Červen 2009

Kožní onemocnění-ekzém

21. června 2009 v 12:25 | Jiřina,J.Suchý,Rodinná encyklopedie zdraví, převźato a upraveno,vlastní praxe v oblasti masáží a bylin |  || Dobré rady pro vaše zdraví

Ekzém je povrchový zánět kůže, vyvolaný alergickou reakcí na různé exogenní (vnější) podněty/fyzikální,plísňové,chemické a bakteriální / dále endogenní / vnitřní podněty / alergizující potraviny,léky ,pyly,prachy. Ekzémy původu endogenního jsou označeny jako atopické.
Jde o onemocnění úporná a často se opakující, u nichž je třeba trpělivě hledat nejúčinnější prostředky k jejich léčbě. U všech ekzémů ,hlavně chronických je vhodná kombinace vnější léčby s pitnou kúrou bylinných čajů na zlepšení látkové výměny. V podpůrné léčbě je dobré pokračovat ještě alespoň 10 dnů i po odeznění obtíží. Ekzém se může objevovat na jakémkoli místě na těle.Různé typy ekzémů mívají různé vnější projevy a zasahují odlišná místa na těle.

Atopický ekzém -postihuje hlavně obličej,vnitřní ohyby horních i dolních končetin/ oblast loktů a kolen/.Tento ekzém je dědičně podmíněn a objevuje se už u kojenců do 1 roku. Tento typ ekzému bývá spojen i se zvýšeným rizikem astmatu a senné rýmy.Příznaky tohoto typu ekzému mohou být různé: suchá ,popraskaná kůže,tvoří se šupiny,zarudlé menší i větší plošky,postižené místo svědí/škrábáním se kůže odlupuje/tvoří se puchýřky,strupy, stržené mokvající plošky kůže-hrozí nebezpečí infekce.

Kontaktní ekzém-způsobuje jej přímý styk s určitými alergenními látkami,materiály a postihuje převážně ruce.

Seboroický ekzém-/mazotokový/ se vyskytuje hlavně na temeni hlavy, tvářích,uších.Projevuje se ložisky zlatožlutých nebo zarudlých mastných koláčků.

Asteatotický ekzém- postihuje převážně dolní kočetiny, zejména u starších lidí a to v důsledku nedostatečné tvorby a vylučování mazu z mazových žláz. Kůže je suchá, popraskaná s ekzémovou strukturou.

Varikózní ekzém- postihuje dolní kočetiny v souvislosti s křečovými žilami a chronickým zánětem.Kůže zčervená, oteče a bolí.

Fotoalergický ekzém- příčinou vzniku tohoto typu ekzému je alergická reakce kůže na sluneční světlo. Tuto alergii mohou podporovat také některé léky,chemikálie ale i některé bylinné přípravky.

Používání léčivých bylin v dermatologii je obvzvláště účinné v oblasti onemocnění kůže / ekzémy/

Bylinné čaje, které zlepšují látkovou výměnu a podporují tak léčení kožních problémů:

1.
čekanka nať 50 g
jablečník nať 50 g
pampeliška list 40 g
dobromysl nať 30 g

2.
černý bez květ 50 g
kopřiva list 30 g
řepík nať 30 g
přeslička nať 3O g

Příprava čajů: 1 čaj.lžičku směsi zalijte 150 ml vroucí vody, nechte 8 minut odstát a po scezení pijte 3x denně šálek.Současně se doporučuje užívat Pangamin.

3.
černý bez květ 50 g
lopuch kořen 25 g

Dvě polévkové lžíce směsi zalijte O,5 l studené vody, nechte přes noc, ráno ohřejte /lépe nechat přejít varem/ po zchladnutí sceďt.e a pijte po doušcích přes den

4.-při chronickém ekzému doprovázeným zácpou
kůra krušiny 30 g
heřmánek květ 30 g
pampeliška kořen 30 g
lopuch kořen 30 g
přeslička rolní nať 15 g

Tři polévkové lžíce směsi zalijte 600 ml vroucí vody,tři minuty povařte, nechte 20 minut odstát a po přecezení a zchladnutí pijte 3-4 šálky čaje denně

5.- chronický ekzém při nedostatku vitaminů
violka trojbarevná nať 40 g
lopuch kořen 40 g
řepík nať 40 g
kopřiva list 40 g
pampeliška kořen 20 g
šípek plod 30 g
ořešák list 15 g

Dvě polévkové lžíce směsi zalijte 600 ml vroucí vody, povařte 4 minuty, nechte odstát 20 minut a zceďte. Užívejte 3x denně 100 -15O ml odvaru a to dle věku. Užívejte po jídle.

