Květen 2009

.Nadměrné pocení-hyperhidróza

29. května 2009 v 12:54 | Jiřina,J.Suchý,E.Korbelář,Fytoterapie pro lékaře-převzato a upraveno |  || Dobré rady pro vaše zdraví

Hyperhidróza má více lokalizací a klinických forem. Při celkovém nadměrném pocení může jít o fyziologickou reakci organismu na nadměrnou fyzickou námahu,psychickou zátěž nebo pobyt v prostoru se zvýšenou teplotou,zejména pokud jde o prostor přesycený vodními parami. Jako patofyziologický příznak se vyskytuje při horečnatých stavech, při zvýšené funkci štítné žlázy,aktivním stadiu tuberkulozy,při neurovegetativních a hormonálních poruchách a také po některých lécích.
Nadměrné pocení může postihnout potní žlázy celého těla nebo může být lokalizované na čelo,dlaně,chodidla. Pocení na dlaních má příčinu v poruchách vegetativního systému a může působit značné obtíže,t.j. trvalou vlhkost,zduření až zarudnutí , což může ovlivnit zejména manuální práci.
Vysilující pocení při neurovegetativních poruchách a také v aktivním stadiu tuberkulózy je nutné tlumit.Léčebný postup určí lékař.

Ke krátkodobému užívání se ´doporučují bylinné směsi:
1.
Lišejník islandský 30 g
Šalvěj list 20 g
Lékořice kořen 10 g

1 polévkovou lžíci zalít 400 ml vroucí vody, nechat odstát 20 minut,zcedit a vypít během dne.

2.
Andělika kořen 20 g
Lopuch větší kořen 20 g
Puškvorec odd. 20 g
Nátržník odd. 20 g
Lékořice kořen 15g

Jednu polévkovou lžíci směsi zalijeme 400 ml vody,přivedeme k varu,povaříme 10 minut, vychlazený odvar scedíme a pijeme během dne po douškách.

3.
Šalvěj list 25 g
přeslička nať 50 g

Jednu polévkovou lžíci zalít 250 ml vody ,krátce povařit, nechat odstát 10 minut a pít 2x denně.

4.
Šalvěj list 30 ml
Yzop nať 30 g

Jednu polévkovou lžíci zalít 250 ml vroucí vody, po 20 minutách slít ,mírně osladit medem a vypít během dne na 3x.

5.
K vnějšímu užití lze využít třísloviny z dubové kůry: 350 g dubové kůry povařit v 1 litru vody a po přecezení vlít do vody s teplotou 36-38 st.C.Koupel by měla trvat max. 30 minut a měla by se aplikovat 1-2x týdně.

6. Při lokalizované potivosti chodidel, dlaní, čela pomáhá koupel:

a) Rdesno hadí kořen 50 g
Vrba bílá kůra 50 g
Kaštan kůra /mladé větvičky/ 50 g
Přeslička rolní nať 30 g

4 polévkové lžíce směsi zalijeme 1,5 l vody,povaříme 10 minut a po odstavení vlijeme do 3 l teplé vody. Koupel má trvat 15-30 minut.

b) proti pocení rukou: list ořešáku-4 lžíce zalít 1 l vody ,povařit 3 minuty a denně po sedm dní koupat ruce 10 minut v odvaru.

c) proti pocení v noci: + lžičku šalvěje zalít 200 ml vody,povařit 3 minuty bez pokličky a vypít před spaním.

d) proti pocení nohou:

Dubová kůra 50 g
Máta peprná nať 50 g
Šalvěj list 50 g
Vrba bílá kůra 50g
Bukvice lékařská nať 50 g
Přeslička rolní nať 50 g

Osm polévkových lžic směsi vsypeme do 3 l vody, povaříme 3 minuty ,odstavíme na 2O minut,scedíme do koupele o teplotě 37-38 st.C.

Doporučuji osm týdnů užívat Pangamin /pivovarské kvasnice/.Může se také využít sauna,ale jen po doporučení lékařem.Po dobu než odezní obtíže je dobré upravit jídelníček-nejíst ostrá a kořeněná jídla.Jíst hodně ovoce a zeleniny.Dodržujte pitný režim,nekuřte a nepijte alkohol.


Zánět kloubů

7. května 2009 v 20:07 | Jiřina,J.Suchý,Dr.Geiger,vlastní úprava |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Zánět je obranná reakce organismu na infekci nebo fyzické poškození těla v důsledku zranění. K příznakům zranění patří zarudnutí,otok, bolestivost a také ztráta funkčnosti v postižené oblasti / např:pohyblivost končetin/.Při zánětu dochází ke změnám tkáně. Imunitní buňky uvolňují histamin a vazoaktivní aminy. Tím dochází k rozšíření kapilár, které propouští více krve do postižené oblasti,což má za následek zarudnutí a pocit horkosti .Tekutiny uvolněné do tkání vytvoří otok.S nimi vnikají do postiženého místa bílé krvinky, které se zase postarají o odstranění poškozených buněk (napadnou infekční organismy).Následkem tohoto procesu se aktivují nervové receptory bolesti.Dokud zanícené místo bolí, je nutné ho udržovat v klidu a v nehybnosti aby se urychlilo uzdravování.

Zánět kloubů většinou začíná zánětem drobných kloubů na rukou,ale bývají zasaženy i jiné klouby včetně zápěstí,loktů,ramen,kotníků a kolen. Vzácněji se zanítí klouby kyčelní. Končetiny jsou důsledkem zánětu stále více omezené v hybnosti.Lehký pohyb koriguje případné deformace a udržuje tak pohyblivost kloubů.Nemoc se vyznačuje velkými bolestmi při sebemenším pohybu kloubů.V okolí zaníceného místa mohou zduřet lymfatické uzliny, může dojít ke zvýšení teploty, k otokům až zčervenání okolí postiženého místa ( kloubu).

