Ušní onemocnění.

27. února 2012 v 0:20 | Jiřina,J.Suchý-upraveno,obrázek z nástěn.plakátku ve vlastní úpravě,vlastní archiv receptů |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Mnozí z nás si určitě pamatují na probdělé noci z dětství z důvodu velké bolesti ucha. Toto onemocnění postihuje často nejen děti,ale i dospělé a to v souvislosti s virózou nebo onemocněním horních cest dýchacích.

Sluchové ústrojí:


A- zevní ucho /tvoří ho zvokovod a ušní boltec/, B -ušní bubínek při dopadu zvukové vlny vibruje/, C- sluchové kůstky /kladívko,třmínek,kovadlinka/, D-střední ucho /tvořeno třemi drobnými kůstkami/, E- hlemýžď /kostěnná trubice ve tvaru hlemýždí ulity/,F- sluchový nerv, G - Eustachova trubice /vede ze středouší do nosohltanu/

Příčinou bolesti ve vnějším uchu bývají zánětlivé procesy probíhající v této části ucha,vřídky, štípnutí hmyzem, pásový opar,ucpání ucha ušním mazem nebo cizorodým tělískem /korálkem,fazolí/,poranění ucha neb o nádor.
Často se také stává, že posiťujeme bolest v uchu,která se někdy šíří až do středouší při žvýkání potravy.Přitom odborným vyšetřením u lékaře,lékař konstatuje negativní nález.V tomto případě je tedy nutné navštívit zubního lékaře,protože se může jednat o poruchu čelistního kloubu / spojení mezi dolní čelistí a spánkovou kostí/.

Podpůrná přírodní léčba, která může tlumit bolesti a urychlit hojení se může použít pouze v případě, když z ucha neteče hnis ani jiná tekutina.Proto její použití předem konzultujte s lékařem.

-- Šťáva z bazalky:
1 čajovou lžičku šťávy z bazalky /čerstvou bazalku rozmixujeme s trochou vody/, ohřejeme na příjemnou teplotu asi 30 st.C,uděláme vatový tamponek,který šťávou naplníme a opatrně vložíme do zvukovodu nemocného ucha.Ucho překryjeme kouskem suché vaty,abychom udrželi stálou teplotu.

-- Šťáva z jitrocele kopinatého a nebo cibule, postupujeme stejným způsobem při použití šťávy jako u bazalky.

--Šťáva z mrkve a šípků:
1 čajovou lžičku šťávy ze šípků a 1 čajovou lžičku šťávy z mrkve smícháme s 1 čajovou lžičkou smetany ke šlehání, ohřejeme na 30 st.C, smočený tamponek ve šťávě opět vložíme opatrně do zvukovodu

-- Konopný a olivový olej, opět teplým pomocí namočených tamponků lehce vytíráme zevní zvukovod.

--Bobkový list:
2 polévkové lžíce rozdrobených listů zalijeme 2 dl vařící vody, necháme 2 hod. odstát,přecedíme. Teplým nálevem proplachujeme zevní zvukovod.

--Aloe:
Čerstvé lístky rozmělníme, odšťavíme a získanou šťávou napustíme vatové tamponky,které opatrně vkládáme do ucha.

-- Nezralé makovice: / z ruského léčitelství/
7 nezralých makovic jemně povaříme asi 30 min. v 1 dl mléka/,během vaření mléko doléváme/.Teplý odvar používáme na výplachy nemocného ucha.Bolest by měla brzy odeznít.

-- Uklidňující obklad:
Ušijeme bavlněný sáček, do kterého vsypeme 5 lžic mořské soli,příéjemně ho nahřejeme a přidržíme na uchu dokud obklad nevychladne.

Zánět středního ucha.

a) Hnisavý zánět středního ucha:
Jedná se o velmi bolestivé onemocnění často doprovázené vysokými horečkami a bolestí hlavy.Jednou zpříčin zánětu může být zánět bradavkového výčnělku,labyrintu nebo zánět v Eustachově trubici.Další příčinou může být prudká změna tlaku ve středouší /cesta letadlem,lyžování ve vysokých polohách,potápění do větších hloubek a pod./Dále různé infekce způsobené bakterií nebo virem,které se dostaly do Eustachovy trubice, komplikace spojené proděláním chřipky,spály,příušnic,spalniček,zápalu plic.V daném případě je nutné neprodleně zajít k lékaři,protože nahromaděný hnis ve středouší může způsobit protržení bubínku s následkem dočasné a někdy i trvalé ztráty sluchu.
Bolesti ucha se zhoršují v noci zejména když ležíme na straně nemocného ucha ,protože se střední ucho hůře vyprazdňuje Eustachovou trubicí. K jejímu uvolnění pomáhá polykání, které v noci chybí.Proto je dobré po dobu nemoci si dát pod hlavu o jeden polštář více,aby ze středouší tekutina lépe odtékala. Léčbu musí určit odb. lékař a pokud je zánět včas zaléčen,nemoc ustoupí po 1- 2 týdnech.
Jako podpůrnou přírodní léčbu bych doporučila pít protizánětlivé byl. čaje např:
jitrocel kopinatý list 20 g
kopřiva list 20 g
maliník obecný list 20 g
jahodník obecný list 20 g
třezalka tečkovaná květ 10 g
1pol.lžíci směsi zalít 300 ml vařící vody ,nechat 10 min. odstát a po zcezení pít dva šálky denně,
nebo pít Čistící čaj s červenou řepou od V. Grešíka.Dále po dobu nemoci užívat Pangamin/ vitaminy řady B/ a na ucho dávat obklady ze suché vaty nebo vlněné šály aby byla dodržena stálá teplota.Dodržovat pitný režim.


b) nekomplikovaný zánět středního ucha:
bývá doprovázený mírnou bolestí a hučením v uchu.Tato forma zánětu nezanechává žádné následky a potíže ustupují po několika dnech.

Na závěr několik rad jak chránit svůj sluch:
--při denním čištění zvukovodu nepoužívat špičaté předměty, nedoporučují se ani vatové tyčinky, protože se stává, že se v uchu vata shrne potom tyčinka může poškodit zvukovod nebo případně můžem vatovou tyčinkou zatlačit ušní maz hlouběji do ucha.Většinou stačí omotat kolem prstu kousek gázy a jemně jím ucho vytřít.
---při rýmě nesmrkat příliš silně aby nedošlo k rozšíření infekce Eustachovou trubicí do středouší
---vyhýbat se nadměrnému hluku a pokud musí být prováděna práce v hlučném prostředí, potom je nutné chránit sluch ochrannými pomůckami.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bíba Bíba | 19. března 2012 v 20:53 | Reagovat

Jiřinko,moc Vás zdravím.Chtěla jsem moc poděkovat za návštěvu u mě.Na Vašem blogu jsem také poprvé a je tu sposta cenného čtení :-)přeji krásné jarní dny a hodně štěstíčka :-)Věra

2 Jiřina Jiřina | E-mail | Web | 24. března 2012 v 16:21 | Reagovat

Věrko, děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama