Srpen 2009

Močové kaménky

16. srpna 2009 v 21:23 | Jiřina, J.Suchý.E.Korbelář,převzato a upraveno,vlastní |  || Dobré rady pro vaše zdraví


Vytváří se z moči uvnitř močového systému a skládají se z jedné nebo více krystalických látek a ze základní matečné látky.Může je vyvolat infekce močových cest nebo retence moče, nadměrný příjem minerálních látek, nedostatečný příjem tekutin, nedostatek vit.A, poruchy vegetativní nervové soustavy, poruchy látkové výměny, přítomnost písku v ledvinových pánvičkách.
Průvodním jevem obtíží bývá kolika,způsobená přechodem kaménku z ledvinové pánvičky do močovodu, kdy může dojít k poškození sliznice. Písek a drobné kaménky odcházejí většinou bezbolestně. V průběhu koliky může dojít i k zastavení moče , dále k zažívacím poruchám, mdlobám, pocení, bolestnému nucení na moč. Bolesti většinou vystřelují podél močovodu do měchýře a také stehen. Mohou trvat několik minut i hodin a také s krátkými přestávkami několik dnů. Ledvinová kolika přichází často v pozdních nočních hodinách bez jakýchkoliv příznaků. Je provázena zvracením, nadýmáním, nemocný je bledý, tep je slabý. Pokud kamének projde do močového měchýře, kolika najednou ustane.
Při kolikách je vhodné pít čaj z této bylinné směsi :

heřmánek květ 50 g
bříza list 25 g
přeslička rolní nať 50 g
jahoda obecná list 50 g
truskavec nať 50 g
kopřiva list 25 g
lípa květ 50 g
zlatobýl nať 25 g
vřes květ 15 g
bez černý květ 15 g

1 čajovou lžičku směsi zalijte šálkem studené vody, povařte 3 minuty a nechte louhovat 20 minut. Pijte čaj hodně teplý po jídle 3x denně po dobu 12 dní. Pět dní vynechte a opět pijte 12 dní.

Po dobu léčby se doporučuje vypustit z jídelníčku tučná masa, jíst ryby, masa libová, zeleninové polévky, ovesné vločky v různé úpravě,a pohanku. Nejíst rebarboru ,špenát,tvaroh. Nepít alkohol, studené pivo, kávu,silný čaj a také mléko. Je vhodné pít minerálky oslazené medem. Po celou dobu léčby i následně je nutno dbát o pravidelné vyměšování. Dávat pozor na prochladnutí.V každém případě navštivte lékaře.

Močové kaménky podle chemického složení:

1. Oxalátové-nejčastěji se vyskytují v močových cestách.Jsou většinou drobné až malé. Jejich vzniku napomáhá vyšší koncentrace kyseliny šťavelové. Malé kaménky jsou tvrdé a jejich povrch je hrbolatý. Vzhledem připomínají ostružinu a mají bělavou až bílošedou barvu.Krevní barvivo, které je uloženo na povrchu jim někdy dodává barvu až tmavohnědou. Jsou velmi těžce rozpustitelné. Příznačné pro ně je vyšší obsah kyseliny močové v krvi a vyšší pH moči. (pH vyjadřuje míru kyselosti roztoků a označuje se čísly O-14. Číslo 7 je neutrální, ,méně něž 7 vyjadřuje kyselost a nad 7 zásaditost roztoku). Proto se při léčbě těchto kaménků doporučuje zvýšený přísun tekutin, aby se pH moči udrželo v rozmezí 6,0-6,2. Pozor na užívání vit. C v nadměrných dávkách, protože kyselina ascorbová se v nadměrném množství může přeměňovat na kyselinu šťavelovou a zadat tak vzniku nových kaménků.
Během léčby je nutno dodržet dietní režim a léčebný postup daný odborným lékařem.

Doporučuje se pít čaj ze směsi:

mátá peprná list 20 g
truskavec nať 40 g
měsíček lék. květ 20 g
kukuřičné vlasy 40 g
violka trojbarevná nať 40 g
řebříček květ nať 40 g
zlatobýl nať 50 g

1 čajovou lžičku zalijte šálkem studené vody, povařte 3 minuty, nechte 5 minut odstát.Po scezení pijte šálek čaje před snídaní a večeří.

Také pomáhá čaj z tužebníku jilmového,bylina se označuje jako rostlinný salicylát, tak jako vrba bílá.Léčebný účinek právě závisí na obsahu salicylových sloučenin.

1 čajovou lžičku květů tužebníku jilmového zalijte šálkem vroucí vody , nechte 6 minut louhovat
a po scezení pijte 2-3 šálky denně.
nebo:

truskavec nať 60 g
chrpa květ 40 g
měsíček lék. 40 g
mochna husí nátržník oddenek 20 g

3 polévkové lžíce zalijte 1/2 l studené vody, nechte přes noc louhovat a ráno ohřejte a po zcezení pijte během dne.