Způsob léčby musí určit lékař.Důležité je zjistit příčinu a druh zánětu. Proto záleží na včasném určení diagnozy, aby se zabránilo těžkým poškozením pohybového aparátu.

Na ochranu sliznice žaludku po dobu užívání léků proti bolestem se doporučuje čaj z bylinné směsi:

1.
jablečník nať 40 g
zeměžluč nať 15 g
majorán nať 2O g
komonice nať lO g
puškvorec oddenek 10 g
fenykl plod 10 g

1 pol.lžíci zalít 25O ml vody,povařit 4 minuty,odstát na 15 minut. Pít půl šálku 30 minut před jídlem
nebo:
2.
proskurník kořen 40 g

večer zalít třemi šálky studené vody,nechat přes noc macerovat a ráno přivést k varu.Odstavit na 30 minut a pít půl šálku 20 minut před jídlem.
3.
Občas je dobré doplnit minerální soli čajem ze směsi:
a)
meduňka lék.list 30g
hadí kořen nať 30 g
kořen pampelišky 40 g
konopice nať 30 g
přeslička nať 20 g

Tři pol.lžíce zalít třemi šálky studené vody, nechat přes noc macerovat a ráno přivést k varu.Po odstavení scedit a pít 3x denně šálek.

b)
vápník a železo ,jejich absorpci usnadňují bylinky:

pýr kořen 3O g
bříza list 30 g
hluchavka květ 3O g
srdečník nať 30 g

Jednu polévkovou lžíci zalít šálkem vařící vody, 15 minut nechat odstát a po scezení pít 3x denně šálek 15 minut před jídlem.

4.
Asi po čtyřech týdnech je dobré občas nahradit léky proti bolestem bylinkami močopudnými a proti bolestem,protože mají mírnější účinky:

šípek plod 40 g
černý bez plod 30 g
bříza list 30 g

jednu pol. lžíci zalít šálkem vařící vody,nechat 15 minut odstát,potom scedit a pít 2-3X denně šálek.

5.
Léky proti bolestem lze také nahradit zahuštěným odvarem z bezinek: 2 polévkové lžíce sušených bobulek zalít 2OO ml vařící vody a vařit 20 minut.Nechat odstát 1O minut, procedit a pít dle potřeby.

6.
Po celou dobu onemocnění lze pít čaj ze směsi:

řebříček list 25 g
truskavec nať 25 g
konopice nať 30 g
přeslička nať 25 g
kopřiva list 25 g
vrba bílá kůra 25 g
proskurník kořen 20 g
lékořice kořen 20 g
lípa květ 30 g
meduňka 50 g

l čajovou lžičku zalít 200 ml studené vody,60 minut macerovat, potom přivést k varu procedit a pít horké 2x denně šálek před jídlem a 2 hodiny 2 hodiny před spaním po večeři.

7.
Pomáhají obklady na klouby:
a) 1/2 tvarohu,do kterého se vmíchá jedna polévková lžíce nastrouhaného kořenu kostivalu a 10 ml vodky/jedna štamprlička/.Vše se dobře promíchá, nanese na pláténko a přiloží na postižené místo.Vše se překryje folií.Podle snášenlivosti se nechá působit 30 minut nebo přes noc-opakuje se do úlevy.
b)
několik lžiček mletého lněného semene se zalije šálkem vařící vody aby vznikla hustější kaše.Dobře pomíchaná kaše se nanese na plátýnko, přiloží na postižené místo a nechá působit 30 minut nebo přes noc.

8.
Účinná koupel:

jalovcové jehličí 100 g
borovicové jehličí 100 g
mateřídouška nať 100g
ovesná sláma 100 g
puškvorec 100 g
vrba bílá kůra 100 g
tymián nať 5O g

Směs pořádně promícháme,vezmeme čtvrtinu směsi a zalijeme 6 ti litry vody.Necháme 3 hodiny odstát ,pak převaříme ,procedíme do vany a zbytek bylinek v plátěném pytlíku ještě zavěsíme pod tekoucí vodu, aby se zbytek účinných látek z bylin vypláchl. Koupele provádět obden 10-15 minut , hodinu před spaním.Pokud trpíte nemocemi srdce a cév,potom před provedením této procedury se v každém případě poraďte s lékařem.

9.

Mazání:

a) 1 sklenku medu,1,5 sklenky šťávy z ředkve,1//4 sklenky vodky,1 polévková lžíce soli.Všechny přísady promíchat a jednou denně před spaním potřít postižené místo.

b) Mentolka -konopné mazání, k dostání v lékárnách (pomáhá mám vyzkoušeno)

c)Doporučuji mazání uvedené v rubrice "Tinktury" a "Bylinné koupele a obklady"

10.Pijte nápoje bohaté na vitaminy,zejména vitamin C, domácí čerstvé ovocné šťávy, také se doporučuje nápoj připravený z houby Kombucha-odkaz: www.pravoslav.gts.cz/kombuch2.htm,
Další posilující nápoj je z léčivé Aloe: 1 pol. lžíci gelu z rozříznutých listů ,300 ml dobrého ovocného džusu,200 ml vody ,vše dobře promícháme,rozmixujeme a popíjíme přes den nebo pijeme 3x šálek denně.
Doporučuji dlouhodobě užívat Pangamin/pivovarské kvasnice/