Červen 2012

Bylinkové medy,sirupy.saláty a pomazánky.

17. června 2012 v 23:59 | Jiřina |  || Všehochuť z přírody
Pampeliškový med.
Tento med patří mezi nejznámnější jarní bylinkové medy.Na přípravu medu vezmeme asi 250 květů pampelišek, které podrtíme v sekáčku nebo pokrájíme a dále vezmeme dva citrony,nakrájíme je na kolečka,vše zalijeme 1 litrem vody a pozvolna vaříme asi 3/4 hodiny.Po této době odstavíme a necháme ještě asi 3 hod. louhovat. Výluh slijeme, přecedíme,přidáme 1 kg cukru a vaříme do zhoustnutí. Horké nalijeme do sklenek,zavíčkujeme ,otčíme dnemn vzhůru do vychladnutí a potom běžně uložíme.Med sladíme čaj v době nachlezení. Můžeme ho také mazat na chléb s máslem.
Já si tento med vylepšuji tím, že k pampeliškovým květům přidám ještě 100 kvítků sedmikrásky-chudobnky.Postup přípravy a užívání je stejný.Tato kombinace pomáhá při onemocnění dýchacích cest.

Sedmikráskový med.
Vezmeme400 kvítků sedmikrásky-chudobky /natrhané v čistém prostředí/,opět podrtíme,jeden citron /bez jadérek/ nakrájíme na kolečka, zalijeme 3/4 litrem vařící vody a necháme přes noc louhovat. Druhý den přecedíme,pořádně vymačkáme přes plátenko,přidáme 750 g krystalového cukru a vaříme do zhoustnutí.Horké nalijeme do menších sklenek,otočíme dnem vzhůru do vychladnutí a pak běžně uložíme.Užíváme při problémech dýchacích cest.1 čaj. lžičku na šálek čaje.

Med z květů černého bezu.
Vezmeme asi 40 úborů bezových květů,podrtíme,1 citron a 1 pomeranč pokrájíme na kolečka /předem namočte na chvíli do vlažné vody a řádně vytřete/,zalijeme 1,5 litrem vody,povaříme 30 minut a necháme louhovat do druhého dne.Pak vše scedíme,květy přitom vymačkáme,přidáme 1 kg krystal.cukru a pomalu vaříme do zhoustnutí /tekutina nekape ale táhne se/.Plníme horké do menších sklenek.Med užíváme do čaje při nachlazení a chřipce.

Med z květů černého bezu s lipovým květem.
Podrtíme asi 50 úborů květů z černého bezu a větší hrst lipúového květu,zalijemke 1,5 litrem vody a povaříme 3/4 hod.Necháme odtát do druhého dne. Po scezení a vymačkání květů,přidáme 1 kg cukru a za častého míchání mírně vaříme do zhoustnutí.Před ukončením přidáme šťávu ze třech citronů /bez jadérek/.Je to výborná medicína při kjataru dýchacích cest.Celkově posiluje organismus.Sladíme čaj, nebo užíváme 2-3 čaj. lžičky denně.