Červenec 2009

Rameno a jeho onemocnění.

29. července 2009 v 21:44 | Jiřina |  || Dobré rady pro vaše zdraví

Ramenní pletenec tvoří kost a lopatka, které zároveň vytvářejí závěsný aparát pro paži. Hlavní kloub ramenní spojuje lopatku s kostí pažní. Na zevní straně lopatky se nachází ramenní kloubní jamka, do které zapadá kloubní hlavice kosti pažní. Jedná se o kulovitý kloub, kde kulovitá hlavice jedné kosti zapadá do jamky druhé kosti.Kloubní ramenní jamka má tvar mělké misky, ve které jsou kosti udržovány vazy a klidovým napětím svalů.Kloub je velmi flexibilní, umožňuje paži pohyby všemi směry.Avšak soustava svalů a kloubů,tvořících rameno je také často vystavena různým onemocněním.

Revmatoidní artritida- projevuje se úpornými bolestmi v ramenním kloubu s omezením pohybu paže, nemocný často pociťuje ostré pálení v kloubu.

Syndrom bolestivého ramene -toto onemocnění způsobujezánět jednoho ze čtyř menších svalů/rotátory/ pod svalem deltovým. Tyto svaly drží pevně paži v kloubní jamce a při opakovaných dynamických pohybech např. při sportu může dojít k jejich poranění. Sval se při náhlém zatížení napne, načež jeho šlacha zůstane bolestivě sevřena mezi koncem lopatky a horní částí pažní kosti.To vyvolá při zvednutí paže ostrou bolest vystřelující z lopatky směrem dolů.O syndromu bolestivého ramene si můžete udělat zkoušku: nejprve zvednete paži do strany a pak vzpažíte. Pokud se bude opravdu jednat o syndrom, pocítíte bolest když bude vaše paže s tělem svírat úhel 60 st. a bolest pomine až bude paže svírat s tělem úhel 120 st. Pokud se tyto obtíže neléčí ,dochází ke kalcifikaci šlachy a paže se za velkých bolestí stane nehybnou. Léčbu nutno přenechat lékaři.

Natržení rotátorů- k ruptuře těchto menších svalů dochází následkem pádu nebo náhlého zatížení. Podle toho, které svaly byly natrženy , mohou se příznaky shodovat se symptomem bolestivého ramene. Pokud dojde k natržení několika těchto svalů najednou, potom úporná bolest prostupuje výběžkem ramene dolů celou paží a postižený ji vůbec nedokáže zvednout. Lékař v takovémto případě většinou přistoupí k chirurgickému zákroku. U starších lidí je tento zákrok většinou málokdy možný /uvolněné vazy,šlachy.../ ,léčba je tedy založena na cíleném cvičení.

Vykloubení ramenního kloubu-následkem prudkého pohybu nebo pádu. U lidí, kteří mají mimořádně volné vazivo,dochází často k luxacím samovolně. Jednou vykloubené rameno už zůstává k luxacím náchylné. Po obnově činnosti kloubu a zhojení okolní tkáně je lékařem doporučena další léčba - fyzioterapie,cvičení,posilování- Aby byly zesíleny svaly, šlachy a vazy a tím bylo docíleno stability kloubu. Pokud dochází k opakovanému vykloubení, potom se léčba řeší chirurgickým zákrokem, který spočívá buď v utěsnění kloubní dutiny, aby z ní hlavice kosti pažní nevyklouzávala a nebo v nastavení kosti, aby byla kloubní jamka hlubší.

Burzitida-jedná se o zánět kloubního váčku, který obsahuje tekutinu, fungující jako mazivo kloubu.Tento kloubní váček je uložen nad ramenním kloubem.Postižené rameno je velmi bolestivé a citlivé na dotek. Tyto obtíže může způsobit nadměrná zátěž, vykloubení, ale také jiné onemocnění.

Ztuhlé rameno-jedná se omezený pohyb ramene zapříčiněný zanícením a zduřením vnitřní vrstvy fibrózního pouzdra,které obklopuje kloub.Většinou toto onemocnění následuje zejména po opakovaném zranění ramene. Léčbu opět určí lékař. Z počátku pomáhají obklady ledové nebo zahřívací a také jejich střídání a cílené cvičení. Syndrom ztuhlého ramene může trvat i rok.Určitý stupeň omezení pohyblivosti může přetrvávat delší dobu.

Ke zklidnění bolestí ramene ,zejména při revmatické artritidě,jsem vybrala několik osvědčených receptur:

Bylinné čaje:
bez černý květ 30 g
lípa květ 30 g
bříza list 30 g
kopřiva list 30 g

1 čajovou lžičku směsi zalijeme 150 ml /šálek/ vařící vody, necháme 8 minut odstát a po scezení pijeme 2-3x denně jeden šálek čaje

rybíz černý list 40 g
lípa květ 15 g
tužebník jilmový květ 25 g
vřes obecný nať 10 g
1 čaj. lžičku zalijeme 150 ml vařící vody, necháme 8 minut odstát,scedíme a pijeme 3x denně šálek čaje

bez černý květ 40 g
rybíz černý list 40 g

Příprava a použití jako u výše uvedeného čaje./ zejména vhodný při rev.artr./

bříza list 30 g
vrba bílá kůra 20 g
truskavec nať 20 g
přeslička nať 15 g
kopřiva list 20 g

1 čajovou lžičku byl. směsi zalijeme 150 ml vařící vody , necháme 5 minut odstát, přecedíme a pijeme 2 šálky dvacet minut před jídlem.

Masti:

Mast s apisinem- /www.pleva.cz/ - uklidňuje bolesti způsobené kloubovým a svalovým revmatismem a zánětem nervů. Mast se vtírá podle potřeby v tenké vrstvě do pokožky v bolavém místě. Dochází tím k prokrvování dané oblasti k uvolnění sval. napětí

Kostivalová mast s kafrem-/www.gresik.cz/- dobře prokrvuje pokožku, uvolňuje svalové napětí
Mentolka -konopná mast-velice dobře prokrvuje,tlumí bolesti.
Řepíkový olej-protizánětlivý
Bez černý list/bez řapíku/- asi 3 polévkové lžíce rozemletého listu bezu černého rozmícháme s borovou vazelinou na kašičku, kterou naneseme na bolestivé místo a překryjeme suchým obkladem.
Jalovcový masážní olej-protizánětlivý,uklidňující

Obklady:
1.
Tibetský jílový obklad /EPAM/-Na klouby a páteř- regeneruje vazy,chrupavky,kloubní spojení
2.
Meduňka lék. nať-30g meduňky zalijeme 500 ml vařící vody, nacháme 20 minut odstát a teplý obklad přikládáme na bolestivá místa.Vždy překryjeme suchým obkladem.
3.
Máta peprná list nebo nať- postup přípravy a použití jako u meduňky.
4.
Kostival lék. kořen- 1 pol.lžíci jemně nastrouhaného kořene přelijeme takovým množstvím horké vody,aby vznikla kašička, do které přidáme asi 1/2 čaj. lžičky olivového oleje. Hmotu natřeme na gázu a teplou přiložíme na bolestivé místo a překryjeme suchým zábalem.
5.
Bez černý list / bez řapíku/ - přiměřené množství/asi 2 hrsti/ dáme do síta nad vařící vodu a napaříme. Jakmile jsou listy vláčné, přiložíme je na bolestivé místo a zajistíme převazem nebo návlekem.
6.
Mateřídouška nať, měsíček květ, řecké seno semeno, kostival kořen/nastrouhat/,komonice nať,
všechny uvedené byliny po jednom díle, směs dobře promícháme a hrst směsi přelijeme studnou vodou,povaříme 10 minut.Scedíme a horké rozložíme na plátno a přiložíma na 30 minut na bolestivé místo.Překryjeme folií.

Pokud použijete obklad je dobré také pít bylinkový čaj z výše uvedených receptur /Bylinné čaje/ a to vždy 20 minut před jídlem.

Častým špatným dlouhodobým sezením např.u počitačů dochází v důsledku špatného držení těla ke zkracování hrudních a ochabování zádových svalů./shrbená ramena/ To vede ke vzniku bolestivých svalových napětí a bolestem hlavy. Svalové napětí můžeme uvolnit např.těmito cviky:

Pohyby rameny vpřed a vzad.

Postavíme se s pažemi volně svěšenými podél těla, vysuneme ramena co nejvíce dopředu a vrátíme je zpět. Potom ramena zatlačíme co nejvíce dazadu a stáhneme k sobě lopatky a opět vrátíme zpět.

Kroužením rameny.

Opět se postavíme s pažemi volně svěšenými podél těla, zvedneme ramena až k uším a stáhneme lopatky k sobě. Rameny zkroužíme dozadu a dolů. Nikdy neprovádějte kroužení rameny dopředu.

Pečujeme o ruce

20. července 2009 v 22:03 | Jiřina,z vlastní sbírky,upraveno |  || Dobré rady pro vaše zdraví

Mazání na rozpraskané a drsné ruce:

100 ml olivového oleje smícháme se 100 ml jablečného octa. Touto směsí natíráme rozpraskané ruce.

Mazání vhodné pro ošetření rukou po práci na zahradě:

1 polévková lžíce smetany
1 polévková lžíce tekutého medu
1,5 pol.lžíce maizeny
1 lžíce olivového oleje
1 žloutek

Uvedené suroviny dobře dohromady promícháme.Ruce umyjeme v teplé vodě dětským mýdlem, dobře osušíme a vmasírujeme udělané mazání.Necháme působit několik hodin. Potom mazání smyjeme teplou vodou. Kůže po tomto ošetření příjemně zjemní.

Bramborová kaše na hebké ruce:

Pěkné hebké ruce také docílíme ,když na ně naneseme teplou bramborovou kaši a necháme chvíli působit.Potom smyjeme kaši teplou vodou.

Výživné mazání pro suchou kůži:

2 lžíce bílého jogurtu
šťáva z 1 citronu
2 lžíce tvarohu
1 vejce
1 pol. lžíce tekutého medu

Všechny suroviny dobře promícháme. Na suché ruce nanášíme v silné vrstvě. Necháme působit 20-25 minut. Potom smyjeme. Kůže se dobře vyčistí, zklidní a vypne. / Toto mazání lze aplikovat i na paty s drsnou kůží/.

Zesvětlení tmavých skvrn na pokožce rukou:

Do jedné polévkové lžíce jemně nastrouhané ředkve přidáme šťávu z 1/2 citronu. Denně nanášíme malé množství na postižená místa.

Změknutí drsné kůže na rukou:

2 polévkové lžíce citronové šťávy
4 pol. lžíce kondensovaného mléka
6 lžic hladké mouky

Suroviny vložíme do nádoby a dobře promícháme.Potom do hmoty vložíme ruce asi na 15 minut. Po této době smyjeme vše s rukou teplou vodou. Ošetření provádíme 1x týdně.

Když praskají nehty:

1 čajovou lžičku medu
1 čajovou lžičku olivového oleje
1 žloutek

Vše dobře promícháme a touto směsí potíráme nehty.

Lámající nehty potíráme směsí olivového oleje a citronové šťávy nebo šťávou z rozkrojené cibule.

Nadměrné pocení rukou:

2 polévkové lžíce šalvěje zalijeme 0,5 l vody, povaříme 6 minut a do teplého odvaru přidáme 1 čajovou lžičku octa. Do roztoku ponoříme ruce asi na 6 minut. Potom ruce osušíme a potřeme kvalitním hydratačním krémem.

Bolesti zad-ischias /ústřel,houser/

11. července 2009 v 21:58 | Jiřina,prameny-J.Suchý,Návrat k přírodě,,Dr.Geiger,,Rodinná encyklopedie,,převzato a upraveno,použity recetpy z vlastní sbírkya |  || Dobré rady pro vaše zdraví

Ischias je onemocnění se silnými bolestmi, které často vystřelují podél sedacího nervu do jedné nebo obou hyždí a do jedné nebo obou dolních končetin. Příčina velmi často spočívá v onemocnění meziobratlového aparátu bederní páteře. Toto onemocnění se ozývá náhle nesnesitelnou bolestí, způsobenou tlakem na kořenové nervy v oblasti bederní páteře. Průvodním jevem je omezení pohyblivosti. Tlak na kořenové nervy může být také způsoben otokem poraněného svalu nebo výhřezem meziobratlové ploténky. Například u obézních lidí při vzpřímeném držení těla spočívá značná váha na nejspodnějších obratlech a jejich kloubech.
Pak stačí prudší pohyb, aby došlo k poškození meziobratlových plotének / výhřezu /, což způsobí stlačení příslušného kořene sedacího nervu. Avšak bolesti mohou být také vyvolány opomenutými zlomeninami obratlů, zejména kompresivními.
Další příčinou ichiatických bolestí může být poškození povlaků chrupavek těl obratlů, psychické problémy a cukrovka. Pokud jsou příčinou bolestí psychické problémy,bývají často velmi prudké a jejich léčení je nesrovnatelně těžší.
Jednotlivé větve sedacího nervu mohou být stlačovány v pánvi nebo v hýždi i mimo míchu.Pokud u staršího člověka tyto bolesti vystřelují do obou dolních končetin a trvají nezvykle dlouho,že se zdají být nevyléčitelné, je nutné lékařské vyšetření, protože mohou být jen příznakem, jiného onemocnění, např. prostaty u mužů.

Podpůrná bylinná léčba při ischiatických bolestech.

Čaje:

1.

Bezinkový čaj-Dvě čajové lžičky sušených bezinek/plodů/ zlít 200 ml vody,povařit 4 minuty /během varu dolívat vodu/, potom nechat odstát 10 minut, zsedit a teplý vypít. Je to osvěžující čaj, který zároveň tlumí ischiatické bolesti.

2.

třezalka nať 25g
bříza list 25 g
borůvka list 25 g
levandule květ 10 g
pýr kořen 20 g
angelika kořen 15 g
řepík nať 15 g
kopřiva list 2O g

1 polévkovou lžíci směsi zalít 300 ml vody, jemně povařit 5 minut, odstát 10 minut a užívat 3x denně šálek /15O ml/ čaje 20 minut před jídlem

3.

Léčivé bezinkové víno:
bez černý plod 2 litry
voda 4 litry
cukr 1,25 kg
droždí 2O g
zázvor 1 čaj. lžička
pepř 8 kuliček
nové koření 8 kuliček
hřebíček koření 20 g

Vyprané bezinky vsypeme do vody a vaříme 20 minut. Přecedíme ,přidáme cukr a povaříme dalších 10 minut. Potom do vlažného roztoku rozdrobíme droždí a necháme 24 hodin stát. Nakonec přidáme koření, promícháme a převážeme celofánem.Asi po 3 měsících přecedíme do lahví a uložíme do temna. Užíváme zejména při neuralgických bolestech.

4.
Křenová voda- jednu polévkovou lžíci jemně nastrouhaného křenu zalijeme šálkem převařené vody a necháme odstát 2 hodiny. Potom vtíráme jemně do pokožky na bolavých místech.

Olejová mazání:

Olejová mazání vtíráme při bolestech zad, svalstva, kloubů hluboko do kůže postižených oblastí.
Doporučené byliny a jejich směsi:

1.
Rozmarýn lékařský nať 30 g
tymián obecný nať 20 g

2.
máta peprná list 30 g
mateřídouška nať 30 g

3.
mateřídouška nať- k hotovému mazání se může přidat trochu Alpy, ale musí se obsah dobře promíchat

4.
majoránka zahradní nať

5.
třezalka tečkovaná nať

Olejová mazání připravujeme macerací jednotlivých bylin,bylinných směsí v oleji. Používáme buď byliny čerstvé nebo sušené.Čerstvé byliny před vložení do oleje jemně nasekáme nebo podrtíme. Vzájemný poměr volíme tak, aby byly byliny olejem zcela zalité. Vše potom ve vodní lázni zahřejeme asi na 8O st.C a po 30 ti minutách odstavíme. Necháme do druhého dne, kdy ještě jednou postup /zahřátí ve vodní lázni/ zopakujeme. Po zchladnutí necháme v uzavřené nádobě louhovat asi 7 dní. Obsah pravidelně protřepáváme. Přecedíme přes plátenko / já to před scezením ještě rozmixuji ručním mixerem/ a uložíme v tmavých ,dobře uzavřených lahví v temnu a chladu.

6.
Olivový olej panenský O,5 l
měsíček lék. 4 polévkové lžíce
konopný olej /z lékárny/ 3 polévkové lžíce

........mazání je vhodné na bércové vředy/mazat jen okolí vředu/, křečové žíly,proleženiny a ztvrdlou kůži
7.

kostival list 50 g
kořen kostivalu 50 g
řebříček nať 30 g
bez černý list bez řapíku40 g
jitrocel kopinatý list 40 g
hřebíček koření 20 g /rozdrtit/
nové koření 5 kuliček/rozmáčknout/
olivový panenský olej 1 litr
konopný olej 3 polévkové lžíce

........ mazání nanášíme na bolavá místa ,jemně masírujeme při bolestech svaly kolem páteře asi10-15 minut, bolavé klouby vlastní osvědčený recept/

Příprava mazání:ad:6,7

Rozdrcené byliny vložíme do nádoby a zalijeme olejem / já používám olivový panenský/. Ve vodní lázni zahříváme na teplotu 80 st.C po dobu asi 80 minut.Potom odstavíme necháme zchladit a druhý den opět nahřejeme asi po 40 minutách odstavíme,a necháme louhovat v temnu asi 5 dnů.Obsah protřepáváme. Po pěti dnech trochu obsah nahřejeme/ já byliny před zcezením ještě rozmixuji ručním mixerem/ a přes pláténko nebo gázu přecedíme , přidáme konopný olej a pořádně promícháme a nalijeme do skleniček s víčkem ,uložíme do chladničky.

Také můžeme do pokožky v bolestivých místech vtírat tinktury z těchto bylin:

1.
Drcený plod kaštanu s několika lístky máty peprné

2.
Kaštan květ

3.
Kopřiva dvoudomá list

4.
Kostival lék.kořen

5.
Měsíček lék.květ-doporučuje se také při svalových bolestech

6.
Kokoška pastuší tobolka nať-hlavně při snížené svalové hybnosti a bolestech

7.
Také pomáhá do bolavého místa vetřít trochu pravé slivovice nebo jiné pálenky.

Příprava tinktur:

Tinktury se připravují vyluhováním jednotlivých bylin nebo jejich směsí v alkoholu ( vodka, pálenky). Můžeme použít jak byliny čerstvé, tak i sušené ty je dobré předem navlhčit.Čerstvé byliny jemně nasekáme,rozdrtíme a zalijeme alkoholem tak, aby byly zcela ponořeny. Necháme louhovat asi 14 dnů v uzavřené sklenici při pokojové teplotě. Obsahem často protřepáváme.Po čtrnácti dnech výluh scedíme.Používáme ke vtírání do pokožky jemnou masáží na bolavých místech.Ke zvýšení účinku můžeme na ošetřená místa přiložit bavlněnou látku a překrýt širším frote ručníkem/ v oblasti bedení páteře můžeme na bavlněnou látku přiložit ledvinový pás/

Obklady:
1. Křenová placka-
dvě hrsti hl. mouky
jedna polévková lžíce sádla
jedno menší celé vajíčko,
dvě polévkové lžíce jemně nastrouhaného křenu

Vše spojíme dohromady,uhněteme vláčnou hmotu, kterou natřeme na pruh bavlněné látky/dle velikosti postiženého místa/ a přiložíme hmotou na kůži.Obklady přikládáme až do zmírnění obtíží / vždy sledujeme reakci kůže ,aby nedošlo k alergii na určitou složku obkladu/

2.
Starý osvědčený obklad k uvolnění svalového tónusu a zmírnění bolestí /v postižené oblasti nesmí být zánět/

vařené brambory ve slupce horké vsypeme do plátěného pytlíku, ovážeme a tlakem rukou na pytlík tyto rozmačkáme a přikládáme na postiženou oblast /teplota musí být přiměřená,aby nedošlo k popálení kůže/

3.Hrst rozdrcené kůry z mladých větviček kaštanu povaříme 15 minut ve dvou litrech.Necháme 30 minut odstát. Plátno namočené v mírně teplém odvaru přikládáme na bolavá místa/záda,kyčle/.Obklad pokryjeme suchým plátnem a teplou přikývkou.Zábal ponecháme 1-2 hodiny působit. Přikládáme 1x denně alespoň po dobu 5 dnů za sebou.

Koupele:

1.
Šest polévkových lžic drcené přesličkové nati vsypeme do 2l vody,povaříme 20 minut, necháme 1 hodinu odstát a přecedíme do připravené koupele./koupel je dobré provádět i preventivně/

2,
Jeden kg jemně nařezané ovesné slámy vaříme v pěti litrech vody 30 minut.Necháme 1 hodinu odstát a přecedíme do koupele.Je to účinná koupel protože pomáhá vyplavovat nežádoucí látky z těla.

3.
dvacetpět dkg jemně postrouhaných kaštanů povaříme 20 minut ve 4 litrech vody, necháme 30 minut odstát a přecedíme do koupele.

Masti:

1. Mentolka-konopné mazání střídavě s konopnou mastí
2.Kostivalová mast s kafrem od Grešíka
3. Také pomáhá mast uvedena v rubrice masti tohoto blogu.
4. Také si můžete udělat mast z uvedených olejových mazání,že 15 dkg sádla rozpustíte v misce a do rozpuštěného sádla dáte dvě polévkové lžíce olejového výluhu/ např. ad.6 nebo7/ a necháte zchladnout. Polotuhou hmotu potom vyšleháte ručním šlehačem do pevného krému, dáte do krabičky s víčkem a uložíte do chladničky. Mast je velice jemná a dobře se nanáší.

Několik rad jak předcházet bolestem zad:

1.
Vyvarujte se nepřirozených až přehnaných pohybů,které mohou způsobit přepětí vazů a svalů nebo jejich zhmoždění.

2.
Při zvedání těžkých břemen se neohýbejte, ale pokrčte kolena a zdvih provádějte pokud možno rovnými zády.

3.
Pokud musíte přenášet těžký předmět, potom se neotáčejte v pase,ale vždy celým tělem.

4.
Při sezení dodržujte sed se vzpřímenými zády a zároveň dbejte abyste měli podepřenou bederní krajinu.Také pokud řídíte auto, potom sedadlo řidiče by mělo být nakloněno tak, aby se zvětšil úhel mezi trupem a stehny.

5.
Pokud vám zdravotní stav umožní plávání choďte pravidelně do bazénu a cvičte dle pokynů lékaře nebo fyzioterapeuta.Choďte také na masáže.

Během mé dlouholeté masérské praxe jsem často toto onemocnění ošetřovala a pokud postižený přišel včas,podařilo se problém odstranit masáží a vhodnými cviky. Jestliže byl v dané oblasti již zánět, potom byl další postup léčby svěřen lékaři.ˇUlevu od bolesti v začátku přináší vodorovná poloha s mírně pokrčenými dolními končetinami.