Bylinky v zubním lékařství.

15. srpna 2010 v 22:35 | Jiřina,z vlastního archivu a ůpravě |  || Byliny ve stomatologii
Konečně jsem vyměnila počitač a mohu opět psát články.
V poslední době přibývá stále více dotazů na možnost použití bylinek v zubním lékařství.Sáhla jsem tedy do mého archivu a vybrala osvědčené bylinky, které pomáhají jako podpůrné prostředky při hojení zánětlivých procesů sliznice dásní a to jak akutních, tak i chronických. Dále pomáhají při zánětech zubního lůžka po vytržení zubu,zánětu sliznice jazyka,sliznice ústní, při hojení hnisavého zánětu horního rtu a při chronickém onemocnění tkáně v okolí zubů.
K podpůrné léčbě se užívají bylinné tinktury, nálevy a odvary ,některé z nich působí mírně anesteticky (tlumí bolest),jiné zase urychlují regeneraci chorobné tkáně kolem zubů a sliznice dásní.
Pravidelným vyplachováním úst zředěnou tinkturou, zejména večer po ošetření zubů, můžeme předejít i k tvorbě zubního kazu.

Bylinky, které se nejčastěji používají v zubním lékařství jako podpůrný prostředek při léčbě.

Arnika-květ:
S ohledem na to, že je tato  bylinka přísně chráněna, používá se pouze tinktura koupená v lékárně.
Podává se ředěná: 1 čajovou lžičku tinktury dáme do 200 ml teplé převařené vody a kloktáme nebo mlgáme.
Tinktura má protizánětlivé účinky, působí anesteticky a protikrvácivě.Podporuje hojení tkáně.Její použití je vhodné při akutním nebo chronickém zánětu sliznice dásní s krvácivými projevy a při některých neuralgiích.

Aloe-šťáva z rozříznutých listů,které byly alespoň 3 dny v chladničce:
Do čerstvé šťáva bez úpravy , namočíme tampony, kterými ošetříme nemocné dásně ( např: zkousnutím tamponu), nebo formou místního potírání postižených sliznic dutiny ústní.
Má antibakteriální účinky zejména pokud je zánět způsobený stafylokoky,streptokoky,eschericia coli a některými dalšími mikroby.
Podává se zevně při zánětlivé formě paradentózy a při všech formách zánětu sliznice dásní a opakujících se zánětech sliznice dutiny ústní.

Bříza bílá - list,pupeny,míza ( aqua Betulae):
2 pol.lžíce listů zalijeme 200 ml studené vody a 8 minut povaříme (vodu stále doplňujeme)-Necháme ještě 10 minut odstát. Zcezeným vlažným odvarem intenzivně kloktáme nebo mlgáme a to při různých zánětlivých projevech v dutině ústní.

Černý bez-květ,plody(bezinky):
Květ působí svíravě a dezinfekčně a také mírně sedativně.Podává se většinou formou nálevu, který si připravíme zalitím jedné pol.lžíce květu 150 ml vařící vody.Necháme odstát 25 minut a  v případě zánětlivých procesů v ůstní dutině, kloktáme nebo mlgáme.

Divizna velkokvětá-květ:
Působí protizánětlivě,zmenšuje otoky dásní a mírně staví krvácení.Proto je vhodná jako prostředek v léčbě zánětu dásní a sliznice dutiny ústní, paradentózy a zánětu trojklanného nervu. Používá se nálev, který připravíme zalitím 2 čajových lžiček bylinky 2OO ml vařící vody.Necháme 25 minut odstát,přecedíme přes pláténko,abychom odstranili jemné chloupky.V případě potřeby kloktáme nebo mlgáme.

Kopřiva list:
Bylina snižuje krvácivost,podporuje epitalizaci,snižuje vylučování výpotků z ran,jizviček,vřídků,napomáhá granulaci hojících se ranek.Má proto dobré využití v zubním lékařství.Je dobrým podpůrným prostředkem při léčbě parodontózy,zánětu sliznice dásní a dutiny ústní. Používá se formou nálevu, který připravíme z jedné pol.lžíce byliny,kterou zalijeme 200 ml vroucí vody.Necháme 20 minut odstát a po scezení kloktáme a mlgáme dle potřeby.V případě silného zánětu připravíme silnější nálev a to  z 15 g byliny a 200ml vroucí vody.Opět necháme 20 minut odstát.

Dubová kůra:
Bylina svým obsahem tříslovin(až 20 %)působí svíravě a protizánětlivě..Její použití je vhodné při parodontóze,akutním i chronickém zánětu sliznice dásní a dutiny ústní.
Podává se formou kloktadla, které připravíme z jedné pol. lžíce a 250 ml vody,vaříme 20 minut(během varu doléváme vodu,abychom zachovali původní objem).Po odstavení necháme 10 minut louhovat a po scezení kloktáme.

Zlatobýl nať:

Bylinka má protizánětlivé účinky a také svým působením brání vzniku otokům. Připravujeme nálev z  jedné polévkové lžíce a 250 ml vroucí vody. Pod zakrytím necháme až 2 hod. louhovat.Po scezení užíváme v kombinaci s kloktáním při zánětech dásní spojených s otoky,dále při vředovitě nekrotizujících zánětech sliznice dásní a dutiny ústní a také pomáhá  při zápachu z úst.

Měsíček zahradní.květ:
Bylinka má silné antibakteriální účinky zejména proti stafylokokům,streptokokům.Působí protizánětlivě, podporuje regeneraci sliznic. Používá se jako tinktura, nálev, mast. Je jedním z nejlepších podpůrných prostředků při zánětu dásní všech forem,zánětu sliznice dutiny ústní, parodontóze. Dobře se hojí bolestivé trhlinky rtů a koutků úst a také pomáhá při hojení virových oparů.
Na výplachy dutiny ústní a patologických parodontálních chobotů , na rány po vytržení zubů lze použít tinkturu. Jednu čajovou lžičku tinktury naředíme 200 ml převařené vody a kloktáme nebo mlgáme. Při aftózním a vředovém zánětu sliznice ústní pomáhá potírání postiženého místa měsíčkovým olejem,který si připravíme vyluhováním měsíčku v panenském olivovém oleji v poměru 1:10(jeden díl tinktury a deset dílů oleje). Afty potíráme neředěnou tinkturou 2-3x denně vždy po jídle. K vyplachování ústní dutiny používáme nálev z 1 pol. lžíce bylinky a 150 ml vroucí vody.Necháme 10 minut odstrát a po scezení používáme k výplachům.
Mast na trhlinky rtů,koutky a vřídky připravíme z 20 ml tinktury a 100 g bílé vazeliny z lékárny.(lze použít i sádlo)

Kuklík městský-kořen:
Bylinka působí protizánětlivě a mírně tlumí bolest.Vykazuje značné desinfekční účinky. Používá se při parodontóze, při katarální hypertrofické i vředovité nakrotizující formě zánětu dutiny ústní a to zpravidla formou kloktání nebo mlgání nálevu.Nálev připravíme zalitím 2 čajových lžiček byliny a 200 ml vařící vody. Po 10 minutovém odstátí zcedíme a kloktáme nebo mlgáme. Velice účinně půdobí na bolavé dásně kuklíkový olej,který si připravíme z jednoho dílu bylinného prášku a dvou dílů olivového oleje.Směs dobře promícháme a louhujeme asi 15 dnů. Po zcezení olej nakapeme na prst a lehkou masáží potíráme bolavé dásně. Také můžeme ze dvou dílů bylinného prášku a jednoho dílu olivového oleje udělat hustší pastu, kterou naneseme na tampon vložíme do úst a skousneme na několik minut.

Dobromysl nať:         /.........doplněno září /

Bylina tlumí bolest, uklidňuje a mírně staví krvácení. Nálev připravíme z 1 pol.lžíce byliny a 200 ml vařící vody.Po deseti minutách zcedíme a kloktáme nebo mlgáme.Nálev používáme při různých formách zánětu sliznice ústní, paradontóze a při neuralgických bolestech.

Třezalka nať:
Zvýšený obsah flavonoidů v bylině má silné protizánětlivé účinky. Používá se buď nálev nebo tinktura. Pomáhá při zánětu dásní,sliznice dutiny ústní,při parodontóze,zánětu trojklanného nervu a ozubice. Tinkturu používáme neředěnou, dásně se potírají 2-3x denně. Kloktadlo připravíme z naředěné tinktury, kdy 1 čajovou lžičku tinktury naředíme 15O ml převařené vody. Pokud použijeme sušenou bylinu,potom nálev připravíme z 1 pol. lžíce byliny a 200 ml vroucí vody. Necháme 20 minut odstát a po zcezení kloktáme nebo mlgáme.

Vrbka úzkolistá:
Tato bylinka je zajímavá tím, že obsahuje velice výhodnou kombinaci tříslovin,vitaminů,slizů a pektinů .Působí svíravě,protizánětlivě a mírně tlumí bolest. Při zánětech v dutině ústní používáme nálev, který připravíme zalitím 1 pol. lžíce byliny, 200 ml vroucí vody. Necháme 45 minut pod pokličkou louhovat a po scezení vyplachujeme nebo mlgáme.

Mochna nátržník-oddenek (Potentilla tormentilla L.)
Při svém obsahu až 30 % tříslovin má silné adstrigenní (svíravé) účinky zřejmě silnější než dubová kůra a další adstrigenní prostředky. Má velké využití jako kloktadlo a pro vyplachování ústní dutiny při aftózní formě zánětu sliznice ústní.Je zároveň stimulačním prostředkem regenerace parodont.chobotů. Velice  účinná je tinktura ,kterou si připravíme 15 ti denním louhováním 20 g oddenku ve 100 g pálenky. Do 100 ml převařené vody dáme 40 kapek tinktury a mlgáme nebo vyplachujeme a to při zánětu dásní.Také můžeme k výplachům použít odvar, který připravíme tak, že 20 g oddenku zalijeme 250 ml vody, přivedeme k varu a vaříme 5 minut, necháme odstát 15 minut a po scezení vyplachujeme ústa každou hodinu.

Tymián nať:
Patří k silným bylinným prostředkům s anestetickým ,desinfekčním a antiseptickým působením. Je účinným prostředkem při léčení zánětů způsobených streptokoky a stafylokoky. Dobře pomáhá při léčbě plísňových onemocněních sliznic.Používá se formou nálevu, kloktadla a to při zánětech dásní a sliznic a sliznic dutiny ústní.
Příprava nálevu:10 g byliny zalijeme 200 ml vroucí vody, necháme 10 minut odstát a po scezení kloktáme nebo mlgáme.
Nebo vyplachujeme ústa nálevem z bylinné směsi:
tymián nať-30 g
šalvěj lék. list - 20 g
bazalka nať -20 g

Dvě kávové lžičky směsi zalijeme 200 ml vroucí vody, necháme 10 minut odstát a po zcezení nejméně 3x denně vyplachujeme ústa.

Pravý čaj:       / .......doplněno říjen/

K léčebným účelům se nejlépe hodí čaj zelený, protože oproti běžnému černému čaji má mnohem více účinných látek. Čaj se používá jak k vnitřnímu užití /pití/, tak i ke kloktání a mlgání. Působí antibioticky se stahujícím a protizánětlivým účinkem.Silnější účinek docílíme přípravou nálevu z 1 polévkové lžíce na sklenici vody, necháme odstát 24 hod. Při zánětlivých procesech v dutině ústní kloktáme nebo mlgáme několikrát denně.

Přeslička rolní -nať :
Bylina působí protizánětlivě,staví krvácení a urychluje epitalizaci hojících se ran. Připravíme odvar ze 2 pol. lžic na 250 ml studené vody, necháme povařit 20 minut a užíváme formou výplachů,kloktáme a mlgáme a to při parodontóze a zánětlivých projevech v dutině ústní. Při častém krvácení dásní také pomáhají výplachy dutiny ústní odvarem z bylinné směsi:

jitrocel kopinatý list -20 g
kopřiva list 10 g
přeslička nať 30 g
1 pol. lžíci směsi povaříme 4 minuty ve 250 ml vody, necháme 10 minut odstát a scedíme.

Šalvěj lékařská -list:
Je jednou z nejrozšířenějších bylinných léčivek ve stomatologii. Využívá se právě její stahující, protizánětlivý a desinfekční účinek. Užívá se na všechny zánětlivé procesy v dutině ústní formou odvaru z 1 polévkové lžíce na 250 ml vody, 6 minut se povaří,20 minut se nechá odstát a scedí.Kloktáme nebo mlgáme několikrát denně. Při silném zánětu sliznice dutiny ústní připravíme odvar ze 2 pol.lžic na 250 ml vody. V případě postižení dutiny ústní afty nebo vřídky, pomáhají výplachy z bylinné směsi:
šalvěj list-10 g
přeslička nať 20g
pampeliška kořen -30 g
1 pol. lžíci směsi na 250 ml vody, povařit 4 minuty odstát,scedit a několikrát denně kloktat, mlgat.Také je dobré čtvrtlitrovou dávku odvaru rozdělit na dvě části a jednu vypít ráno a druhou večer.

Heřmánek květ:
Tato bylinka patří mezi nejoblíbenější ve stomatologii. Působí protibakteriálně,protizánětlivě,tlumí vnímání bolesti a podporuje hojení ran.V případě náchylnosti k alergiím je nutná konzultace s lékařem ,protože tato bylinka často vyvolává nepříjemné alergie.
Užívá se formou kloktání,mlgání při vředových onemocněních dutiny ústní, při spáleninách a poleptání sliznice, při katarální gingivitidě /akutním nebo chronickém zánětu sliznice dásně s klinickými projevy-krvácením a hypertofii/,při  parodontóze a zánětlivých procesech všeho druhu..Vyplachování,mlgání a kloktání by mělo být doprovázeno i pitím čaje z této byliny.
Nálev pro vnitřní užívání připravíme zalitím 10 g bylinky 200 ml právě vroucí vody,necháme 8 minut odstát, scedíme a pijeme dva šálky denně. Ke kloktání, mlgání připravíme nálev zalitím 15 g bylinky 200 ml vařící vody. Po 10 ti minutách odstátí scedíme.

Řepík lékařský nať:
Bylinka působí antibioticky,staví krvácení a působí také svíravě. Toho se využívá zejména při katarální gingivitidě/ doprovázené velkým zarudnutím až zduřením dásně/,při parodontóze a akutním aftózním zánětu sliznice dutiny ústní formou kloktadla.
Nálev připravíme ze 2  pol. lžic byliny na 250 ml vroucí vody, necháme pod pokličkou odstát asi 2 hodiny. Poté scedíme, přidáme 1 čaj. lžičku medu a mírně prohřejeme. Kloktáme min. 4x denně. Tato aplikace také pomáhá unaveným hlasivkám řečníků,učitelů,herců a pod. V tomto případě uděláme nálev z bylinné směsi:
řepík lék.nať-20 g
topolovka růžová květ - 20g / může být nahrazena slézem lesním/

2 pol. lžíce směsi zalijeme 500 ml právě vroucí vody, necháme 2 hod. odstát, scedíme,osladíme medem a kloktáme,vyplachujeme ,mlgáme.

Jitrocelová tinktura-na tuto tinkturu bychom neměli zapomenout. Dle mé zkušenosti je to jedna z nejlépe účinných tinktur na problémy v dutině ústní.Připravíme ji jednoduchým způsobem. Naplníme sklenku jemně nakrájeným listem jitrocele kopinatého ,zalijeme pálenkou,zavíčkujeme a necháme alespoň tři týdny louhova. Často obsah protřepáváme. Tinkturu před použitím trochu naředíme a vyplachujeme ústní dutinu. Nebo mlgáme a kloktáme.

/ doplněno-prosinec /
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jitka Jitka | Web | 10. září 2010 v 23:29 | Reagovat

Ahoj Jiři, zdravím a dovolím si Tě pozvat do štafetové hry.Pravidla najdeš na mém blogu.
Skvělé rady z Tvého blogu občas využívám.

2 Jiřina Jiřina | E-mail | Web | 15. září 2010 v 22:02 | Reagovat

Jituš děkuji a jdu se podívat.Chodím pravidelně na Tvůj blog,ale teď jsem měla velice málo času,protože ještě dělám masáže.

3 ramona ramona | 24. října 2010 v 12:23 | Reagovat

hezké počtení..............ale ještě bych doplnila heřmánek a šalvěj :-)

4 Jiřina Jiřina | E-mail | Web | 27. října 2010 v 15:05 | Reagovat

ad3: děkuji za návštěvu,ještě chybí mnohem více bylinek.Postupně jak mi čas dovolí je  doplňuji, proto nejsou  psány jako nový článek.

5 Marek Marek | Web | 12. ledna 2011 v 11:09 | Reagovat

Blog vypada velmi kvalitne.

6 Jiřina Jiřina | E-mail | Web | 27. ledna 2011 v 20:29 | Reagovat

ad 5/ Marku děkuji za hodnocení,momentálně překonávám hluboký smutek, takže zatím další články nepíši.

7 Václav Václav | 9. března 2012 v 20:53 | Reagovat

Výborné informace, děkuji Jiřino!

8 sxfff sxfff | Web | 16. července 2012 v 10:13 | Reagovat

supr.blog.cz ;)

9 ANNA ANNA | E-mail | 9. srpna 2012 v 17:44 | Reagovat

Dobrý den. Stránky mne zaujaly. Také se zajímam o přírodní dary ... o masáže. Chci vám paní Jiřino říci, že při pročítání vašich stránek citím něco nepopsatelne hřejivého u srdíčka. Za to vám moc děkuji.Anna

10 jan china jan china | E-mail | 14. ledna 2013 v 18:10 | Reagovat

jsem rad ze jsem narazil na tyto pekne zpracovane stranky ohledne bylin .pokud se zajimate i o byliny cinske a chcete nejake zajimave recepty ohledne celkoveho zdravi napiste mi na muj mail zde prilozeny rad se s vami o sve dlouhodobe vedomosti z cest podelim .

11 Luca Luca | E-mail | Web | 4. října 2013 v 16:37 | Reagovat

Děkuji za skvělý a poučný článek, domácí prostředek na léčení ústní sliznice se občas hodí každému

12 Marek Marek | E-mail | Web | 5. října 2013 v 1:33 | Reagovat

Chtěla jsem se zeptat, jestli nemáte nějaké byliny na bolest zubů, nedávno jsem dostala rovnátka

13 Zuzka Zuzka | E-mail | 31. října 2013 v 2:18 | Reagovat

Momentálně se lopotím s léčením zánětu zubů, tak snad ten nálev z měsíčku nebo dubová kůra pomohou. Děkuji. :)

14 Lukáš Lukáš | E-mail | 8. května 2014 v 11:20 | Reagovat

Dobrý den
Byl jsem v Africe a viděl Masaje, kteří mají úplně bílé zuby a prý na bělení zubú používají nějakou bylinu, nevíte jaká bylina bělí zuby?

15 Petra Petra | Web | 3. září 2014 v 13:40 | Reagovat

Není to sice bylinka, ale koření (i když indové vlastně na to mohou koukat jinak), ale tady zmiňují ještě hřebíček? Jaké jsou vaše zkušenosti s ním?

16 Prevence Prevence | 6. února 2015 v 17:38 | Reagovat

Ahoj,
bylinky jsou super. Fandím :) A co se týče zubů, kladu důraz hodně na prevenci http://prevencezubnihokazu.cz tady jsou užitečné informace, pro toho, koho to zajímá :)

17 Dillllen Dillllen | E-mail | 21. dubna 2015 v 12:29 | Reagovat

Velmi kvalitní zubní pasty, které mají efekt

http://www.brnoenergy.cz/kategorie/zubni-pasty/

18 Tory Tory | 9. května 2015 v 16:17 | Reagovat

Honzovy bylinky v akci:

http://www.honzovy-bylinky.cz/cs/AKCE-AKCE-AKCE-c126.html

19 Romana Romana | 15. května 2015 v 11:50 | Reagovat

Bylinky, které si můžete pěstovat třeba za oknem

http://www.eshop-rastliny.sk/4185-bylinky/

20 Reny Reny | 25. června 2015 v 14:25 | Reagovat

Ahoj, to je zajímavé. Dobré je navštívit zubyře a zjistit si vše o dentální hygieně

http://www.praguedentalclinic.cz/cs/sluzby/dentalni-hygiena/

21 Slisek Slisek | 26. června 2015 v 11:29 | Reagovat

Hledáte stomatologa v Praze?

http://www.zubni-praha.cz/Poskytovana-pece/Stomatolog-Praha/

22 Kali Kali | 9. července 2015 v 12:42 | Reagovat

Mně se docela osvědčil odvar z bylinky máty

http://www.honzovy-bylinky.cz/cs/BYLINKY-KORENI-LECIVKY/MATA-MOJITO-p2112c281.html

23 Rorie Rorie | 16. srpna 2016 v 12:38 | Reagovat

Bylinné tobolky plné zdraví:

http://www.lampone.cz/bylinne-tobolky/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama