Březen 2010

Tajemství starocikánských receptů.

20. března 2010 v 23:51 | Jiřina,upraveno dle publikace J.A.Zentricha |  || Dobré rady pro vaše zdraví

Dnešní článek věnuji léčivému umění podle starocikánských receptů. Rady a různé receptury před lety sebral a přeložil Vl. Sládeček a některé z nich uvedl ve své publikaci známý bylinkář pan Zentrich,kterého si velice vážím.

Rady a recepty na různé zdravotní problémy uvedené ve starocikánských receptech:

1. Péče o nehty:

Potřebujeme:
3 kg hovězích kostí
2 středně velké cibule
6 ks koření hřebíček
1 čaj.lžičku tymiánu
4 bobkové listy
1 kořen petržele

Vše dáme do nádoby,zalijeme vodou tak,aby byly kosti zakryty,hřebíček zastrčíme do cibule a vaříme asi 4 hodiny/ bez soli/. Během vaření stále vodu dolíváme. Po 4 hodinách kosti vyndáme a zbylý vývar dáme do vhodných nádob na chladné místo. Užívá se 3x denně 1 polévková lžíce po dobu dvou měsíců.Po této době by mělo dojít ke zkvalitnění nehtů / nelámou se a jsou pevné/.

2.Péče o pleť-pleťová voda:

1 hrst natě kerblíku lesního
1 pol. lžíce lístků máty divoké

Uvedené množství zalijeme 1 litrem vařící vody, necháme 15 minut louhovat a po scezení nálevem potíráme obličej. Obličej získává mladistvý vzhled,kůže se vypne a některé nepříjemné vrásky mizí.

3.Sedmikrásková pleťová voda:

hrst sedmikrásek-květy bez stopek
1 litr dešťové vody

Sedmikrásky nasbíráme v podvečer, opereme je v dešťové vodě,dáme do nádoby a zalijeme 1 litrem dešťové vody.Necháme jenom krátce přejít varem,zakryjeme a necháme 1 hod. louhovat.
Potom ponoříme obličej do této lázně a neutíráme.Pro každou koupel se doporučuje připravit čerstvý odvar.

4.Proti pihám:
Ráno nasbíráme hrstičku jilmového listí, na kterém je ještě rosa. Tímto vlhkým listím pravidelně potíráme obličej a opět neutíráme. Pihy pozvolně mizí.

5.Popáleniny ze slunění:
Postižená místa v obličeji potíráme šťávou z čerstvých okurek.Tělo potíráme směsí 5 lžic olivového oleje a 1/2 pol.lžíce octa.

6.Unavená pleť po porodu:
Dno porcelánové nebo skleněné nádoby/asi 1l/ pokryjeme plátky citronů.Na ně klademe vrstvu květů bezu černého /nejlépe čerstvé/ a na vrtsvu květů opět klademe citronové plátky.Nádobu zalijeme až po okraj vařící dešťovou vodou. Zakrytí necháme louhovat 24 hodin potom scedíme a slijeme do lahviček. Necháme v chladu a temnu. Pravidelně potíráme pleť, která v krátké době docílí dřívější pružnosti.

7.Posílení dětského organismu:
150 g šípkových květů
1l jablečného octa
100 g jablečných slupek

Dvanáct hodin macerujeme v jablečném octu jablečné slupky. Do porelánové nádoby dáme šípkové květy a zalijeme macerátem. Potom nádobu vložíme do další nádoby s vařící vodou na 20 minut. Vše potom slijeme do láhve,zazátkujeme a zavoskujeme.Na deset dní láhev zakopeme do země. Po této době scedíme a potíráme oslabené dětské tělo.
Nebo zhotovíme ze šípků žele, které také posiluje oslabené dětské tělo. Do nerez nádoby vložíme 4 litry čerstvých šípků, které před tím zbavíme jader a umyjeme v dešťové vodě.Následně je rozvaříme na kaši.Tuto hmotu potom dáme do plátěných pytlíků a necháme přes noc okapat.
Do dvou litrů získané tekutiny dáme 1,5 kg jablečných povidel, přidáme cukr podle chuti a šťávu z pěti citronů.Vše potom povaříme tak dlouho až želíruje kapka na talíři.Hmotu dáme do keramických nádobek nebo skleniček a uložíme v chladu a temnu.Užíváme dle potřeby.

8.Co na omrzliny:
Nakrájíme syrové brambory na silnější plátky, které posypeme nejlépe mořskou solí, necháme přes noc,plátky ztmávnou.Takovými se potom potírají omrzlá místa na těle. Bolest brzy mizí.

9.Příprava kávy z pampelišky:
V letních měsících nasbíráme kořeny pampelišky,které dobře omyjeme, usušíme na dřevě až jsou matné.Usušené kořeny opražíme na pánvi do kaštanové barvy a pomocí dřevěné paličky roztlučeme na malé kousíčky.Ty pomeleme najemno. Z jemně pomletého kořenu připravujeme kávu,která má posilovat srdce,upravovat trávení a vyměšování.

10.Uklidňující koupel:
Uvaříme 1 kg pšeničných otrub v dešťové vodě.Scedíme do koupele. Po opakovaných koupelích má úplně mizet podrážděnost a svědění pokožky.

11.Zastavit chrlení krve včetně vykašlávání krve pomůže užívání kopřivové šťávy a to po pěti lžičkách každých pět minut.

12.Dobrému prokrvení pomáhá:
4 větší fialové cibule
0,75l bílého vína
Cibule jemně posekáme, dáme do vína a 8 dní louhujeme. Potom scedíme a užíváme po malých odlivkách 2x denně hodinu před jídlem. Tento nápoj pomáhá také při potížích s močením,vnitřních zánětech a vodnatelnosti.

13.Rehmatismus a krvetvorba:
Dva větší svazky petrželové nati,oprané v dešťové vodě, jemně nakrájíme a dáme do hrnce.Zalijeme vodou a vložíme do trouby, kde necháme louhovat při nízké teplotě zhruba 2,5 hod. Po vychladnutí scedíme,přidáme 1 kg cukru/surového/ a plátky z půlky citronu.Přivedeme k varu a dále vaříme na mírném ohni až šťáva při kápnutí na talířek želíruje. V tu dobu také odstraníme plátky citronu a plníme do zavařeninových sklenek s víčkem.Užívají se 2-3x denně 2 čajové lžičky.

14.Průdušky, chrapot, chřipka:
100 g sladkých mandlí
100 g surového cukru
1 litr mléka
med na oslazení

Mandle s cukrem povaříme 10 minut v 1 litru vody. Po odstavení přidáme 1 litr horkého, převařeného mléka a osladíme medem. Nápoj pijeme horký v několika stejných dávkách během dne.Můžeme přihřívat.

15.Žlučové kaménky:
Šest neloupaných jablek i s jádry rozkrájíme na malé kousíčky a 20 minut povaříme v 1,5 litru vody. Potom necháme zakryté odstát asi 9O minut a pijeme během dne ve 4-5ti dávkách.

16.Povzbuzení činnosti střev:
Přiměřené množství švestek rozpůlíme a i s peckama a kůrou z citronu zalijeme vodou tak, aby byly ponořeny. Přivedeme k varu,odstavíme a přikryté pokličkou necháme 3 hodiny odstát. Potom švestky přendáme do druhé nádoby s vařící vodou,odstavíme ,aby švestky více změkly.Když se přesvědčíme, že jsou měkké,potom je bez pecek přendáme do sklenice a zalijeme je vyluhovanou šťávou.
Dále postupujeme:
a)dopoledne mezi jídly vypijeme dvě sklenice horké vody
b)k obědu sníme 12 švestek ohřátých ve výluhu /nesladit/
c)během odpoledne vypijeme ještě další dvě sklenice horké vody a další dvě sklenice vypijeme těsně před večeří
d) po večeři opět sníme dalších 12 švestek jako v bodě b)
Pokud tento postup dodržíme upraví se látková výměna v celém těle.

17. Bércové vředy:
800 g čerstvé lískové kůry
1,5 litru vína
Kůru vaříme ve víně tak dlouho až dostaneme polovinu tekutiny.Potom na 3 hod. odstavíme. Po scezení používáme na obklady.

