Květen 2010

Připravujeme tinktury z jarních bylinek a jejich směsí.

15. května 2010 v 22:02 | Jiřina,z domácí lékarny,Přírodní lékárna,vlastní úprava i archiv |  || Tinktury

Jaro je nejvhodnější dobou k přípravě účinných bylinných tinktur.Jsou to extrakty léčivých bylin o vysoké koncentraci účinných látek obsažených v jednotlivých bylinách i jejich směsí.Na přípravu tinktur používáme byliny čerstvé nebo sušené,drcené nebo jemně nasekané.Standardní návod na přípravu uvádí poměr 1 dílu bylinné drogy nebo směsi na 5 dílů alkoholu / pálenky,vodky,alpy případně dobrých ovocných octů v případě ,kdy nelze užívat byliny v alkoholu/.Obsah necháme louhovat 2-3 týdny. .Byliny nadrobno posekáme a vložíme do připravené sklenice. Zalijeme alkoholem tak,aby byly zcela v alkohlu ponořeny.Po scezení necháme ještě asi 24 hodin ustát a potom slijeme do skleniček k uskladnění.
Takto připravené tinktury se doporučuje užívat 1 čajovou lžičku 2-3 x denně dle obtíží.
Při přípravě bylinných tinktur musíme postupovat opatrně, aby nedošlo neodborným používáním bylin k poškození zdraví.
Proto při jejich přípravě dodržte tyto zásady:

1/ Používejte vždy byliny, které bezpečně  znáte.
2/ Nepoužívejte prudce působící byliny.
3/ Sklenici čitelně označte / jméno byliny,datum přípravy/
4/ Obsah pravidelně protřepávejte.
5/ V případě potřeby doplńujte alkohol,aby byly byliny v něm stále ponořeny.
6/ Hotovou tinkturu skladujte v temnu a hlavně mimo dosah dětí, protože mohou být pro ně nebezpečné i v malém množství.
pokud nemůžete ze zdravotních důvodů užívat tinktury připravené v alkoholu, potom doporučuji místo něho použít dobrý jablečný nabo vinný ocet. Postup přípravy je stejný.
Kromě vnitřního užívání , používají se tinktury s úspěchem k hojení ran, mírnění bolestí svalů a kloubů,kdy se  vtírají do pokožky jemnou masáží.

Měsíčková tinktura.
Květy měsíčku lékařského dáme do sklenice a zcela zalijeme alkoholem. Necháme 3 týdny louhovat.Po této době scedíme a uložíme v chladnu a temnu. Užíváme při žlučníkových a žaludečních obtížích 1čajovou lžičku 1-2x denně.
V případě použití k obkladům potom ji trochu naředíme,postižené místo nejprve  potřeme měsíčkovou mastí a potom přiložíme obklad.

Bylinný výtažek při nadýmání a kolikách.
Mateřídouška lístky  10 g
heřmánek květ  10 g
puškvorec oddenek  5
skořice kůra 5g
Uvedenou  směs zalijeme O,5 l přírodního vína,necháme 7 dnů stát a po scezení užíváme v případě obtíží 3 x denně 1 pol. lžíci.

Žaludeční kapky.
skořice kůra 90 g
vachta trojlistá list  20 g
zeměžluč   2O g
pomerančová kůra 15 g
Příprava stejná jak výše uvedeno.Po 10 dnech scedíme a užíváme v případě obtíží 3x denně 20 kapek.

Omanová tinktura s příměsí dalších bylin.
oman kořen  50g
pomerančová kůra  40 g
zeměžluč nať 30 g
pelyněk pravý nať   20 g
Příprava stejná.3 týdny louhujeme , po scezení užívme 15 kapek 3x denně při oslabení,nechutenství,kašli, zánětech přůdušek a plicním onemocnění.

Meduňková  tinktura.
meduňka nať 200g
citronová kůra  30 g
celá skořice  30 g
muškátový oříšek strouhaný  10 g
Příprava stejná. Necháme 3 týdny louhovat a po scezení užíváme 2 pol. lžíce 1x denně při nervové podrážděnosti a únavě ,při bolestech hlavy,poruchách soustřední, nespavosti,bušení srdce a při zažívacích potížích nervového původu.

Kopřivová tinktura.
1/3 sklenice naplníme jemně nakrájenými kopřivovými kořeny a zbytek po hrdlo naplníme jemně pokrájenou kopřivovou natí.Necháme 14 dnů louhovat a po scezení užíváme 1-2 lžičky při odvodnění, při zánětech moč. cest,při artritidě a nezhoubného zvětšení prostaty,kde v tomto případě přidáváme 1 čaj.lžičku tinktury do čaje z vrbovky. Při problémech vlasové pokožky vtíráme jemnou masáží 1x denně do  vlasové pokožky až do odeznění problémů/vhodné po chemoterapii/

Tinktura z přesličky rolní.
Sklenku naplníme přesličkovou natí a zalijeme alkoholem. Necháme tři týdny louhovat.Po scezení používáme na nepříjemné pocení nohou.Každý den po koupeli vtíráme tinkturu do pokožky a nakonec zasypeme zásypem.

Medvědí česnek.
Listy medvědího česneku, já mám druh pěstovaný na zahrádce,drobně nakrájíme a naplníme jimi sklenici.U druhu rostoucího v přírodě v lesích potom doporučuji naplnit listy polovinu sklenice/je účinnější/. Zalijeme alkoholem a louhujeme 14 dnů.Po scezení užíváme 1 čaj.lžičku 2x denně.Pomáhá při zažívacích poruchách, nachlazení,zahlenění,zvýšeném krevním tlaku,nespavosti.Má také antibakteriální a protiplísňové působení.

Kokoška pastuší tobolka.

Nať jemně pokrájíme,naplníme sklenici a zalijeme alkoholem. Po louhování scedíme a používáme  k obkladům při snížené svalové hybnosti a při svalových bolestech.Jemnou masáží vtíráme do bolavých svalů.

Hloh obecný.
Sklenici naplníme do poloviny listem s květem /konce větviček zdrhneme i s květy/ a zalijeme po hrdlo alkolholem.Po třech týdnech scedíme a užíváme 1 čaj.lžičku 2x denně. Hořkou  chuť můžeme upravit přidáním citronu,medu nebo tinkturu přidáme do příjemně chutnajícího čaje.
Je to povzbuzující přípravek na srdeční obtíže -městnavé srdeční selhání,anginu pectoris,arytmii.Pomáhá také při nespavosti.

Účinné tinktury při potížích revmatických,ischiatických a bolestech zad.
Připravují se z těchto bylin a jejich směsí stejným způsobem jako tinktury předcházející.

a) tymián obecný nať 6O g, rozmarýn lékařský nať 40 g

b) kaštan-jírovec maďal drcený plod -100 g, máta peprná list 50 g

c) kaštan-jírovec maďal květ,pokrájet 3 laty květu

d) mateřídouška obecná nať

e) třezalka tečkovaná, 1 pol. lžíce máty natě

f) kořen kostivalu drobně posekaný  100g, zalijeme O,5 l alkoholu a necháme 14 dnů louhovat

Z uvedených tinktur si vybereme vždy tu,která nám bude vyhovovat a jemnou masáží jí vetřeme do pokožky bolestivého místa /svaly,klouby,šlachy/.