Říjen 2009

Chřipka.

25. října 2009 v 20:04 | Jiřina, J.Suchý,Dr. Geiger, vlastní |  || Dobré rady pro vaše zdraví


Chřipka neboli influenza, je onemocnění infekční,vyvolané virem různých kmenů. Přenáší se kapénkovou infekcí vzdušnou cestou. Inkubační doba je velmi krátká, jeden až tři dny. Velmi typický je začátek onemocnění ,kdy pociťujeme škrábání v krku, kdy následuje horečka, mrazení, třesavka,bolesti hlavy,v kříži a bolesti končetin. Celkově se cítíme oslabeni. Často dochází k zánětu nosní sliznice, očních spojivek, hltanu, hrtanu,ale také může dojít k zápalu plic a bronchitidě s dráždivým kašlem. U dětí pak dochází ke zvracení, krvácení z nosu a průjmům. Chřipka může za určitých okolností být velmi nebezpečným onemocněním, zejména u zesláblých pacientů a starších lidí.

Uvádím čajové směsi, které při tomto onemocnění působí podpůrně. Pokud užíváte léky na jiné nemoci, poraďte se o podpůrné léčbě s lékařem.

1. Bez černý květ - 30 g
Lípa květ - 30 g
Máta pep. - 30 g
Violka trojbarevná - 30 g

Dvě čajové lžičky směsi zalijte 200 ml vroucí vody, nechte přejít varem, 10 minut odstát a po scezení pijte 3x denně jeden šálek.

2.

Bez černý květ 30 g
Kopřiva list 30 g
Proskurník lék. kořen 25 g
Lípa květ 30 g

1 polévkovou lžíci směsi zalijte 250 ml vroucí vody,nechte úpřejít varem a hned odstavte na 10 minut. Po scezení popíjejte čaj teplý 2x denně.Je to velmi účinný čaj /také se mu někdy říká bylinný aspirin/

3.

Lípa květ 50 g
Lékořice kořen 25 g
Hřebíček koření 1 g
Kopřiva list 10g

Příprava a postup je jako u čaje č.1.Pijte dva šálky denně. Doporučuji kořen lékořice namočit na dvě hodiny a potom přidat k ostaní směsi.

4.

Dobromysl obecná nať 40 g
Lípa květ 40 g
Pampeliška list 20 g
Kopřiva list 20 g

Příprava a postup jako u čaje č. 1. Pijte 3-4 šálky denně.

5.

Heřmánek květ 30 g
Lípa květ 3O g
Řepík lék. nať 15 g
Bez černý květ 10 g

Opět příprava a postup jako u čaje č. 1. Pijte 3x denně šálek 15 minut před jídlem.

6. J.Suchý doporučuje tuto byl. směs:

Lípa květ 25 g
Proskurník kořen 50 g
Jitrocel kopinatý list 25 g
Pýr kořen 25 g
Šalvěj list 25 g
Světlík lék. 25 g
Máta pepr. list 20 g
Meduňka list 50 g
Podběl květ 25 g
Heřmánek květ 25 g
Bez černý 20 g

Jednu čajovou lžičku směsi zalijte 200 ml vody, vařte 3 minuty, pijte 3x denně šálek čaje.

7.

Dr. Geiger doporučuje bylinnou směs:

Pivoňka květ 1g
Lékořice kořen 5g
Máta pepr.list 5 g
Divizna květ 5g
Heřmánek květ 5 g
Tužebník jilmový nať 10 g
Lípa květ 20 g
Bez černý květ 20 g
Vrba bílá kůra 30 g

Směs dobře promíchejte. Tři čajové lžičky směsi zalijte 600 ml vody, povařte 8 minut a po scezení vypijte během dne po doušcích 1/2 l teplého čaje.

8.

Velmi pomáhá čaj a tinktura z Echinacey- z lékárny a užívání se řídí návodem na obalu.

Oblíbené jsou přípravky z cibule:

a)

Nakrájejte nahrubo jednu větší cibuli dejte do sklenky s víčkem a zalijte 1/2 l pálenky /vodky/. Nechte 14 dní vyluhovat, potom přeceďte a uložte do menších lahviček. Takto zhotovenou tinkturu užívejte v době potřeby a to 1-2 čajové lžičky denně.

b) Lahodná medicina pro děti:

Jednu polévkovou lžíci lipového květu přelijte 200 ml vody, nechte přejít varem a na10 minut odstavte.Po této době sceďte. Mezitím si připravte cibulový odvar tak, že pokrájíte středně velkou cibuli, přelijete ji vodou a krátce povaříte, odstavíte a scedíte. Hotový lipový nálev a cibulový odvar smíchejte, přidejte šťávu z citronu, oslaďte medem, zamíchejte a teplý podávejte dětem.

c) Bylinný sirup podle dr. Klevetové- vlastní úprava

Tento sirup je velmi dobrým pomocným prostředkem proti chřipkovému onemocnění. Protože ingredience byly uvedeny bez váhových poměrů , stanovila jsem vlastní váhové množství .
Lze ho užívat i preventivně, kdy např. chřipka vrcholí.

Bylinná směs ke zhotovení sirupu:

Podběl květ 20 g
Violka vonná nať 10 g
Plicník lék. nať 20 g
Prvosenka jarní květ 20 g
Kostival kořen 10 g
Jitrocel kopinatý list 20 g
Bez černý květ 10 g
Lípa květ 10 g
Tužebník jilmový květ 10 g

Příprava sirupu vypadá sice složitě, ale stojí zato.Připravíte si počet nádobek podle počtu druhů bylinek, protože se musí udělat výluh z každého druhu bylin samostatně.Pak se zcezené výluhy slijí do jedné nádoby.

Postup:Kořen kostivalu dejte večer do misky, zalijte vodou a nechte přes noc louhovat. Druhý den vsypte do připravených nádobek vždy po jednom druhu bylinek a zajite každou nádobku takovým množstvím vody, aby byly bylinky ponořeny) asi 175-200 ml).Vše necháme 5 hodin vyluhovat.Následně postupně zahřejte obsah v jednotlivých nádobkách až k bodu varu a nechte opět 20 minut vyluhovat.Po dvaceti minutách každý výluh přeceďte do větší nádoby přes gázu a bylinky vymačkejte.Slitý výluh zvažte a přidejte tolik medu kolik výluh váží.Pořádně promíchejte a zahřívejte ( nevařte) tak dlouho až se docílí sirupové konsistence. Nakonec sirup nalijte do menších skleniček.Můžete sterilovat.
Při onemocnění chřipkou užívejte jednu polévkovou lžíci 2x denně. Preventivně stačí užívat 1 pol. lžíci.(děti čaj.lž.)

Maminka na začínající chřipku připravovala nápoj:
Do 1 dl vařící vody dala 1 dl rumu,1 polévkovou lžíci medu,šťávu z celého citronu a 2 tabl. acylpirinu. Po vypití se zalehlo do postele a pořádně se potilo.

nebo ještě podobný nápoj :

Do 200 ml vody zahřáté na 80 st.C, dala 2 polévkové lžíce medu, přidala štávu ze dvou citronů a 5 cl pálenky / vodky/.Nápoj se pořádně promíchal a vypil po doušcích před spaním. Dětem se podával bez alkoholu.

Od kamarádky mi mailem přišel tento recept na prevenci proti chřipce:

25 dkg čerstvého zázvorového keřenu
25 dkg cukru
0,25 l vody
0,25 l vymačkané citronové šťávy

Zázvor oloupeme a nakrájíme na plátky,vodu přivedeme k varu a zázvor do ní vhodíme a až přejde varem,krátce necháme na sporáku dojít.Scedíme,přidáme cukr a vychladíme.Do vychladlého nálevu vlijeme citronovou šťávu.Slijemedo sklenice s víčkem a dáme do chladna. Užíváme nalačno jednu štamprličku (dle snášenlivosti-je to síla)


Byliny vhodné pro inhalaci:

-Dobromysl obecná nať
-Tymián obecný nať
-Borovicové pupeny nebo jehličí
-Heřmánek lék. květ (pozor na alergii)
-Máta pep. nať
-Anýz plod

Vhodná kloktadla:

1.Řepík lékařský nať: nálev ze dvou čajových lžiček bylin zalitých 250 ml vroucí vody,nechat odstát 5 minut, scedit a kloktat několikrát denně

2. Bez černý květ-1 pol. lžíci zalijte 200 ml vroucí vody ,5 minut odstát a po scezení kloktat

3. ˇ
- Šalvěj lék.list 30 g
- Divizna velkokv.květ 20 g
- Heřmánek lék.květ 20 g

Udělejte odvar z 1pol.lžíce směsi a 200 ml vody,po odstátí a zcezení kloktejte

4.
-Šalvěj lék. list 30 g
-Proskurník lék.list 25 g
-Meduňka lék. 15 g Příprava jako u č. 3.

Já považuji za nejlepší kloktadlo jitrocelovou tinkturu.Její příprava je uvedena v rubrice "Tinktury" z května 2008.


Co bychom měli udělat v prevenci proti chřipce:

-základem je pestrá ,zdravá strava,protože vyvážený jídelníček vám dodá všechny důležité živiny, které tělo potřebuje
- dodržovat pitný režim ( byl.čaje,ovocné šťávy,minerálky apod.)
- v zimním období popíjet 2-3x týdně čaj z echinacey nebo užívat tinkturu z této byliny
- zařazovat častěji do jídelníčku česnek
- v období epidemie nechodit do míst ,kde je shromážděno větší množství lidí
- zbytečně se nepřepínat a neunavovat

V každém případě, pokud budete pociťovat příznaky chřipky, zajděte k lékaři. Samoléčbou si můžete způsobit těžké zdravotní komplikace.

Mamografie a samovyšetřování prsní žlázy - prevence

17. října 2009 v 21:28 | Jiřina,upraveno dle osvětového letáčku /bez aut.pr./ |  || Na pomoc životu

Dlouho jsem se rozmýšlela,zda se mám k danému tématu znovu vrátit, protože v této oblasti již bylo hodně napsáno / internet, média, odb. časopisy /. Avšak s ohledem na množství dotazů, které od žen stále dostávám, rozhodla jsem se, že napíši k danému tématu článek postupně krok za krokem s tím, že využiji v článku i mé vlastní zkušenosti. Vodítkem mi byl osvětový letáček.

Nejprve co to je mamografie:

Mamografie je speciální rentgenová metoda, která je určena pro vyšetření prsu.Prsy se touto metodou zobrazují ve dvou směrech, jsou to t.zv. projekce. Takže se celkem zhotoví 4 snímky. Při tomto vyšetření se musí prs stlačit mezi kompresní desku a podložku. Silné stlačení je nutné, aby bylo dosaženo kvalitních snímků při minimální dávce záření. Stlačení prs v žádném případě nezraˇnuje, pouze ženy s větší citlivostí mohou mít trochu nepříjemný pocit. Je proto vhodné naplánovat vyšetření vprvní polovině manstruačního cyklu. Mamografie bývá vhodně doplňována ultrazvukovým vyšetřením nebo vyšetřením pomocí lasseru / nová doplňková metoda/.
U mladých žen, žen kojících a těhotných se upřednostňuje ultazvukové vyšetření. K vyšetření metodou mamografie jsou určena specializovaná pracoviště s osvědčením vydaným Ministerstvem zdravotnictví a která jsou zároveň také pravidelně kontrolována v rámci reakreditací.

... vyšetřování mamografem

...negatoskopy umožňují odhalit i velmi malé nádory v počátečním stadiu


Nejčastější dotazy a odpovědi k mamografickému vyšetřování:

1. Proč mám chodit na pravidelně na mamografické vyšetření,když se cítím dobře a v rodině se tato diagnóza nevyskytovala ?

Je dokázáno, že pravidelné mamograf.vyšetření snižuje úmrtnost žen o 35 %, protože včas odhalený zhoubný nádor prsu je dobře léčitelný / ve většině případů nemusí být odebrán celý prs, ale jen část/ a také léčení malých nádorů výrazně zmenšuje zátěž organismu. Pokud žena tvrdí, že v rodině se rakovina prsu nevyskytovala a z toho důvodu odmítá jít na toto vyšetření, pak je na velkém omylu, protože riziko tohoto onemocnění se týká všech žen. Pravidelné vyšetření by měla z toho důvodu absolvovat každá žena bez rozdílu.

2. Mám strach, že stlačení prsu může rakovinu vyvolat.

Jak již bylo výše uvedeno, stlačení prsu má za úkol dobře rozložit svalovou tkáň tak, aby byly vidět jednotlivé struktury a v žádném případě prs nezraňuje a ani rakovinu nevyvolává. Lékaři také uvádějí ,že mnoho žen nepříjemné pocity neměly. To mohu potvrdit i za sebe.

3. Nezvyšuje rentgenové záření riziko onemocnění?

Metoda mamografického vyšetření prováděná na moderním zařízení, využívá speciální měkké rentgenové záření a proto zátěž zářením je velmi malá, prakticky zanedbatelná. Z toho důvodu je možné provádět toto vyšetření pravidelně např. i každoročně. Před sedmi lety jsem byla zcela vyléčena a od té doby chodím pravidelně každoročně na mamografii, aniž bych měla strach z ozáření a dalších následků. Dávka záření během mamografického vyšetření je nižší než kdyby se žena celý den slunila.

4. Jsou ženy, které se často vymlouvají, že se nemohou prevence zúčastnit s ohledem na náročné zaměstnání:

Tady bych chtěla zdůraznit, že je velkou chybou až nezodpovědností vůči svému zdraví odmítat tak důležité preventivní vyšetření.Čas si lze vždy najít.

5.Častá otázka-mám cysty a slyšela jsem, že to není vhodné pro mamografii.

Výskyt cyst je zcela běžný stav způsobený hormonální nerovnováhou.Takové prsy neznamenají ,že riziko rakoviny je vyšší. Mamografie doplněná ultrazvukem je v daném případě vhodná.

6. Prokázal by snímek hrudníku nádor prsu? Chodím totiž na pravidelné snímkování hrudníku:

Snímek hrudníku neumožňuje odhalit ani větší nádor v prsu, protože zařízení pro snímkování hrudníku a filmový materiál, který se přitom používá včetně postupu se od mamografie zásadně odlišuje.

7. Proč mám jít na nové vyšetření, když jsem už jednou na mamografii byla?

Je to důležité , protože první mamografie slouží jako výchozí materiál pro srovnávání při dalších vyštřeních. Hlavním účelem pravidelného vyšetření je kontrola, že se tkáň prsu nemění a že se nadále neobjevují žádná podezřelá ložiska. Jedině tak je možné odhalit i velmi malé počáteční změny, které by se při pohmatovém vyšetření mohly projevit mnohem později.

8. Mám provedenou úpravu prsů implantátem. Nehrozí po vyšetření mamografem jeho poškození? Lze vůbec takový prs kvalitně vyšetřit ?

Ano.Takové vyšetření prsu s implantátem vyžaduje velkou zkušenost, proto je nutné se rozhodnout,kterému preventivnímu centru se svěřit. Určitě vám poradí váš lékař.Zmenšený , zvětšený nebo modelovaný prs není žádným diagnostickým problémem, protože diagnostiku vždy provádí velmi zkušený radiolog. Speciálně vyškolená radioložka použije při mamografii speciální projekce a jiný tlak na žlázu. Po mamogafii prsu většinou následuje doplňující vyšetření ultrazvukem, které dokáže zobrazit implantát v jednotlivých vrstvách a žlázu tak zobrazit úplně stejně jako u prsu bez implantátu.

9.Proč nemůže nahradit mamografii jenom ultrazvuk?

Způsob vyšetření na mamografickém pracovišti určuje lékař tohoto pracoviště. Ultrazvukové vyšetření se zejména provádí u mladých žen, které mají příznaky onemocnění prsu. V případě žen ve věku nad 40 let je potom základní vyšetření metodou mamografie,která je někdy doplněna ultrazvukem.Ale samotné ultrazvukové vyšetření není vhodné pro odhalení nádorů.

Mamografie je tedy nejspolehlivější dosud známou vyšetřovací metodou v odhalování nádorů a to i v počátečním stavu. Dle statistiky ze specializovaných pracovišť je spolehlivost této metody asi 90 %.

Samovyšetřování prsní žlázy.

Tato metoda je zatím nejlepší prevencí.Doporučuje se provádět 1x měsíčně a to v první polovině menstruačního cyklu.Tento způsob vyšetřování se také týká žen po menopauze.

Správný postup při vyšetřování:

Obr. A- vyšetření pohledem s rukama nad hlavou
Obr.B- vyšetření pohledem s pažemi volně podél těla
Obr.C- vyšetření horní vnitřní části prsu
Obrr.D-vyšetření horní zevní části prsu
Obr.E- vyšetření dolní vnitřní části prsu
Obr.F- vyšetření dolní zevní části prsu

1. Nejprve provedete vyšetření pohledem. Po svléknutí do půl těla si sednete /nebo můžete stát/ před zrcadlo, paže necháte volně podél těla (obr. B) a pečlivě sledujte změny ve velikosti nebo tvarech prsů. Zda nejsou některá místa vtažená nebo naopak vyklenutá, také se všímáte barevných změn( zarudnutí nebo větší žilní kresba).

2. Dáte ruce nad hlavu (obr.A) a prohlížíte prsa z různých úhlů a porovnáváte se stavem z poslední prohlídky, zda se neukázaly nějaké změny.Prohlédnete také dvorec, a bradavku , neobjevuje-li se výtok, krvácení, vtažení bradavky.


...kontrola dvorce ,bradavky a okolí

3. V další fázi následuje vyšetření pohmatem. Pravou rukou vyšetřujte levý prs (obr.C). Začněte v horní vnitřní části. Prsty pravé ruky položte naplocho na tuto část prsu a pomalými krouživými pohyby s mírným tlakem vyšetřete horní vnitřní část.Potom vyšetřete okolí dvorce, dvorec a bradavku. Po stisknutí dvorce pozorujte zda se neobjeví výtok nebo krvácení z bradavky.
Stejným způsobem postupujte při vyšetření dolní vnitřní části prsu ( obr. E)

4. Přejděte na dolní zevní a horní zevní část prsu a postupujte stejně jako v bodě 3.

5. Vyšetření levého prsu uzavřete tím, že vsedě nebo vestoje lehce zvednete levou ruku tak, aby se uvolnilo podpaží, které pečlivě zkontrolujete pohmatem. Obdobným zůsobem postujte u pravé strany.

...... vyšetření podpaží

Vyšetřování vleže:

1. Lehněte si na zem na podložku a hlavu položte na polštář, levé rameno podložte složeným ručníkem a levou ruku dejte pod hlavu. Potom pravou rukou vyšetřujte levý prs stejně jako tomu bylo ve stoje( vsedě) a to od horní vnitřní části až po horní zevní část. Při vyšetřování zevních částí položte levou paži podél těla.Vyšetřete také podpažní jamku.

2. Složený ručník přendáme pod pravé rameno a pravou ruku dejte pod hlavu. Levou rukou postupujeme jako v bodě 1.

Závěr:

Pokud si při vyšetření najdete jakýkoliv nový vám neznámý útvar nebo změnu, navštivte ihned svého lékaře. V žádném případě nepodléhejte panice, protože se může jednat o nezhoubné onemocnění, což bývá ve většině případů.
Masáže-naučme se masírovat sami -část 3.

4. října 2009 v 12:19 | Jiřina,vlastní praxe,vlastní fotodokumentace upravena dle průvodce automasáží |  I I Masáže


Opět vycházím ze své praxe a chtěla bych vás naučit další techniky tradiční masáže,vedoucí k zmírnění svalových napětí, uvolňování kloubů a ke zlepšení krevního oběhu. masáž můžete provádět vsedě nebo vestoje a to buď jako pětiminutovou za účelem rychlého uvolnění určité oblasti nebo hodinovou, kdy budete důkladně pracovat s klouby a svaly.
Po delší masáži odpočívejte.Můžete provádět celou soustavu posilující masáže, která začíná od hlavy až ke chodidlům nebo si můžete vybrat jen určitou oblast,kde ošetřujete jen některá místa.

Postup při masáži jednotlivých oblastí těla.

1. Hlava:


- ruce jsou sevřené v pěst, zápěstí je uvolněné a jemným poklepáváním pěstmi ošetřujte nejprve temeno hlavy, potom strany a zadní část hlavy- ruce jsou stále sevřené v pěst a ty samé oblasti masírujte ve tvaru kroužků na obou stranách hlavy


-krouživým třením konečky prstů masírujte pokožku na hlavě, postupujte od linie vlasů na čele přes temeno dolů až k šíji

2. Obličej:

- masáž začněte uprostřed čela krouživým třením konečky prstů a postupujte směrem ke spánkům (také můžete střídat s tahy od středu čela do stran)


malými kroužky ošetřete také žvýkací svaly na tváříchkrouživými pohyby ošetřete špičku nosu


masáž ukončete třením a mačkáním obou ušních boltců3. Krk :

- přiložte obě ruce zpředu na krk a rychlými tahy konečky prstů masírujte směrem vzhůru- hnětením masírujte svaly krku nejprve vzadu a také na stranách


- další masáž je kombinovaná s dýchacím cvičením aby se uvolnila krční páteř.Nejprve se nadýchněte a při výdechu lehce proveďte úklon vpravo.Při nádechu hlavu dejte do výchozí polohy a při dalšm výdechu proveďte úklon vlevo. Opět při nádechu dejte hlavu do výchozí polohy. Při dalším výdechu přitáhněte bradu k hrudníku a nádechem protáhněte krk a hlavu nechte ve výchozí poloze.Nyní jemným sekáním masírujte zadní oblast krku.


4. Ramena:

- sevřenou pěstí levé ruky poklepáváním masírujte pravé rameno a stejným způsobem postupujte i druhého ramene- pravou rukou masírujte hnětením krk směrem k levému ramennímu kloubu a to samé proveďte u druhého ramene


Na závěr zakružte rameny nejprve směrem vzad a potom vpřed. Při nádechu vytáhněte ramena až k uším potom během hlubokého výdechu ramena spusťte dolů.Toto opakujte asi 4 x.

5. Ruce a paže.

- masírujte uvolněnou pěstí poklepáním nejprve vnitřní stranu paže od ramene až k dlani a zpět vnější stranu paže od dlaně vzhůru. Proveďte 5x.


- hnětením, mačkáním a přetáčením ošetřete svaly paže od podpaží až dolů k ruce


-střídavě třete paže ve svižnějším tempu směrem dolů 3x a stejný počet tahů proveďte od dlaně vzhůru


- zápěstí masírované paže protáhněte oběma směry,


-otočte ruku masírované paže dlaní vzhůru a druhou rukou jemně zatáhněte prsty směrem dolů,tímto způsobem dobře uvolníte zápěstí


-konečky prstů masírujte vnitřní svaly ruky mezi záprstními kůstkami a můžete to protáhnout až ke kůstkám zápěstním


- promačkejte každý prst a zároveň s ním otočte a to včetně palce,postupujte takto až ke konečku prstu


-palcem jedné ruky masírujte dlaň ruky druhé


- masáž zakončete intenzivním protřepáním celé paže


Masáž v oblasti paže a ruky je velice účinná při lymfedému ,kdy byly oparativně odstraněny lymfatické uzliny .

Odvádění tekutin z předloktí:

- uchopte postiženou paži u zápěstí rukou druhé paže a jemnými stitky postupujte až k lokti. Při stisku zároveň narovnejte prsty ruky postižené paže.Při uvolnění , prsty uzavřete v pěst a jemně je přitlačte k dlani. Tento postup opakujte 5 x za sebou.Můžete provádět 2-3x denně.Odvádění tekutin z horní části paže:

- postupujte jemnými stisky od lokte až k ramennímu kloubu.Několikrát opakujte.


Stimulace krevního oběhu a mírnění bolestí kloubů na ruce:

-stiskněte postupně špičku každého prstu a následně rychle pusťte6.Nohy:

-volnými pěstmi poklepávejte po vnější straně nohy nejprve směrem dolů a po vnitřní straně pokračujte směrem nahoru opakujte 5x
Hřebety obou rukou intenzivně poklepujte po zadní straně nohy
Nakonec mačkáním,hnětením a přetáčením masírujte oběma rukama všechny svaly na noze (od třísel po kotníky)7.Chodidla:

-chodidlo jedné nohy opřete o nohu druhou a oběma rukama uchopte kotník a zatřepejte celým chodidlem


................jednou rukou uchopte prsty chodidla, přitáhněte je směrem k holeni a uvolněnou pěstí druhé ruky proklepávejte celou plosku


...............oběma palci masírujte celou plosku


...............konečky prstů masírujte postupně každý prst na noze a během masáže každým prstem pootočte