Srpen 2014

Mykoseptické onemocnění pochvy v otázkách a odpovědích.

29. srpna 2014 v 17:48 | Jiřina,vlastní úprava článku |  || Dobré rady pro vaše zdraví
Toto nepříjemné onemocnění postihuje alespoň tři ze čtyř žen a mnoho dalších žen tímto onemocněním trpí opakovaně. Poševní mykóza je obvykle způsobena kvasinkovými mikroorganismy /Candida abicans/. Jedná se o neškodné mikroorganismy pobývajícími v pochvě,ústech nebo v trávicím traktu.Pokud se z jakýchkoliv příčin změní prostředí v pochvě,stane se méně kyselým,může dojít k prudkému nárůstu kvasinek,jehož výsledkem je potom kvasinková poševní infekce.Příznaky tohoto
onemocnění jsou svědění a pálení a dále nepříjemný hustý bílý tvarohovitý výtok z pochvy.

Které vlivy mohou přispět k rozvoji vaginální mykózy ?
Faktory,které nejsou příčinou uvedeného problému,ale vytvářejí podmínky , které podporují růst kvasinek :

a/ Antibiotika- na jedné straně působí proti infekci a na druhé straně ničí některé mikroorganismy,které mají za úkol udržovat v pochvě zdravé prostředí. V případě,kdy dojde v pochvě ke změně mikroprostředí, dochází k nárůstu množství kvasinek a výsledkem je potom nepříjemná kvasinková infekce.Pokud je pacientka k tomuto onemocnění náchylná a zároveň potřebuje zaléčení antibiotiky je nutné aby navštívila odborného lékaře, který doporučí vhodné léčebné prostředky.

b/ Cukrovka /diabetes mellitus/-nárůstu kvasinek napomáhá také cukr a proto je důležité pečlivě dodržovat doporučenou léčbu cukrovky včetně hlídání hladiny cukru v krvi, aby se tak snížilo riziko kvasinkového onemocnění.

c/ Těhotenství- zvýšená hladina estrogenů může podpořit zmnožení kvasinek a pravděpodobnost mykotického onemocnění roste až do přepokládané doby porodu.Proto vždy než začnete užívat jakékoliv léky v období těhotenství je důležité navštívit svého lékaře.

d/ Hygiena- nepoužívat parfémovaná alkalická mýdla k intimní hygieně,protože jejich působením dochází k narušení kyselého prostředí pochvy.Zároveň je důležité po sprchování nebo koupeli,pečlivě osušovat intimní partie.Teplé a vlhké prostředí zvyšuje množství kvasinek.

e/Oblečení-doporučuje se nenosit těsné kalhoty a spodní prádlo ze syntetického vlákna.

f/ Strava- zejména nadměrná konzumace sladkých jídel přispívá k rozvoji kvasinkové infekce.

Jsou vaginální mykózy vážné infekční onemocnění?
V první řadě jsou tyto mykózy velmi nepříjemné a většinou nevedou ke komplikovaným problémům.

Je výtok z pochvy příznakem mykózy?
Ne každý výtok je příznakem mykotického onemocnění,protože pochva se vyznačuje vlastní obrannou schopností a výtok je tak běžným ochranným mechanismem. Normální výtok je průhledný a nezpůsobuje žádné podráždění.Přirozené množství poševního výtoku ovlivňuje jednak menstruační cyklus, věk a napětí s únavou.

Může vaginální mykózu přenést partner ?Muzi,kteří jsou nositeli infekce,ikdyž nepociťují žádné příznaky, mohou nevědomě svoji partnerku nakazit.V tomto případě je pak nutné,aby se oba partneři léčili pro kvasinkovou infekci.Léčba trvá obvykle tři týdny.

Protože je někdy velmi obtížné se úplně této infekci vyhnout,je dobré dodržet tato doporučení:
_ nosit bavlněné spodní prádlo a při praní je nakonec důkladně vymáchat v čisté vodě,
_ nepoužívat parfémované koupelové pěny,intimní spreje,barvené toaletní papíry
a parfémované tampony,
_ stolici vždy utírat směrem odpředu dozadu /od pochvy/
_ po sprchování důkladně osušit intimní místa,
_ vhodně se stravovat a odpočívat, vyvarovat se stresům
V průběhu léčby se nedoporučuje používání kondomů, protože některé látky,které obsahuje léčivý přípravek,mohou oslabit stěnu kondomu a tím snížit jeho spolehlivost.

Podpůrná bylinná léčba při mykotickém výtoku ,doprovázeném svěděním pochvy,případně zánětem vnějších rodidel:

_pro sedací koupel nebo použití tamponů:
1. sléz /Malvae/ květ 25 g
ořech vlašský list 20 g
nátržník kořen 30 g
meduňka nať 20 g

2. truskavec nať 30 g
dub kůra 50 g
heřmánek květ 30 g
kopřiva list 30 g
šalvěj list 30 g

dávkování při použití tampónů:
1 pol.lžíci směsi vsypte do 500 ml studené vody, 3 minuty povařte a po 30 minutách odstátí sceďte přes husté v plátno na které jste rozprostřeli vatu /aby výluh byl bez zbytků bylinek/.Namočené tampony ve výluhu vkládejte do pochvy.

dávkování do koupele:4 pol. lžíce směsi vsypte do 2 l studené vody, povařte 3 minuty další postup jako výše.Scezený výluh vlijte do připravené koupele ,která by neměla trvat déle než 20 minut.

V případě vaginálního zánětu pomáhá tato bylinná směs:

dub kůra 50 g
řebříček nať 50 g
šalvěj list 50 g
kontryhel nať 25 g
hadí kořen 25 g
jitrocel list 30 g
mochna husí nať 25 g
květ měsíčku 25 g

4 pol. lžíce směsi vsypte do 500 ml studené vody,jemně povařte 5 minut,po 15 minutách odstátí přeceďte opět přes husté plátno s vatou.Během dne tímto odvarem omývejte rodidla nebo tamponujte a večer můžete provést výplach pochvy.

Velmi dobrých výsledků bylo dosaženo namočením tamponu do bílého jogurtu a vložením do pochvy.

V každém případě, pokud se domníváte, že máte vaginální mykózu,navštivte svého lékaře. Dnes je dost účinných léků,určených k léčení této infekce .Některé můžete zakoupit i bez předpisu avšak je nutná konzultace lékaře a také je důležité dodržení léčebného postupu i u partnera.

/článek byl dopsán a zveřejněn dne 4.1.2015/-