18. Rozšířené červené žilky:
Dvě hrsti sušených dubových listů vaříme 20 minut v 1 litru vody /dešťové/.Necháme 1 hod. odstát .Připravujeme v období ubývání měsíce. Obklady přikládáme na 45 minut na místa s výskytem žilek. Každé dva dny připravujeme nový odvar. Již čtvrtého dne lze vidět pozvolné mizení žilek a za 8 dní by měly zmizet úplně.

19. Víno pro vyčerpané muže:
1,5 kg krystalového cukru
3 l vody
3 pomeranče
1 citron
250 g sušené natě petrklíčů /750 g čerstvé natě/
2 pol. lžíce pivních kvasinek
20 g vinných kvasinek
1 litr sektu

Připravíme si dvě nádoby. Do prvé dáme cukr, který rozvaříme ve 3 litrech vody. Do druhé nádoby vymačkáme šťávu z pomerančů a citronu včetně citronové kůry z jednoho citronu. Vše zalijeme vařící cukrovou vodou z první nádoby. Když sirup ochladne, přidáme petrklíče,které jsme před tím rozvařili v trošce vody.Nyní přidáme pivní a vinné kvasinky. Týden několikrát denně obsah nádoby promícháme.Nakonec přidáme 1 litr sektu ,promícháme a vlijeme do soudku nebo jiné nádoby a 6 týdnů necháme dokvasit.Po této době scedíme do lhví a uložíme v temnu a chladnu. Užíváme v době oslabení po malých odlivkách.

Tak to je malá ukázka ze starocikánských receptů.
Stále mějte na paměti, že základem úspěchu léčby je diagnóza stanovená lékařem. Ověřené způsoby léčby přírodními prostředky mohou být pouze příznivým podpůrným způsobem léčby,avšak ne léčbou základní.

Tajemství ruského léčitelství-část 3

7. března 2010 v 22:31 | Jiřina,viz část2 |  || Dobré rady pro vaše zdraví

A. Bolesti hlavy:

Téměř každý z nás ví co je to bolest hlavy a z toho asi 6 % těchto bolestí představuje migréna.
Většina bolestí hlavy bývá vyvolána svalovým napětím / tenzní bolesti/ K faktorům, které mohou tyto tenzní bolesti i migrénu vyvolat patří určité druhy potravin, nedostatek spánku, změny počasí,jaterní onemocnění,stresy,bolesti zubů,hormonální změny,kouření, výkyvy hladiny krevního cukru, infekční onemocnění,zánět vedlejších nosních dutin. Nezávisle na tom mohou bolesti hlavy upozornit na některé nebezpečné procesy, které mohou probíhat uvnitř dutiny lebeční jako např.mozkové nádory,krvácení, špatné prokrvování, abscesy a jiné. Pokud se ovšem bolesti hlavy vyskytují velmi často, potom je důležité provést v co nejkratší době neurologické vyšetření,protože na správné diagnóze potom záleží úspěšné léčení příčiny bolesti hlavy.

Pokud se nevyskytuje žádná závažná nemoc, lze použít následující lidové prostředky proti bolestem hlavy:

1.Muškát-Pelargonium granveolens L.
Dva čerstvé listy této voňavé květiny vložíme nepříliš hluboko do uší.

2.Lopuchové nebo zelné listy:
Čerstvé listy přikládat na čelo,spánky a šíji./pozor na snášenlivost lopuchových listů/

3.Syrovátka:
Doporučuje se ráno vypít 1/2 sklenice /asi 200 ml/ čerstvé syrovátky.

4.Semena kopru:
1 pol. lžíci sušených koprových semen zalijeme 300 ml vařící vody, necháme 30 minut louhovat a po přecezení tuto dávku vypijeme během dne.

4.Semena kopru:
1 pol.lžíci sušených koprových semen zalijeme 300 ml vařící vody, necháme 30 minut louhovat a po přecezení tuto dávku vypijeme během dne.

5.Nálev z dobromysli:
1 pol. lžíci natě dobromysli zalijeme 500 ml vroucí vody, necháme 20 minut louhovat a po přecezení rozdělíme do dvou dávek, které během dne vypijeme./neužívat v těhotenství/

6.Nálev z mateřídoušky:
1 pol. lžíci natě mateřídoušky zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 20 minut louhovat a po přecezení pijeme uvedené množství po douškách během dne.

