Únor 2011

Péče o dutinu ústní pro onkologické pacienty.

17. února 2011 v 23:11 | Jiřina,vlastní úprava dle osvět.letáčku /bez aut.pr./,konzultováno s odborným lékařem-MUDr.Ščigel Vlad. Ph.D |  || Na pomoc životu
Dnešní článek věnuji péči o ústní dutinu onkologicky léčených pacientů. Vycházím jednak z vlastních zkušeností a ze zkušeností pacietů, kteří podstoupili léčbu chemoterapií a radioterapií. 
slinné žlázy......... zdravé prostředí v ústní dutině a také její ochranu zabezpečují tři páry slinných žláz


U většiny pacientů s onkologickým onemocněním v oblasti hlavy, krku, a obličeje dochází ke komplikacím zubního původu.Komplikace se vyskytují asi u 75 % pacientů po transplantaci kostní dřeně a u 40 % pacientů podstupujících léčbu chemoterapií.
Některé komplikace se mohou vyskytnout pouze v průběhu léčby.Problém suché ústní dutiny však může přetrvávat i po ukončení léčby a bohužel může někdy vést i k vážným problémům.
Léčba radioterapií může způsobit zánět sliznice dutiny ústní,radiační kaz, poruchy chuti, chorobné stažení čelistních čelistních svalů, nedostatečné prokrvení tkání, odumření kostních buněk následkem ozáření,dochází ke změnám na závěsném aparátu zubu,který spojuje zub s čelistí.

Pokud dojde k onkologickému onemocnění v obličejové oblast u dětí, potom se komplikace následkem léčby projevují deformací zubních kořenů, poruchami vývoje a přořezávání zubů, nedostatkem vápníku,asymetrickým vývojem čelisti a poruchami skusu.

Komplikace vyskytující se při léčbě rakoviny v oblasti obličeje a podpůrné prostředky ke zmírnění vzniklých obtíží:

1. Snížená tvorba slin je jedním z druhotných důsledků ionizačního záření, což často vede k pocitu suchosti v ústech. Podstatou je vysoká citlivost tkáně příušních žláz na radiační zátež. Tato komplikace může mít za následek vznik různých bakteriálních, virových a plísňových infekcí/ riziko zubního kazu,zápach z úst,záněty dásní/

Ke zmírnění pocitu suchosti v ústech se doporučuje časté popíjení-usrkávání nesladkých roztoků a používání různých náhražek slin připravených v lékárně.
např.recept "umělé sliny":

Methylcelulosae 4%    20,0
Glycerini                       10,O
Sol.physiol.           ad    90,O
Adde 1 gtt.ol.citrici
M.f.sol.

Užívá se několik kapek při pocitu sucha v ústech.

Konzumujte malá sousta potravy, žvýkejte pomalu a každé sousto zapíjejte. Nekonzumujte ostré a chřupavé druhy potravy, protože by mohlo dojít k poškození sliznice dutiny ústní. Také můžete vyzkoušet čajovou lžičku zvlhčujícího ústního gelu, koupeného v lékárně.Gel používejte  vždy před každým jídlem,l pomáhá uvolnit polykání.

S problémem suché ústní dutiny se mohou také potýkat pacienti s umělým chrupem,protože tradiční lepící přípravky v tomto případě nepůsobí účinně. Je proto zapotřebí vyzkoušet další přilnavé prostředky určené pro tento problém/ např.Biotené Denture Grip/

2. Mírné záněty sliznice dutiny ústní, projevující se bolestivým , vřídkovitým postižením sliznice, následkem onkologické léčby. Tyto obtíže se zpravidla objevují ve druhém týdnu radioléčby a mohou se postupně zhoršovat a trvat až tři týdny po ukončení léčby. Sliznice bývá oteklá,zarudlá a je velice náchylná k druhotné infekci a krvácení z postižených míst.

Ke zmírnění obtíží pomáhá vyplachování dutiny ústní včetně mlgání/převalování roztoku v ústech/ některou tinkturou uvedenou v článku" byliny v zubním lékařství".Osobně bych doporučila tinkturu jitrocelovou a Tantum Verde,které  obsahuje  aroma máty peprné,  tlumící bolest.  Tinktury řeďte podle vlastní snášenlivosti a vyplachujte několikrát denně.K tomu doporučuji užívat Pangamin /pivovarské kvasnice/.

3.Porucha chuti- může se projevit po dvou až třech týdnech od začátku radioterapie. Intenzita ztráty chuti je závislá na velikosti radiační dávky a ozářené ploše,kde se nacházejí chuťové receptory. Zpravidla bývají postiženy všechny druhy chuti t.j. sladké,hořké,slané, kyselé. Z důvodu degenerace chuťových pohárků může někdy dojít i k trvalé ztrátě chuti. Částečná úprava poruchy chuti  v lehčích případech nastává během 20 -6O ti dnech po ukončení radioléčby.
Plně s může obnovit za dva až čtyři měsíce.

Důležité rady na závěr:

a) Nejpozději dva týdny před zahájením radioléčby a chemoterapie, navštivte svého lékaře.Pokud byla léčba zahájena bez předchozí návštěvy zubního lékaře, je nutné tuto návštěvu provést co nejdříve.

b) Pečlivě dbejte o ústní hygienu.Navštivte také zubního hygienistu.

c) Každou komplikaci konzultujte se svým lékařem jak praktickým ,tak i zubním případně s lékárníkem.

d)Pravidelně navštěvujte zubního lékaře. Vedlejší zdravotní obtíže se často vyskytují proto, že stav vaší ústní dutiny nebyl dobrý už před začátkem léčby.