Doporučuje se zařadit do stravy ořechy, fazole,hrách,banány, ovesné vločky /dietu určí lékař/

2.Fosfátové- mají nepravidelný tvar,bývají měkké a lomivé s hladkým povrchem. Barva je šedá .Jejich vznik a následný růst má velmi úzký vztah k infekci..Při léčbě se udržuje pH moči v rozmezí 5,2-5,6. Opět je nutné dodržovat dietní režim.(Doporučuje se strava bohatá na uhlovodany,cukry, maso, vejce,bez zeleniny a ovoce.)

Z bylinných čajů je vhodné pít čaj ze směsi:

lopuch kořen 50 g
vrba bílá kůra 40 g
přeslička rolní nať 20 g
mateřídouška nať 20 g
fazole lusk bez semen 40 g
jalovec plod 15 g
truskavec nať 50 g
kukuřičné vlasy 30 g

1 čaj. lžičku zalijte šálkem vody,4 minuty povařte. Po scezení pijte první týden šálek čaje před snídaní a obědem a dále 3 x denně před jídlem ,oslazený sirupem z černého rybízu / v zimním období/ a letním období přidejte do čaje při jeho přípravě, list černého rybízu,který fosfáty a vápence rozpouští.

nebo:

bříza list 50 g
fazole lusk bez semen 50 g
violka trojbarevná 50 g
vrba bílá kůra 30 g
mateřídouška nať 50 g
vřes květ 20 g

4 polévkové lžíce směsi zalijte 1 l vody,nechte louhovat přes noc, ráno zceďte a rozdělte na 4 díly a vypijte během dne.

3.Cystinové- tyto kaménky se z léčebného hlediska nejhůře ovlivňují. Jsou většinou barvy žluté a nazelenalé s hladkým povrchem. Léčba musí být stanovena tak,aby se zásaditost moči udržovala na pH v rozmezí 7,5-8,0.
Po vyplavení kaménků je nevyhnutelně nutné dodržovat lékařem stanovenou životosprávu a cílenou dietu včetně pitného režimu. Preventivně se doporučuje pít bylinkové čaje.

brusinka obecná list 30 g
medvědice lék. list 30 g
ořešák list 30 g
jitrocel kopinatý list 25 g
pampeliška kořen 10 g
pýr plazivý kořen 10 g

3 vrchovaté lžíce směsi zalijte 600 ml vody ,nechte přes noc louhovat, ráno ohřejte, rozdělte na 4 díly a pijte během dne.

4.Urátové - bývají hrotovitého tvaru,hladkého povrchu a barvy tmavohnědé a žlutošedé. Jsou tvrdé a vyskytují se většinou ve velkém počtu. V močovém měchýři jich může být i několik set. Mohou však být i většího rozměru a mohou zcela vyplňovat pánvičku ledvinovou.Přítomnost těchto kaménků se vyznačuje přítomností krve v moči, bolestmi a někdy i zastavením moči. Opět během léčby je důležité dodržovat dietu danou lékařem a hlavně hodně pít.

Pomáhá čaj z bylinné směsi:

medvědice lék. list 20 g
bříza list 40 g
zlatobýl nať 40 g
smil písečný 30 g
violka trojbarevná nať 40 g
jehlice trnitá kořen 40 g
pampeliška kořen 50 g
fazole lusk bez semen 30 g

1 čaj. lžičku směsi zalijte 200 ml vody, povařte 4 minuty, nechte 6 minut odstát a po scezení pijte šálek čaje před snídaní a během dne.

nebo:

medvědice lék. list 40 g
vřes obecný nať 40 g
bříza list 40 g

3 pol. lžíce spařte 1/2 l vody ,20 minut louhujte,po scezení rozdělte na 4 díly, které během dne vypijete.

Preventivně se proti tvorbě močových kaménků doporučuje pít čaj z těchto bylinných směsí:

černý bez květ 20g
kopřiva list 20 g
přeslička rolní nať 20 g
lopuch kořen 20 g
mařinka vonná nať 20 g

1 vrchovatou čajovou lžičku směsi zalijte šálkem vroucí vody, nechte 10 minut odstát. Po scezení pijte 3x denně šálek čaje mezi jídly.

nebo:

kopřiva list 30g
přeslička rolní nať 50 g
lopuch kořen 30 g
černý bez květ 20 g
černý bez plod 20 g

1 čaj. lžičku směsi zalite šálkem st.vody, povařte 3 minty, nechte odstát 10 minut a po scezení pijte 2x denně šálek.

S bolestmi zad v bederní oblasti způsobené močovými kaménky jsem se v mé praxi setkávala často. Bolesti většinou vystřelovaly do různých oblastí těla.Po provedené šetrné masáži bolesti ustupovaly a následně jsem byla informována, že byly vyplaveny kaménky a bolest záhy zmizela úplně. V případech, kdy bolesti byly nesnesitelné bylo nutné okamžité ošetření lékařem / v nemocnici/ ,aby se zabránilo dalším zdravotním komplikacím.
Při nachlazení zejména od noh často pobolívá v podbřišku s častým nucením na moč. K odeznění obtíží pomáhá obklad ze suché vaty přiložený na podbřišek, protože vata udržuje stálou teplotu a obtíže brzy odezní.
Závěrem bych ještě jednou chtěla zdůraznit, že věškerou podpůrnou léčbu na výše uvedené obtíže je nutné konzultovat s lékařem a také včas lékaře navštívit.