6.- chronický ekzém se níženou látkovou výměnou a s alergií
lékořice kořen 40 g
violka trojb. nať
ořešák list 30 g
lišejník islandský 30 g
lopuch kořen 30 g
řepík nať 30 g
kopřiva list 30 g
přeslička nať 15 g

Příprava a užívání jako u předchozího čaje.

7.
bříza list 25 g
tužebník jilmový květ 25 g
kopřiva nať 25 g
violka trojb.nať 25 g

tři čajové lžičky směsi zalijte O,5 l voucí vody,nechte odstát 5 minut a po zcesení užívejte 2-3 šálky denně.

8.
čekanka kořen 10 g
pampeliška kořen 10 g
vachta tojlistá list 10 g
fenykl plod 20 g
violka trojb.nať 30 g
krušina kůra 20 g

tři čajové lžičky směsi zalijte třemi šálky vroucí vody ,povařte 8 minut, odstavte a po scezení užívejte tři šálky teplého čaje denně.

9.
krušina kůra 20 g
violka trojb. nať 20 g
bříza list 20 g
fenykl plod 10 g
lékořice kořen 10 g
bez černý květ 20 g

Příprava a užívání čaje jako u předchozího čaje /č.8/

10.
violka trojb. nať 20g
třezalka nať 20 g
šípek plod 20 g
lopuch kořen 20 g

jednu čaj. lžičku směsi zalijte šálkem vroucí vody, povařte 4 minuty a po scezení pijte 2 šálky denně před jídlem.

11.Směs na varikózní ekzém:

heřmánek květ 50 g
truskavec nať 50 g
ořešák list 25 g
řebříček nať 25 g
jitrocel list 25 g
violka trojb. nať
hluchavka květ 25 g

1 čaj. lžičku zalijte šálkem vroucí vody ,nechte odstát 30 minut a po scezení pijte 2 šálky denně.

Každé tři hodiny měnit obklad z odvaru heřmánku a měsíčku.

Bylinné čaje s použitím jedné byliny podporující látkovou výměnu:

1.
pampeliška list- 2 čaj. lžičky zalijte 150 ml vroucí vody, nechte odstát 5 minut a po scezení pijte 2-3x denně

2.
Rybíz černý list-1 čajovou lžičku zalijte 150 ml vroucí vody ,nechte odstát 8 minut a pijte 2x denně

3.
Truskavec nať /rdesno ptačí/ - 2 čajové lžičky zalijte 15O ml vroucí vody ,nechte 8 minut odstát a po scezení pijte 3x denně šálek

4.
zlatobýl naˇt 2 čaj. lžičky zalijte 150 ml vroucí vody ,nechte 5 minut odstát ,pijte 3x denně šálek

Čaje pijte max. tři týdny, potom vynechat užívání čajů asi na 4 týdny, pokud obtíže neustoupí lze v pití čajů pokračovat/

Obklady:

1.
Na mokvavé ekzémy velice dobře působí odvary z bylin, které obsahují hlavně třísloviny. Odvar se připraví ze dvou polévkových lžic dubové kůry. které se zalijí 0,5 l vařící vody. Vaří se se asi 15 minut a po vychladnutí se scedí. Z počátku se obklad mění každých 30 minut a později se přikládá 3x denně. Obklad se nezakrývá nepropustnou fólií.

2.
Také pomáhají obklady ze slizovitých bylin,které mají změkčující účinky.

Dvě polévkové lžíce květu slézu /Flos malvae/ zalijte O,5 l vody, povařte 15 minut a po scezení použijte obklad způsobem jako v předchozím předpisu.

3.
Velice příznivý účinek na mokvavé ekzémy vykazují obklady z odvaru květu heřmánku, který má díky obsahu azulénu dosti silné protizánětlivé působení.Zároveň stimuluje obnovu epitelu.

Obklady na suché ekzémy:

a) proskurník lékařský /ibišek/ kořen- 2 polévkové lžíce byliny zalijte O,5 l vroucí vody, nechte 10 minut povařit a potom ještě 10 minut odstát.Po scezení přikládejte na postižená místa namočenou vatu nebo gázu v odvaru ráno a večer po dobu 5 minut.

b)lopuch větší, kořen- příprava a použití jako u předchozího předpisu. Je zvláště účinný pro suchý a svědivý ekzém.

Masti:

Vždy po osušení potřete pokožku některou z níže uvedených mastí.:
1.Bez černý ,květ- 3 polévkové lžíce květů na 250 g sádla

2.Měsíček lékařský nať/květ/- dávkování jako u výše uvedené masti

3. Řepík lékařský nať- dávkování jako ve výše uvedených

Příprava a postup udělání mastí je uveden v rubrice "Masti "

4. Mast s propolisem /firma Pleva Potštejn/-jsou uváděny dobré výsledky s touto mastí. Taktéž mast od stejné firmy pod názvem Medová mast s propolisem.

5.
včelí vosk 30 g
čistá smrková nebo borovicová pryskyřice 30 g
čerstvé máslo 30g

V nádobě nejprve roztavte vosk a pryskyřici, pak dodejte máslo a velice dobře promíchejte. Touto mastí mažte postižená místa ekzémem,překryjte, nakonec překryjte obvazem. Ráno místo omyjte lihem zředěným napůl převařenou vodou.Tento způsob opakujeme několik dní po sobě.

Také se doporučuje přikládat na postižené místo opečený proužek cibule.

5. Dobré výsledky také vykazuje mandlový olej.

Protože je v současné době celá řada dostupných podpůrných prostředků, které mohou pomoci,ale také na druhé straněmohou vyvolat další kontaktní alergické reakce, je důležité před zahájením ošetření kůže provést test snášenlivosti. Test se zkouší na malém kousku pokožky, abychom se přesvědčili zda nový prostředek nevyvolává alergickou reakci-svědění,pupínky,zarudnutí. Proto podpůrné prostředky včetně bylinných čajů se musí užívat podle aktuálního stavu ekzému a také podle celkového zdravotního stavu pacienta. Léčbu hned od zjištění jakýchkoliv podezřelých změn na kůži přenechte odbornému lékaři a každou doplňkovou léčbu s ním konzultujte předem.
Děložní čípek a jeho onemocnění.

6. června 2009 v 0:11 | Jiřina,J.Suchý,Rodinná encyklopedie zdraví, převźato a upraveno,vlastní praxe v oblasti masáží a bylin |  || Dobré rady pro vaše zdraví

Děložní čípek je součástí hrdla děložního. Je to krátký úsekděložní, zashující do poševní klenby.Je dobře viditelný a dostupný gynekologické kontrole. V průměru má asi 3 cm a délku až 5 cm. Je to vlastně takový spojovací kanálek mazi pochvou a děložní dutinou. Na jedné straně zabraňuje průniku infekce z pochvy a na druhé straně zase musí umožnit odtoku menstruační krve směrem opačným. Taktéž musí umožnit průniku spermií k vajíčku při oplodnění. V období první menstruace sliznice čípku přerůstá z vnitřku na jeho povrch a je tak vystavena prostředí o větší kyselosti, na které reaguje změnami ve stavbě a funkci buněk. V dospělosti se potom stává mnohovrstevnou. Místo, kde došlo k výměně vnitřní sliznice děl. čípku za mnohovrstevnou vnější sliznici je místem ,kde většinou dochází ke vzniku přednádorových změn a nádorů děložního hrdla.

Nejčastějším onemocněním děl. čípku jsou :

a)
záněty -bakteriálním průvodcem bývají Chlamydia triachomatis nebo přemnožené bakterie v poševním prostředí

Příznaky-hlenohnisavý výtok, tupé bolesti za stydkou sponou a v kříži někdy se dostaví i zvýšená teplota.Přesná diagnoza se určí mikrobiologickým vyšetřením stěru.Dle výsledků potom lékař určí
antibiotickou léčbu.

b) genitální opar -původcem je vir Herpes simplex ( HSV)

Příznaky: výsev malých puchýřků v poševním vchodu nebo na děložním hrdle.Puchýřky jsou při prvním výskytu viru velmi bolestivé,může se dostavit i zvýšená teplota.Zřídka se vyskytuje výtok nebo špinění. Léčba je prováděna pomocí antivirotik.

c)
polypy-jsou to stopkaté útvary, které vyrůstají ze sliznice uvnitř děložního čípku a jsou nenádorové povahy.

Příznaky: pokud zasahují až na poševní povrch čípku, může se objevit občasné špinění a také bolesti při styku.Odstraňují se kyretáží, t.j. malým chirurgickým zákrokem. Ikdyž nádorové bujení v polypech je vzácné, přesto se provede podrobné vyšetření odstraněných polypů, aby byly vyloučeny změny typu nádorového bujení.

V každém případě, pokud se u ženy vyskytnou uvedené příznaky u jednotlivých onemocnění, je důležité navštívit gynekologa, který provede odborné vyšetření. Jedním z nich je cytologické vyšetření děložního čípku (je nebolestivé)
Lékař odebere vzorek buněk z děl. čípku a následně v laboratoři provedou mikroskopický rozbor tohoto vzorku, aby zjistili, zda se v náběru neobjevují nějaké anomalie. Toto vyšetření je osvědčenou metodou jak zjistit přítomnost předrakovinných buněk, podezřelých z možného zvrhnutí v buňky rakovinné.
Výsledky cytologického vyšetření mohou být :

a) bez nálezu
b) vyšetření se musí opakovat, protože nebyly vidět žádné buňky ze vzorku
c) náznaky přítomnosti viru zpúůsobujícího výrustky a jiné infekce
d) závažný zánět-většinou způsobený infekcí
e) předrakovinný nález

Toto vyšetření by měly ženy postoupit alespoň 1x ročně, aby bylo možné odhalit případné neobvyklé změny v ranném stadiu , protože se nechají úplně vyléčit.

Rakovina děložního čípku.

Toto onemocnění je nejčastějším onemocněním reprodukčních orgánů u žen. Na druhém místě jsou nádory prsu. Statistika udává, že každým rokem je diagnostikováno kolem 1OOOnových případů avšak asi 400 žen toto onemocnění nepřežije. Rakovina děl. čípku postihuje jak mladé ženy kolem 30 let, tak i ženy starší. Dokonce jsou uváděny případy tohoto onemocnění i u dvacetiletých dívek.
Rakovina děložního čípku souvisí s virem, který je přenášen pohlavním stykem. Jedná se o lidský vir Papillomavirus (HPV).Protože se v této oblasti i nadále pokrauje ve výzkumu,vědečtí pracovníci se domnívají,že tento virus zřéjmě napadá různé geny v buňkách, kromě jiné i gen označený jako gen 53, který má údajně za úkol potlačovat nádorové buňky. Proto ztráta tohoto genu může vést ke zvrhnutí zdravé buňky v buňku rakovinnou.

Rizika onemocnění:

1.Infekce virem HPV
2. Časné zahájení sexuálního živata
3. Střídání partnerů.
4. Nechráněný styk.
5. Kouření ( bylo prokázáno u karcinomu děložního hrdla)

Protože doba mezi nákozou a vznikem nádoru je dosti dlouhá ( 18-20 let), je důležité, aby ženy chodily na pravidelné gynekologické kontroly 1x ročně ( včetně cytologických odběrů).Jinak je nemožné zachytiti nádor v ranném stadiu, kdy je dobře léčitelný. Pokud se na nádor přijde později, potom naděje na vyléčení je mizivá.
Příznaky onemocnění jako výtok, špinění, krvácení mimo menstruaci,bolesti v podbřišku, někdy i obtíže s močením a vyprazdňováním stolice mohou signalizovat již na pokročilý stav rakovinného onemocnění.

V současné době se jako prevence provádí očkování, které má zamezit HPV infekci.Má za úkol posílit imunitní systém, aby se vytvářely protilátky, které chrání organismus před infekcí. Tuto úlohu plně splňuje vakcína Silgard. Očkování je určeno předevší pro dívky 15-26 let,protože se v tomto věku dobře tvoří vysoké hladiny protilátek,což zaručuje dobrou ochranu organismu před infekcí. Jenom pro informaci toto očkování stojí 9000-10 000 Kč. /Nehradí pojišťovna/

K léčebným postupům lze po dohodě s lékařem použít i léčbu podpůrnou:

Z přírodních přípravků doporučuji Čistící čaj s červenou řepou a Imunostim -Natura Grešik Valdemar, Pangamin/pivovarské kvasnice-velmi důležité/,čerstvé zeleninové a ovocné džusy,šťávu z karotky 2-3x denně 100 ml mezi jídlem.J. Suchý doporučuje sedací koupel:

truskavec nať 35 g
šalvěj list 35 g
kopřiva list 35 g
dubová kůra 50 g
heřmánek květ 40 g
měsíček květ 25 g
kondurangová kůra 50 g

4 polévkové lžíce vsypat do 3 litrů vody, převařit a procedit přes dvojité pláténko do připravené lázně, koupel provádět 1.-5. den 1x po dobu 10 minut , 6.-10. den 1x denně po dobu 15 minut a dále 1x denně po dobu 20 minut

Při bolestech se doporučuje užívat 1 lžičku ˇŠvédských bylin na skleničku červeného vína a to 30 minut před jídlem. Dobré je masírovat body na nártu na linii začátku nártních kůstek a a kloubů prstů/ viz rubriku automasáže -dolní končetina,je to označeno černými šipkami/
Také pomáhají léčebné masáže zad zejména v oblasti kříže. Mám zkušenosti s pacientkami, že bolesti se buď ztlumily a nebo odezněly.Také psychika se zlepšila.

Závěrem vzkazuji nejen všem ženám ale i dívkám, choďte na pravidelné gynekologické kontoly,protože stojí za to žít.