Duben 2010

Opatrně při užívání některých bylin.

8. dubna 2010 v 21:58 | Jiřina, z vlastních zdrojů,Fytoterapie pro lékaře |  || Dobré rady pro vaše zdraví

Zanedlouho začne sezona sběru léčivých bylin, proto bych hned zpočátku chtěla upozornit na některé z nich, při jejichž užívání je třeba zvýšené opatrnosti.

Andělika lékařská:
neužívat bylinu ve velkých dávkách. Má silné sedativní účinky a fotokumariny často vyvolávají zvýšenou citlivost na sluneční záření. Čerstvá šťáva z kořenu může vyvolat pálení pokožky a vyrážky. Pokud užíváte léky na úpravu srážlivosti krve, je nutná konzultace s lékařem.

Fenykl :
Neužívat velké dávky. Fenykl má jemný, estrogenu podobný účinek, což podmiňuje anetol, ze kterého se chemicky připravuje stilbesterol. Proto ženy,které mají zákaz používat antikoncepci,jejíž jednou složkou je estrogen, by neměly užívat  léčebné dávky fenyklu. Totéž platí i u lidí,kteří užívají léky na úpravu krevní srážlivosti a ženy,které onemocněly rakovinou prsu,vyvolanou estrogenem.

Hloh:
Neužívat současně se srdečními léky.Není určen pro děti a kojící ženy.

Jmelí:
Užívat krátkodobě v léčebných dávkách, ale pouze pod dohledem lékaře.Neužívat současně s  léky užívanými na srdeční onemocnění.

Kokoška pastuší tobolka:
Užívat v běžně doporučovaných dávkách. Neužívat v případě, že užíváme léky na úpravu srážlivosti krve a to včetně užívání aspirinu.Vždy po poradě s lékařem.

Komonice lékařská:
Dodržet doporučené léčebné dávky, neužívat dlouhodobě, mohlo by dojít i k vnitřnímu krvácení.
Otrava z předávkování se projevuje bolestmi hlavy, závratěmi, zvracením a velkou únavou až ospalostí.

Kozlík lékařský:
Neužívat velké dávky,protože už vyšší dávky mohou vyvolat bolest hlavy,ospalost,rozostřené vidění,nevolnost až malátnost. Užívejte jen po konzultaci s lékařem.

Křen:
Při vnějším dlouhodobým používání ( např: obklady) může dojít k podráždění pokožky. Velké dávky při konzumaci poškozují sliznici trávicího ústrojí.

Lékořice:
Neužívat dlouhodobě a ve velkých dávkách. Při krátkodobém užívání má lékořice mírně odvodňující účinek avšak při dlouhodobém užívání při nedodržení doporučených dávek může dojít z důvodu vázání vody v tkáních k nepříjemným otokům a ke zvýšení krevního tlaku.
Dlouhodobě lze bylinu užívat pouze v případě nedostatečné činnosti kůry nadledvinek.
Neměli by bylinu užívat těhotné a kojící ženy, dále lidé, u nichž byla v minulosti diagnostikována cukrovka,zelený zákal,vysoký tlak,mrtvice a onemocnění srdce.

Lišejník islandský.
Neužívat velké dávky.  Několikanásobné překročení léčebné dávky ,může vyvolat nevolnost případně průjem.

Maceška trojbarevná:
Neužívat dlouhodobě, dodržet léčebné dávky,nepřiměřeně  vysoké dávky vyvolávají zvracení vlivem alkaloidu violín.

Mařinka vonná:
Dodržovat léčebné dávky,neužívat dlouhodobě.Při vyšších dávkách vyvolává bolesti hlavy,zvracení,ospalost,v některých případech může dojít až k ochrnutí dýchacího centra.Dlouhodobé užívání byliny především ve vyšších dávkách brzdí tvorbu protrombinu,čímž dochází k prodloužení doby srážlivosti krve.Také může dojít k porušení jaterní tkáně.

Pelyněk pravý:
Neužívat v těhotenství dlouhodobě a zejména ve velkých dávkách.Překročení léčebných dávek způsobuje bolest hlavy,třes, slabost,, nutkání na moč a pálení v močových cestách.U těhotných může vyvolat potrat.

Petržel zahradní:
Vyšší dávky jsou nebezpečné zejména pro těhotné ženy a při zánětlivém onemocnění ledvin ,
které postihuje především klubíčko krevních kapilár, může dráždivým působením dojít k poškození vlastní ledvinové tkáně.

Přeslička rolní:
Nezaměnit za jiný druh (lesní,bahenní..)

Rozmarýn:
Užívat zásadně po konzultaci s lékařem nebo  odborným bylinkářem,protože předávkování může vyvolat příznaky otravy.Již sebemenší zvýšení doporučených dávek je nebezpečné zejména pro těhotné.

Řebříček:
Ikdyž bylina obsahuje jen nepatrné množství toxických látek,je důležité nepřekračovat doporučené dávky a neužívat dlouhodobě bez přerušení.Lidé,kteříužívají léky na úpravu krevní srážlivosti by tuto bylinu neměli neužívat.

Sporýš:
Neužívat dlouhodobě ve větších dávkách.Neužívat v těhotenství.

Šalvěj:
Užívat pouze doporučené léčebné dávky, zejména pokud jde o tinkturu,protože může ve větších dávkách vyvolat různé příznaky epileptických křečí.Proto užívat jen se  souhlasem lékaře.

Třezalka:
Dodržovat léčebné dávky,protože vyšší dávky mohou vyvolat průjem i vnitřní krvácení zejména u lidí, kteří užívají léky na úpravu srážlivosti krve.Nesmí se užívat zejména při vážném poškození jater a ledvin a při horečnatém infekčním onemocnění.Dále bylina vyvolává zvýšenou citlivost na sluneční záření.

Vachta trojlistá:
Neužívat v těhotenství a dlouhodobě ve vyšších dávkách.

Několik dobrých receptů, ve kterých  se nacházejí bylinky, uvedené v tomto článku:

1.Na často se opakující nežity ( furunkly):

šalvěj list ...10 g
pampeliška kořen...40 g
přeslička nať....30 g

1 pol.lžíci směsi přelijeme 250 ml vařící vody, necháme 6 minut povařit. Po přecezení pijeme šálek
teplého odvaru 2x denně (ráno a večer)

2.Ošetření špatně se hojících ran:

Místo odvaru ze šalvějových listů se může použít mazání udělané ze šťávy šalvějových listů s medem.Do 1 pol.lžíce šťávy z listů šalvěje přidáme 1/2 čaj. lžičky medu,dobře promícháme a potíráme okolí nehojící se rány.Postupujeme velmi opatrně z důvodu možného alergického podráždění kůže.

3.Ženské onemocnění:
při ženském onemocnění doprovázeném výtokem se osvědčily výplachy odvaremz této směsi:
šalvěj list...30 g
dubová kůra...30 g
heřmánek květ...30 g

2 pol.lžíce zalijeme 1,5 l vařící vody a povaříme 4 minuty. Necháme 30 minut louhovat .Vlažným odvarem pak provádíme výplach pochvy.

4.Močopudný odvar:
petržel kořen...30 g
petržel semeno...30 g
jehlice kořen...30 g
jalovec plod (drcený)...30 g

1 pol.lžíci zalijeme 250 ml horké vody,povaříme 10 minut a po scezení vypijeme polovinu dávky odvaru ráno a druhou polovinu večer.

5.Bodnutí hmyzem:
Při bodnutí hmyzem pomáhá obklad ze spařené petrželové nati,která mírní nejen pálivou bolest,ale i zamezuje následnému otoku.

6.Při chudokrevnosti:
mařinka vonná nať...20 g
kopřiva list...20 g
hořec kořen...2 g
lípa květ ...20 g

1 pol. lžíci zalijeme250 ml  vařící vody, 10 minut louhujeme,po scezení rozdělíme dávku na tři díly,které vypijeme během dne.

7.Žaludeční obtíže a křenové víno:
100 g jemně  pokrájeného křenu zalijeme 1 litrem přírodního bílého vína, povaříme 3 minuty. Necháme 20 minut louhovat. Užíváme3x denně 1 pol. lžíci nápoje před jídlem.

Nebo 1 čaj.lžičku silně oslazené šťávy z jemně nastrouhaného křenu užíváme 3x denně (dle snášenlivosti)

Na zánět pohrudnice,bolavé svaly a klouby-jemně nastrouhaný křen smísíme s moukou na těsto, které naneseme na plátýnko nebo gázu a přiložíme na bolavé místo. Necháme působit max.30 minut, ne déle! (těsto nesmí přijít přímo na kůži).

Osvěžující čajové nápoje:

Protože pití jednotlivých druhů čajů máme střídat, uvádím ještě několik návodů na přípravu osvěžujících čajových nápojů,které se mohou pít po delší dobu.

1.
ostružiník list...40 g
maliník list...40 g
jahodník list ...40 g
trnka květ ...20 g
lípa květ ...20 g

2.
jahodník list...40 g
ostružiník list ...40 g
dobromysl nať ...40 g
podběl květ ...20 g
bez černý květ ...20 g

3.
maliník list ...20 g
ostružiník list ...20 g
jahodník list ...40 g

4.
jablko slupky ...20g
jahodník list ...20 g
lípa květ ...40 g
heřmánek květ...20 g

5.
ořešák list ..40g
malina list ...40 g
ostružina list ...20 g
šípek plod ...40 g
řebříček květ ...ě0 g
konopice žlutá nať ...20 g
višńový list ...20 g
ibišek kořen ...20 g

K přípravě uvedených čajových nápojů jsou použité sušené byliny. Nálev přiravíme zalitím 3-4 polévkových lžic bylinné směsi 1 litrem vařící vody, necháme 10-15 minut louhovat a po scezení vypijeme během dne.