Únor 2009

Maligní lymfogranulom- Hodgkinova choroba

28. února 2009 v 20:14 | Jiřina, J.Suchý-převzato a upraveno |  || Na pomoc životu
Je to onemocnění nádorového původu lymfatického systému. Jedná se o zhoubné procesy lymfatické tkáně, která je uložená v lymfatických uzlinách,kostní dřeni, ve slezině.Onemocnění zjištěné v jedné uzlině se často šíří i do uzlin sousedních a v některých případech postupuje i do vzdálených oblastí těla.

Příznaky onemocnění:
Lymfatické uzliny na krku jsou zvětšené ,později se objevují zduřelé uzliny v podpaždí, slabinách, hrudní kosti.Dochází ke zvětšení jater a sleziny. Také teplota bývá zvýšena, dostavují se bolesti v lumbální oblasti a také dráždivý kašel. Na místě zduřenin bývá kůže zarudlá. Onemocnění je léčeno většinou v kombinaci radioterapie a chemoterapie. Pokud je onemocnění včas diagnostikováno, je prognóza pro pacienta velmi příznivá.

Pro podpůrnou léčbu se doporučuje pít čaj z bylinné směsi:

Kůra kondurangová 3O g
Bříza list 5O g
Třezalka nať 4O g
Jmelí nať 4O g
Borůvka list 3O g
Mydlice lék. nať 1O g
Routa nať 1O g

1 vrchovatou lžičku zalijeme 25O ml, studené ,předem k varu, povaříme 4 minuty, necháme 1O minut odstát a po zcezení pijeme 3x denně šálek 2O minut před jídlem.

Přechodná bolest hlavy

25. února 2009 v 20:03 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Takováto bolest může být reakcí na různé vnější vlivy jako psychický stres, přepracování, svalové napětí např. ztuhlý krk,potravinové alergie, ale také dlouhodobé sezení u počitače. Místa bolestí jsou různá, na spáncích,čele,za očima, v týlní části.
Bolesti hlavy nesmíme podceňovat a pokud se opakují častěji, je nutné nechat se u lékaře vyšetřit, aby se předešlo vážnějším onemocnění /mozkové a cévní/

Obvyklé bolesti hlavy mohou odeznít po pití bylinkového čaje ze směsi:

heřmánek lék.květ 5O g
lípa květ 5O g
meduňka lista 25 g
třezalka nať 25 g
komonice lék. nať 15 g
máta peprná list 15 g

1 polévkovou lžíci bylinné směsi zalijte 25O ml horké vody a nechte 2O minut louhovat.Pijte 2x denně.

Také pomáhá tinktura " Kopretina řimbaba"-Grešík, užívá se dle uvedeného návodu.
Automasáží uvolňujte svalové napětí na ramenou, šíji, obličeji.
Uvolnit svalové napětí také můžete potíráním éterickými oleji-levandulovým,mateřídouškovým a heřmánkovým.
Je-li příčinou bolesti zánět vedlejších nosních dutin, potom přidejte do vody eukalyptový a mátový olej a inhalujte.

Zánět nadvarlete a varlete-Epididymitis,Orchitis

24. února 2009 v 20:15 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Jedná se o časté onemocnění u mužů. Většinou je vyvoláno obvyklými mikroorganismy.Dochází ke komplikovaným onemocněním močových cest.Vzácněji se přenáší lymfatickou cestou nebo po urologických operacích.
Příznaky nemoci: bolest v postižené části šourku, teplota někdy dosahuje až 4O stupňů,varle je bolestivé a značně zvětšené.Pokud dojde ke hnisavému zánětu nadvarlete, potom tento může přejít i na varle.Léčba musí být od počátku pod dozorem odborného lékaře.Musí být zachován klid na lůžku.Jenom v ojedinělých případech dochází k chirurgickému zákroku.

Doporučuje se pít čaj z bylinné směsi:

bříza list 5O g
průtržník nať 4O g
pampeliška kořen 3O g
šípek plod 3O g
maceška polní nať 2O g

1 polévkovou lžíci přelijte 4OO ml studené vody, přiveďte k varu, vařte 4 minuty, 15 minut louhujte. Pijte jeden šálek /2OO ml/ 2_3X denně ,mezi jídlem.Čaj pijte až do ustoupení obtíží.

Lupénka-Psoriasis

18. února 2009 v 17:46 | Jiřina, J.Suchý-převzato a upraveno |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Jedná se o velmi nepříjemné neinfekční ,zánětlivé kožní onemocnění. Příčinou vzniku tohoto onemocnění mohou být poruchy metabolismu jako je cukrovka,poruchy štítné žlázy, ale i zhoršená funkce zažívacího ústrojí /slinivky,jater/ a nedostatečně vyléčené virózy.
Lupénka se zpočátku projevuje malou červenou skvrnou se stříbřitě lesklými šupinkami na povrchu.Pokud dojde k seškrábnutí šupinek,objevuje se tečkovité kapilární krvácení.
Lupénková ložiska na kůži jsou poměrně ostře ohraničená o plošce od 0,5 cm až do několika centimetrů. Bohužel viděla jsem také celá záda poseta těmito ložisky. Tato ložiska většinou nesvědí.Svědění se může dostavit v případě, jestliže byla zvolena nevhodná léčba a nebo se udělala chyba ve stravě.
Ložiska onemocnění se často vyskytují na kolenou, loktech,v krajině křížové kosti,na hrudi,vlasové části hlavy a dokonce je v některých případech postižena sliznice úst. Pokud jsou postiženy nehty, potom se vedle různých změn objevují také tečkovité vklesliny a deformace nehtové ploténky.Při postižení nehtového lůžka,drobivá hmota prosvítá žlutohnědě,nehtová ploténka je oddělena od spodní části.Je zde možná záměna pro podobné příznaky se zánětem kloubů /lupénka arthropathica/
V současné době je lupénka dobře léčitelná, ale nelze ji zcela vyléčit,protože zde hraje důležitou úlohu vrozená dispozice. Nelze tedy zabránit recidivám.

Léčbu lze po dohodě s lékařem podpořit bylinkami:

1. černý bez květ 25 g
kopřiva list 20 g
mydlice lék. kořen 20 g
lopuch kořen 15 g
maceška polní nať 20 g

1 polévkovou lžíci směsi zalijeme 300 ml vody a povaříme 4 minuty.Necháme 10 minut odstát. Pijí se dva šálky během dne.

nebo:
2. vachta list 20 g
kopřiva list 30 g
Angelika kořen 30 g
lopuch kořen 40 g
lékořice kořen 40 g
nátržník oddenek 20 g
benedikt nať 50 g
přeslička rolní 50 g
maceška polní nať 30 g
jahodník list 50 g
truskavec nať 40 g

1 polévkovou lžíci směsi zalijeme 250 ml vody ,vaříme 3 minuty,necháme odstát 15 minut a pijeme 3x denně šálek před jídlem.

koupel:

2 hrsti ovesné slámy
3 skleničky pšeničných otrub
5 lžic poupat borovice / může být nahrazeno jehličím/
3 lžíce bílého hořčičného semínka

Vše se smíchá, zalije vodou a vaří 15 minut.Nechá se louhovat 30 minut a potom se procedí do vany. Koupel má trvat 15 minut. Provádět obden / dle potíží/

Na závěr několik praktických rad:

a) Omezit sladkosti na minimum
b) Používat slunečnicový nebo olivový olej
c) Nepít alkohol,nejíst dráždivá jídla/ vynechat ocet, pepř, papriku/, méně solit.
Nosit pouze bavlněné spodní prádlo, trička,halenky
e) Jíst stravu bohatou na vit. C,D, vyhýbat se tukům,čokoládě kakau a kávě. Jíst hodně ryby,bílé maso.


Pásový opar-Herpes zoster

10. února 2009 v 20:11 | Jiřina, vlastní úprava, J. Suchý,I.Rosenfeld |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Dnešní článek je o onemocnění, na které se mne často lidé během masáže dotazovali. V článku zároveň využívám svých zkušeností z praxe na neurologickém oddělení.

Jedná se o infekci ,jejímž původcem je virus "herpes varicella-zoster", který v dětství vyvolával onemocnění planými neštovicemi.Pásový opar začíná nenápadně s málo zvýšenou teplotou bez jakýchkoliv příznaků. Později nemocný začne pociťovat v určité oblasti kůže pálení,svědění i bolesti. Během dvou týdnů dochází k výsevu drobných skvrnek, na kterých se vytváří puchýřky. Puchýřky během hojení praskají, zasychají a mění se v krustičky. Během průběhu nemoce dochází ke vzduření místních lymfatických uzlin.V těžších případech může docházet až ke krvácení do puchýřků. Tvorba puchýřků až po odpadávání krustiček trvá asi tři týdny.
Po zahojení puchýřků, virus vstupuje do nervových ganglií, kde se usídlí do "spacího stavu". K dalšímu oživení viru může dojít při oslabené imunitě,nervovém onemocnění ( stresy) a dlouhodobé fyzické zátěži. Tehdy virus opět postupuje z nervových ganglií zpět do kůže. Jeho aktivita v nervové tkáni může zpět vyvolat píchání,bolesti nebo pálení a to ještě dříve než dojde ke kožním projevům.Tímto onemocněním bývá většinou zasažena oblast krku,hrudi,obličeje,ucha.

Jako podpůrný prostředek může pomoci čaj ze směsi:

černý bez květ 30 g
měsíček lék. květ 20g
vrba bílá kůra 30 g
dubová kůra 20 g
kozlík lék. kořen 30 g
nátržník kořen 20 g
šalvěj lék. list 20 g

1 čajovou lžičku zalijeme 250 ml vody a vaříme 4 minuty. Necháme 20 minut odstát , scedíme a pijeme 3 šálky denně 20 minut před jídlem.

Pokud po zhojení puchýřků přetrvávají dále bolesti ,můžete si připravit koupel ze směsi:

mateřídouška nať 200g
měsíček lék. 200g
arnika květ 100 g
řecké seno semeno 200g

7 polévkových lžic směsi zalijeme 2 litry vody, 6 minut vaříme, necháme 10 minut odstát ,scedíme do koupele, která má trvat max. 15 minut. Koupel provádějte každý druhý den. Koupel dělejte po dohodě s lékařem.

Někteří moji klienti uváděli, že jim v počátku uvedené nemoci pomáhaly obklady z rozkrojených lístků Aloe vera.Z důvodu možnosti alergických projevů , doporučuji tento postup konzultovat s lékařem.
Pokud zjistíte projevy oparu na těle a máte podezření na pásový opar,zajděte včas k lékaři.Pokud je léčba včas zahájena,předejde se k nepříjemným bolestem, které někdy přetrvávají i měsíce.

Porucha funkce očních víček

6. února 2009 v 20:26 | Jiřina, vlastní úprava, J. Suchý |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Příčinou této poruchy obvykle bývá přepracování,zánětlivá ohniska kolem zubů a onemocnění nervové soustavy. Dochází k nadměrnému kmitání víček a to od několika vteřin až do několika minut. Někdy jsou uvedené obtíže také provázeny bolestmi hlavy a migrénou.

Obtíže pomáhají zmírnit obklady z bylinné směsi:

plicník lék. nať -30g
meduňka lék. list 30 g
měsíček lék. květ 30 g
heřmánek květ 30 g

1 pol. lžíci bylinné směsi přelijeme 200 ml vody,převaříme a necháme louhovat 10 minut.Vlažné obklady přikládáme na oči několikrát denně po dobu 10-15 minut.