Mamografie a samovyšetřování prsní žlázy - prevence

17. října 2009 v 21:28 | Jiřina,upraveno dle osvětového letáčku /bez aut.pr./ |  || Na pomoc životu

Dlouho jsem se rozmýšlela,zda se mám k danému tématu znovu vrátit, protože v této oblasti již bylo hodně napsáno / internet, média, odb. časopisy /. Avšak s ohledem na množství dotazů, které od žen stále dostávám, rozhodla jsem se, že napíši k danému tématu článek postupně krok za krokem s tím, že využiji v článku i mé vlastní zkušenosti. Vodítkem mi byl osvětový letáček.

Nejprve co to je mamografie:

Mamografie je speciální rentgenová metoda, která je určena pro vyšetření prsu.Prsy se touto metodou zobrazují ve dvou směrech, jsou to t.zv. projekce. Takže se celkem zhotoví 4 snímky. Při tomto vyšetření se musí prs stlačit mezi kompresní desku a podložku. Silné stlačení je nutné, aby bylo dosaženo kvalitních snímků při minimální dávce záření. Stlačení prs v žádném případě nezraˇnuje, pouze ženy s větší citlivostí mohou mít trochu nepříjemný pocit. Je proto vhodné naplánovat vyšetření vprvní polovině manstruačního cyklu. Mamografie bývá vhodně doplňována ultrazvukovým vyšetřením nebo vyšetřením pomocí lasseru / nová doplňková metoda/.
U mladých žen, žen kojících a těhotných se upřednostňuje ultazvukové vyšetření. K vyšetření metodou mamografie jsou určena specializovaná pracoviště s osvědčením vydaným Ministerstvem zdravotnictví a která jsou zároveň také pravidelně kontrolována v rámci reakreditací.

... vyšetřování mamografem

...negatoskopy umožňují odhalit i velmi malé nádory v počátečním stadiu


Nejčastější dotazy a odpovědi k mamografickému vyšetřování:

1. Proč mám chodit na pravidelně na mamografické vyšetření,když se cítím dobře a v rodině se tato diagnóza nevyskytovala ?

Je dokázáno, že pravidelné mamograf.vyšetření snižuje úmrtnost žen o 35 %, protože včas odhalený zhoubný nádor prsu je dobře léčitelný / ve většině případů nemusí být odebrán celý prs, ale jen část/ a také léčení malých nádorů výrazně zmenšuje zátěž organismu. Pokud žena tvrdí, že v rodině se rakovina prsu nevyskytovala a z toho důvodu odmítá jít na toto vyšetření, pak je na velkém omylu, protože riziko tohoto onemocnění se týká všech žen. Pravidelné vyšetření by měla z toho důvodu absolvovat každá žena bez rozdílu.

2. Mám strach, že stlačení prsu může rakovinu vyvolat.

Jak již bylo výše uvedeno, stlačení prsu má za úkol dobře rozložit svalovou tkáň tak, aby byly vidět jednotlivé struktury a v žádném případě prs nezraňuje a ani rakovinu nevyvolává. Lékaři také uvádějí ,že mnoho žen nepříjemné pocity neměly. To mohu potvrdit i za sebe.

3. Nezvyšuje rentgenové záření riziko onemocnění?

Metoda mamografického vyšetření prováděná na moderním zařízení, využívá speciální měkké rentgenové záření a proto zátěž zářením je velmi malá, prakticky zanedbatelná. Z toho důvodu je možné provádět toto vyšetření pravidelně např. i každoročně. Před sedmi lety jsem byla zcela vyléčena a od té doby chodím pravidelně každoročně na mamografii, aniž bych měla strach z ozáření a dalších následků. Dávka záření během mamografického vyšetření je nižší než kdyby se žena celý den slunila.

4. Jsou ženy, které se často vymlouvají, že se nemohou prevence zúčastnit s ohledem na náročné zaměstnání:

Tady bych chtěla zdůraznit, že je velkou chybou až nezodpovědností vůči svému zdraví odmítat tak důležité preventivní vyšetření.Čas si lze vždy najít.

5.Častá otázka-mám cysty a slyšela jsem, že to není vhodné pro mamografii.

Výskyt cyst je zcela běžný stav způsobený hormonální nerovnováhou.Takové prsy neznamenají ,že riziko rakoviny je vyšší. Mamografie doplněná ultrazvukem je v daném případě vhodná.

6. Prokázal by snímek hrudníku nádor prsu? Chodím totiž na pravidelné snímkování hrudníku:

Snímek hrudníku neumožňuje odhalit ani větší nádor v prsu, protože zařízení pro snímkování hrudníku a filmový materiál, který se přitom používá včetně postupu se od mamografie zásadně odlišuje.

7. Proč mám jít na nové vyšetření, když jsem už jednou na mamografii byla?

Je to důležité , protože první mamografie slouží jako výchozí materiál pro srovnávání při dalších vyštřeních. Hlavním účelem pravidelného vyšetření je kontrola, že se tkáň prsu nemění a že se nadále neobjevují žádná podezřelá ložiska. Jedině tak je možné odhalit i velmi malé počáteční změny, které by se při pohmatovém vyšetření mohly projevit mnohem později.

8. Mám provedenou úpravu prsů implantátem. Nehrozí po vyšetření mamografem jeho poškození? Lze vůbec takový prs kvalitně vyšetřit ?

