždy po po poradě s lékařem.

Kloktadlo:

máta list 15 g
vlašský ořech list 10 g
tymián nať 10 g
přeslička nať 20 g
šalvěj list 10 g
měsíček lék. květ 10 g

1 čajovou lžičku směsi macerovat 40 minut.Do scezeného macerátu přidat 15 kapek propolisové tinktury a vyplachovat asi 3 minuty několikrát denně.

Bylinky proti vysoké sedimentaci

16. ledna 2009 v 23:01 | Jiřina |  || Bylinné čaje na různé obtíže
Kořen pampelišky 100 g
kůra kondurangová 100 g
řebříček list 50 g
zlatobýl nať 30 g
jahodník list 50 g
měsíček lék. 40 g
maceška polní nať 30 g
kořen lopuchu 20 g
kopřiva list 100 g
řepík nať 30 g
truskavec nať 30 g

1 čajová lžička směsi se zalije 250 ml vody a 5 minut povaří.Nechá se 8 minut odstát a pije 1 šálek 2x denně před jídlem / ráno a večer/

Dobré rady:
Časté bylinkové koupele v odvaru řebříčku,šalvěje, květu měsíčku a jitrocele listu.
Denně by se měl pít šálek heřmánkového odvaru oslazeného medem.
Jíst hodně zeleniny a ovoce, zejména jablka.
Vynechat tmavá a tučná masa.
Před spaním vypít horké mléko s medem.
Užívat Pangamin 2x denně 3tbl.

Psoriatická artritida

14. ledna 2009 v 21:36 | Jiřina,prameny-J.Suchý,Návrat k přírodě,vlastní úprava |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Jedná se o chronické , zánětlivé onemocnění, postihující klouby,vazivové oblasti svalu,kůži a šlachy. O tomto onemocnění se mluví jako o autoimunitním onemocnění.Vlastní imunitní systém napadá normální zdravé tkáně. Vyznačuje se zvýšenou citlivostí a otoky postižených kloubů U pacientů se většinou jako první objeví kožní projevy. Na kůži se vytváří vyvýšené červené plochy s bělavým drolivým nánosem šupin /mrtvé buňky/.Většina nemocných s uvedenými kožními projevy trpí také psoriatickou artritidou, kterou v současné době nelze zcela vyléčit, ale jen udržet pod kontrolou, aby se stav nezhoršoval.Proto je důležité, aby tato nemoc byla léčena v časném stadiu s ohledem na zachování funkce kloubů. /Vyloučit z jídelníčku tmavé maso, ostatní jíst v menších dávkách, vynechat ostré koření, tučná jídla, vše po dohodě s lékařem/

Léčbu lze podpořit dlouhodobým pitím / s přestávkami/ bylinkového čaje ze směsi:

Tnka květ 20 g
Černý bez květ 20 g
Kopřiva list 30 g
Violka trojbarevná 20 g
Kořen lopuchu 20 g
Mydlice kořen 10 g

2 polévkové lžíce směsi zalít 600 ml vody, 3 minuty povařit, nechat 10 minut odstát scedit a pít po douškách během dne.
Postižená místa se mohou potírat např. mastí z květů jírovce od Natury Děčín.

Kožní onemocnění- purpura eczematosa

12. ledna 2009 v 22:04 | Jiřina,prameny-J.Suchý,Návrat k přírodě,vlastní úprava |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Jedná se o neškodné onemocnění s nevyhraněným a pestrým obrazem. Projevuje se nepravidelnými růžovými ploškami na povrchu kůže, někdy i pruhovitými ploškami s tečkovými purpurami, které se šíří do okolí. Většinou tento problém začíná na bércích a šíří se po končetině někdy i na další části povrchu těla. Tím jak plošky splývají mohou vzniknout i větší obrazce. Barva těchto chorobných projevů se většinou mění od žlutohnědé až k rezavé. Povrch kůže může atrofovat nebo se drobně olupovat. Stane se , že ložisko vymizí,ale často dochází k recidivě. Léčba je velmi obtížná a ve většině případů málo úspěšná.

Doporučují se heřmánkové koupele/pokud není alergie na tuto bylinku/ a obklady z odvaru kořene kostivalu a květu arniky a také bylinkový čaj z následující směsi:

nátržník oddenek 30 g
puškvorec oddenek 20 g
přeslička nať 30 g
kokoška nať 20 g
truskavec nať 20 g
třezalka nať 20 g
řebříček list 20 g
kopřiva list 20 g
šípek plod 30 g
routa nať 10 g

1 čajová lžička se zalije 250 ml vody, vaří se 4 minuty a pije se třikrát denně jeden šálek čaje před jídlem.

V případě,že dojde k drobným krevním výlevům, doporučuje se lék Ascorutin.Jeho dávkování a dobu užívání určí lékař.