7.Nálev z cibulových slupek:
Asi hrst slupek z cibule šalotky zalijeme 600 ml vroucí vody. Necháme 1hodinu louhovat a po scezení pijeme 3x denně 1 sklenici.

8.Slaná horká voda:
Ve sklenici /200 ml/ horké vody rozpustíme 1 čajovou lžičku soli a vypijeme.Zároveň tímto roztokem intenzivně potíráme ušní boltce po dobu pěti minut. Tento recept se doporučuje zejména při bolesti hlavy doprovázené nevolností.

9.Mátový olej:
Do obou uší dáme po 1 kapce teplého mátového oleje a táké tímto olejem potíráme spánky a oblast za ušima.

10.Zajímavý recept s křenem:
Dvě polévkové lžíce nastrouhaného křenu držíme v rukou po dobu pěti minut.

12.Káva s citronem:
Připravíme si 200 ml silné kávy, do které do které dáme 1 čajovou lžičku citronové šťávy. Obsah vypijeme a lehneme si potom tak,aby hlava i nohy byly ve stejné rovině.Tento recept pomáhá zejména při nízkém krevním tlaku.

13.Koňak se solí:
Ve 300 ml koňaku rozpustíme 1/4 čajové lžičky soli a tímto roztokem potíráme čelo 2-3x denně čelo i spánky.Pokud bolest neustoupí doporučuje se užívat každé ráno 2 čajové lžičky koňakové směsi zředěné šesti čajovými lžičkami horké vody. Užívá se nalačno.Také můžeme napustit tímto roztokem vatový tampon a vložit ho do uší. Koňak stabilizuje krevní tlak. Tento recept lze užít i při začínající migréně.

14.Hořčičná koupel:
2 polévkové lžíce hořčičné moučky dobře rozmícháme do krémovité hmoty ve vodě o teplotě 36-38 st.C a potom ji přidáme do vody o teplotě 39 st.C pro koupel rukou a nohou. Necháme působit 10-15 minut.Tato koupel je zvláště účinná při vysokém krevním tlaku.

B. Onemocnění-hemoroidy:lidové prostředky pro vnější použití:

1.Obklady z červené řepy a syrových brambor:
3 polévkové lžíce nastrouhané červené řepy nebo syrových brambor zabalíme do obvazové gázy a přiložíme na vnější hemoroidní uzliny. Obklad má být stále studený, proto často obklady měníme. Podle lidových léčitelů je tento prostředek velmi účinný, protože se bolest rychle mírní a také uzliny brzy mizí.

2.Klystýr a rakytníkový olej:
Klystýr uděláme z 50 ml rakytníkového oleje a tento postup opakujeme během třech dnů po sobě jdoucích.

C. Chrapot a účinné lidové prostředky zejména při akutní ztrátě hlasu při nachlazení nebo přetížení hlasivek:

1.Plod anýzu,mléko,rum:
2 pol.lžíce plodu anýzu zalijeme 1 sklenicí vařícím mlékem.Necháme 3 hodiny louhovat v termosce a potom zcedíme,ochladíme,přidáme 1 čaj lžičku medu a rumu. Pijeme teplé.

2.Rakytníkový a šípkový olej:
Smícháme 3 pol. lžíce rakytníkového oleje se třemi lžicemi šípkového oleje. Užíváme 3x denně 1 čajovou lžičku směsi. Tento recept podporuje rychlé odeznění zánětu a také tlumí nepříjemný pocit suchosti hltanu.

3.Obklady z vodky:
Do čtyř pol. lžic vodky namočíme kapesník nebo kousek pláténka,dobře vyždímáme a přiložíme vpředu na krk.Na obklad dále dáme kousek vaty a folii. Nakonec ovážeme šálu kolem krku.Tento obklad necháme působit asi 6 hodin.Je zvláště účinný pokud je chrapot doprovázen bolestí v krku.

Také se doporučuje recept "Gogol-Mogol" uvedený v předchozím článku.