Ano.Takové vyšetření prsu s implantátem vyžaduje velkou zkušenost, proto je nutné se rozhodnout,kterému preventivnímu centru se svěřit. Určitě vám poradí váš lékař.Zmenšený , zvětšený nebo modelovaný prs není žádným diagnostickým problémem, protože diagnostiku vždy provádí velmi zkušený radiolog. Speciálně vyškolená radioložka použije při mamografii speciální projekce a jiný tlak na žlázu. Po mamogafii prsu většinou následuje doplňující vyšetření ultrazvukem, které dokáže zobrazit implantát v jednotlivých vrstvách a žlázu tak zobrazit úplně stejně jako u prsu bez implantátu.

9.Proč nemůže nahradit mamografii jenom ultrazvuk?

Způsob vyšetření na mamografickém pracovišti určuje lékař tohoto pracoviště. Ultrazvukové vyšetření se zejména provádí u mladých žen, které mají příznaky onemocnění prsu. V případě žen ve věku nad 40 let je potom základní vyšetření metodou mamografie,která je někdy doplněna ultrazvukem.Ale samotné ultrazvukové vyšetření není vhodné pro odhalení nádorů.

Mamografie je tedy nejspolehlivější dosud známou vyšetřovací metodou v odhalování nádorů a to i v počátečním stavu. Dle statistiky ze specializovaných pracovišť je spolehlivost této metody asi 90 %.

Samovyšetřování prsní žlázy.

Tato metoda je zatím nejlepší prevencí.Doporučuje se provádět 1x měsíčně a to v první polovině menstruačního cyklu.Tento způsob vyšetřování se také týká žen po menopauze.

Správný postup při vyšetřování:

Obr. A- vyšetření pohledem s rukama nad hlavou
Obr.B- vyšetření pohledem s pažemi volně podél těla
Obr.C- vyšetření horní vnitřní části prsu
Obrr.D-vyšetření horní zevní části prsu
Obr.E- vyšetření dolní vnitřní části prsu
Obr.F- vyšetření dolní zevní části prsu

1. Nejprve provedete vyšetření pohledem. Po svléknutí do půl těla si sednete /nebo můžete stát/ před zrcadlo, paže necháte volně podél těla (obr. B) a pečlivě sledujte změny ve velikosti nebo tvarech prsů. Zda nejsou některá místa vtažená nebo naopak vyklenutá, také se všímáte barevných změn( zarudnutí nebo větší žilní kresba).

2. Dáte ruce nad hlavu (obr.A) a prohlížíte prsa z různých úhlů a porovnáváte se stavem z poslední prohlídky, zda se neukázaly nějaké změny.Prohlédnete také dvorec, a bradavku , neobjevuje-li se výtok, krvácení, vtažení bradavky.


...kontrola dvorce ,bradavky a okolí

3. V další fázi následuje vyšetření pohmatem. Pravou rukou vyšetřujte levý prs (obr.C). Začněte v horní vnitřní části. Prsty pravé ruky položte naplocho na tuto část prsu a pomalými krouživými pohyby s mírným tlakem vyšetřete horní vnitřní část.Potom vyšetřete okolí dvorce, dvorec a bradavku. Po stisknutí dvorce pozorujte zda se neobjeví výtok nebo krvácení z bradavky.
Stejným způsobem postupujte při vyšetření dolní vnitřní části prsu ( obr. E)

4. Přejděte na dolní zevní a horní zevní část prsu a postupujte stejně jako v bodě 3.

5. Vyšetření levého prsu uzavřete tím, že vsedě nebo vestoje lehce zvednete levou ruku tak, aby se uvolnilo podpaží, které pečlivě zkontrolujete pohmatem. Obdobným zůsobem postujte u pravé strany.

...... vyšetření podpaží

Vyšetřování vleže:

1. Lehněte si na zem na podložku a hlavu položte na polštář, levé rameno podložte složeným ručníkem a levou ruku dejte pod hlavu. Potom pravou rukou vyšetřujte levý prs stejně jako tomu bylo ve stoje( vsedě) a to od horní vnitřní části až po horní zevní část. Při vyšetřování zevních částí položte levou paži podél těla.Vyšetřete také podpažní jamku.

2. Složený ručník přendáme pod pravé rameno a pravou ruku dejte pod hlavu. Levou rukou postupujeme jako v bodě 1.

Závěr:

Pokud si při vyšetření najdete jakýkoliv nový vám neznámý útvar nebo změnu, navštivte ihned svého lékaře. V žádném případě nepodléhejte panice, protože se může jednat o nezhoubné onemocnění, což bývá ve většině případů. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Barbora Nat Barbora Nat | E-mail | 21. dubna 2013 v 14:40 | Reagovat

Dobrý den, můžu se prosím zeptat, jestli je normální, že mám pravý prs lehce větší než levý, ale ten pocit mám jen já? Zároveň mi často vpadává pravá bradavka dovnitř a mám na ní lehce asi odchlíplou kůžičku, která nebolí, nekrvác, ale stále se nehojí.
může to být něco nebezpečného?

2 Michal Horák Michal Horák | 16. března 2014 v 13:10 | Reagovat

Luxus Cickýýýý

3 Best Online Loans Best Online Loans | E-mail | Web | Včera v 5:36 | Reagovat

no credit loans <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com/">1000 dollar loan</a> bad credit loans direct lenders <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com/>bad credit loans guaranteed approval</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama