Prosinec 2009

Páteř a její propojení s naším tělem - 1.část

10. prosince 2009 v 20:17 | Jiřina,K.Lewit-převzato a upraveno,doplněno z vlastní praxe |  || Dobré rady pro vaše zdraví


Dnešní článek bude o páteři,její úloze a hlavně o vzájemném propojení obratlů s ostatními orgány těla. Páteř, která se skládá ze 7 obratlů krčních, 12 obratlů hrudních, 5 obratlů bederních,kosti křížové a kostrče, chrání nervové struktury- míchu,která prochází otvorem v týlní kosti a vstupuje do páteřního kanálu,dále míšní nervy, které vystupují otvory mezi obratli. Je nejen pohybovou osou těla,ale i orgánem rovnováhy. Pracuje jako řízená funkční jednotka.
Typickým onemocněním, které v současné době trápí většinu z nás, jsou bolesti páteře. Příčinou, kromě úrazů bývají stresy, nedostatek pohybu,sedavé zaměstnání,nedostatek důležitých minerálů ve stravě a celkově špatná životospráva. Také nesmíme podcenit psychické vlivy.

Vzájemné propojení obratlů s naším tělem:

1. Krční páteř:

první krční obratel:....... obličej,lebka,uši,mícha,prokrvení hlavy
druhý krční obratel:.......oči,uši,jazyk,dutiny,zrakový nerv
třetí krční obratel:........zuby,uši,kosti obličeje
čtvrtý krční obratel:........nos,rty,uši-bubínky,ústa
pátý krční obratel :.........hltan, krční žlázy,hlasivky
šestý krční obratel:.........ramena,šíjové svaly,mandle
sedmý krční obratel:.......ruka,štítná žláza,slinné žlázy,loket

2. Hrudní páteř:

první hrudní obratel:.......dlaň,dolní část ruky,průdušky,hltan
druhý hrudní obratel:......srdce, věnčité cévy
třetí hrudní obratel:..........plíce, hrudník, průdušky
čtvrtý hrudní obratel:........žlučovody,žlučník
pátý hrudní obratel:.........játra,krev
šestý hrudní obratel:.......žaludek
sedmý hrudní obratel:.....slinivka a dvanáctník
osmý hrudní obratel:.......bránice ,slezina
devátý hrudní obratel:....nadledvinky
desátý hrudní obratel:....ledviny
jedenáctý hr.obratel:.......močovody
dvanáctý hr.obratel:.......krevní oběh,vaječníky,střeva

3. Bederní páteř:

první bederní obratel:.....tlusté střevo
druhý bederní obratel:....slepé střevo,břicho
třetí bederní obratel:.......pohlavní orgány
čtvrtý bederní obratel:.....ischias,zádové svaly,nervy nohou
pátý bederní obratel........chodidla,kotníky,hýždě,konečník

Například časté blokády hlavových kloubů, krční páteře nebo prvního žebra včetně svalového napětí , mohou způsobit zdravotní potíže hrtanu, průdušek a hlasivek. Bloky v oblasti přechodu krční a hrudní páteře se mohou podílet na srdečních a oběhových potížích.
Chronické bolesti krční páteře ,jejichž častou příčinou bývají degenerativní změny na obratlích, bývají často spojenys bolestmi ramen a horních končetin.Dostavuje se brnění končetin, mravenčení a špatné prokrvování. Na druhé straně zase při chronických onemocněních vnitřních orgánů jsou bolesti páteře častější- např:onemocnění srdeční jsou propojena s obtížemi krční páteře a oblasti přechodu krční a hrudní páteře. Při žlučníkových potížích zase často bolesti vystřelují do pravého ramene ,krční páteře a šíjových svalů. Blokády hrudních obratlů a žeber způsobují bolesti hrudní páteře a často s těmito bolestmi souvisejí onemocnění vnitřních orgánů(srdce, plíce, ledviny, žaludek) Mohu uvést příklad, kdy bloky třetího až pátého hrudního obratle s posunutí třetího a pátého žebra na levé straně, mohou způsobit zhoršení dechových funkcí, bušení srdce,ale i jiné poruchy srdečního rytmu.Také se mohou dostavit úzkostné stavy.
K nemocem žaludku, dvanáctníku,slinivky,jater i žlučníku mají vztah funkční poruchy ve střední a dolní části páteře.S výše uvedenými problémy jsem se často setkávala během své praxe.

Při akutních bolestech páteře, spojených s bolestmi za hrudní kostí, poruchami srdečního rytmu,s dechovými obtížemi se zvracením a bolestmi břicha , neprodleně navštivte svého lékaře, aby včas vyloučil náhlou břišní příhodu (zánět slepého střeva,zauzlení střev,prasklý vřed,mimoděložní těhotenství a pod.) Také infarkt. Zajděte k lékaři ikdyž i při silných bolestech, které sami nezvládnete a také ikdyž tyto bolesti nemají vedlejší projevy. Léky jako analgetika,spasmolytika a j. ,které si v samoléčbě vezmete, jenom bolest na krátkou dobu utiší, ale neodstraní její příčinu.Tady právě je velké nebezpečí poškození zdraví.




Všem návštěvníkům mého blogu přeji příjemné prožití vánočních svátků, hodně podhody,úspěchů a hlavně pevného zdraví v novém roce 2010.